- Bu göstərici Bakını aparıcı qlobal ağıllı mobillik habları ilə bir sıraya qoyur
- Bu xəbərin sevinci ilə Mastercard daha asan, daha əlçatan təmassız səyahəti təşviq edən “1 qəpiyə bazar ertəsi səyahəti” adlı kampaniyaya başlayıb
Mastercard və BakıKart-ın açıq dövrəli tranzit ekosistemi “Transport Ticketing Global Awards 2026”da rəsmi olaraq finalçılar siyahısına seçilib. Sənayenin ən nüfuzlu beynəlxalq mükafatlarından olan bu mükafat mobillik, bilet satışı və ağıllı şəhər innovasiyasında üstün xidməti vurğulayır.
Mastercard və “K Group” tərəfindən BakıKart ilə əməkdaşlıq çərçivəsində hazırlanmış “Bakının rəqəmsal inqilabı: 60 milyon aylıq səyahətin maneəsiz açıq dövrəli ekosistemə keçidi” layihəsi “Best Smart Ticketing Programme - Single Operator or Authority” (More than 500k Daily Journeys) kateqoriyasında finalçılar siyahısına daxil edilib.
Yüksək həcmli tranzit innovasiyasında qlobal etalon
“Transport Ticketing Global Awards” dünyanın əsas şəhər nəqliyyatı sistemlərində qabaqcıl mobillik texnologiyalarını və genişmiqyaslı rəqəmsal transformasiyaları vurğulayır. Bakının iddiaçılar siyahısında olduğu kateqoriya böyük miqyasda fəaliyyət göstərən tranzit mühitlərini önə çəkir və bu da onu qlobal miqyasda ən rəqabətli mükafatlardan birinə çevirir.
Bu ilki finalçılar arasında Hindistan, Finlandiya, Səudiyyə Ərəbistanı və ABŞ-dən aparıcı nəqliyyat qurumları və texnologiya təminatçıları yer alır ki, bu da mükafatın beynəlxalq nüfuzunu sübut edir.
Bakı üçün təmassız mobillikdə yeni dövr
Bu nominasiya Bakının nəqliyyat şəbəkəsinin Mastercard texnologiyasının dəstəyi ilə inteqrasiya olunmuş, EMV yönümlü açıq dövrəli ekosistemə sürətli keçidini əks etdirir. Bu gün ekosistem hər ay sadə, maneəsiz bank kartı ödənişləri vasitəsilə hər ay təxminən milyonlarla səyahəti mümkün edir. Başqa sözlə, ayrıca səyahət kartlarına və ya hesab artırmalarına ehtiyacı aradan qaldırır.
“K Group” yerli sistem inteqratoru və tranzit texnologiyası təminatçısı kimi özünəməxsus həlləri ilə gündəlik əməliyyatları dayandırmadan şəhərin qapalı dövrəli nəqliyyat kartlarından təhlükəsiz, bank kartı əsaslı səyahət təcrübəsinə rahat keçidə töhfə verib.
Layihənin uğuru onun nəticə sürəti, tətbiq miqyası və Mastercard, BakıKart, Kapital Bank və texnologiya tərəfdaşları arasında etibarlı əməkdaşlığa söykənir. Bu da Bakını rəqəmsal mobillik sahəsində regionun liderlərindən biri kimi mövqeləndirir.
“1 qəpiyə bazar ertəsi səyahəti” ilə gündəlik səyahətlərin inkişafı
Layihənin uğuru ilə paralel olaraq Mastercard “1 qəpiklik bazar ertələri” təşəbbüsünü də təqdim edib – sərnişinlər bazar ertəsi günləri NFC ilə ödəniş edərək ilk metro və ya avtobus səfərlərini cəmi 1 qəpiyə edə bilirlər. Təşəbbüsün hədəfi gündəlik səyahətləri Bakı sakinləri üçün daha rahat və əlverişli etməkdir.
Bu proqram çərçivəsində sərnişinlərə həmçinin şəhərin mərkəzi yerlərində brendləşdirilmiş avtobuslarda pulsuz simit/qoğal və çay/qəhvə təqdim olunub - bu jest həftəyə daha xoş və nikbin bir başlanğıc etmək və ümumi gündəlik səyahət təcrübəsini təkmilləşdirmək üçün nəzərdə tutulub.

- Совместный проект Mastercard, BakıKart и Kapital Bank вошёл в шорт-лист в категории «Best Smart Ticketing Programme - Single Operator or Authority (More than 500k Daily Journeys)»
- В честь этой новости Mastercard запускает новую кампанию «1 qepik Mondays», поощряющую более простой и доступный бесконтактный проезд
Экосистема открытой оплаты проезда (Open-Loop Transit ecosystem) Mastercard и BakıKart официально вошла в число финалистов премии Transport Ticketing Global Awards 2026, одной из самых авторитетных международных наград, отмечающих достижения в области мобильности, билетных решений и инноваций для умных городов.
Проект «Digital Revolution in Baku: Transitioning 60 Million Monthly Journeys to a Frictionless Open-Loop Ecosystem» (разработанный Mastercard и K Group в сотрудничестве с BakıKart) вошёл в шорт-лист в категории Best Smart Ticketing Programme - Single Operator or Authority (More than 500k Daily Journeys).
Глобальный ориентир в сфере высоконагруженных транспортных решений
Премия Transport Ticketing Global Awards отмечает передовые технологии мобильности и масштабные цифровые трансформации в крупнейших транспортных системах мира. Категория, в которую вошёл Баку, охватывает транспортные системы с очень большим пассажиропотоком - и по праву считается одним из самых конкурентных сегментов премии.
Среди финалистов этого года - ведущие транспортные операторы и технологические компании из Индии, Финляндии, Саудовской Аравии и США, что подчёркивает высокий международный статус этого признания.
Новая эра бесконтактной мобильности для Баку
Номинация отражает стремительную трансформацию транспортной сети Баку в полностью интегрированную EMV-совместимую экосистему открытой оплаты проезда, реализованную на базе технологий Mastercard. Сегодня система обеспечивает миллионы поездок ежемесячно благодаря простому и удобному способу оплаты - касанием бесконтактной банковской карты - без необходимости приобретать отдельные транспортные карты или пополнять их баланс.
Компания K Group, выступая локальным системным интегратором и поставщиком транспортных технологий, благодаря своим технологическим решениям обеспечила плавный переход города от закрытой системы транспортных карт к безопасной модели оплаты банковскими картами - без сбоев и остановки ежедневной работы транспорта.
Успех проекта обеспечили скорость внедрения, масштаб использования и эффективное сотрудничество Mastercard, BakıKart, Kapital Bank и технологических партнёров - что укрепляет позиции Баку как одного из лидеров региона в сфере цифровой мобильности.
Улучшая ежедневные поездки с «1 qepik Mondays»
В дополнение к этому признанию Mastercard представила инициативу «1 qepik Mondays»: по понедельникам первая поездка в метро или на автобусе стоит всего 1 гяпик при NFC-оплате Mastercard. Инициатива призвана сделать ежедневные поездки для жителей Баку более удобными и доступными.
В рамках запуска кампании пассажиры также могли получить бесплатные симит/гогал и чай/кофе из брендированных автобусов в центральных локациях города - в качестве дружелюбного жеста, призванного сделать начало недели более приятным и улучшить общий опыт поездок.