https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_c72cbec064493ba815202d1d6_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova martın 6-da Moldova Respublikası Baş nazirinin müavini, xarici işlər naziri Mixay Popşoi ilə görüşüb.
Görüşdə bildirilib ki, ölkələrimiz arasında mövcud olan yüksək səviyyəli siyasi əlaqələr müxtəlif sahələr üzrə əməkdaşlığın inkişafı üçün yaxşı imkanlar yaradır. Tərəflər ölkələrimiz və xalqlarımız arasında əlaqələrin dərinləşməsində dövlət başçılarının və hökumət rəsmilərinin qarşılıqlı səfərlərinin əhəmiyyətini qeyd ediblər. Ölkələrimizin beynəlxalq təşkilatlarda da qarşılıqlı dəstək nümayiş etdirməsindən məmnunluq ifadə edilib.
Mixay Popşoi Moldova Parlamentinin sədri İqor Qrosunun salamlarını Azərbaycan parlamentinin sədrinə çatdırıb. Milli Məclisin sədri onun da salamlarını Moldova parlamentinin spikerinə çatdırmağı xahiş edib. Sahibə Qafarova İqor Qrosunun ölkəmizə səfərini və onunla müxtəlif tədbirlər çərçivəsində keçirdiyi görüşləri məmnunluqla xatırlayaraq, Azərbaycanla Moldovanın qanunverici orqanları arasında mövcud əməkdaşlıq əlaqələri və bu əlaqələrin inkişaf perspektivləri barədə fikirlərini bölüşüb, qarşılıqlı parlamentlərarası dostluq qruplarının fəaliyyətini xüsusi qeyd edib. Spiker bildirib ki, beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığımız uğurla davam edir və bu qurumlarda deputatlarımız bir-birinə qarşılıqlı dəstək verirlər.
Söhbət zamanı spiker Sahibə Qafarova İran tərəfindən Azərbaycanın Naxçıvan Muxtar Respublikası istiqamətində həyata keçirilən dron hücumlarını pisləyərək, ölkəmizə qarşı törədilən bu hücumların qəbuledilməz olduğunu və Azərbaycan xalqı tərəfindən hiddətlə qarşılandığını bildirib.
Mixay Popşoi isə Moldovanın bu xain hücumları qətiyyətlə qınadığını söyləyərək, bu məsələdə ölkəmizlə həmrəy olduqlarını bildirib.
Qeyd olunub ki, Azərbaycan da bir çox məsələlərdə Moldovanın yanında olub, ərazi bütövlüyü və suverenlik məsələlərində ölkələrimiz bir-birinə qarşılıqlı dəstək verib. Mixay Popşoi, həmçinin Moldovada baş vermiş enerji böhranı zamanı Azərbaycanın göstərdiyi dəstəyə görə təşəkkürünü bildirib.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova qonağa Azərbaycan ilə Ermənistan arasında davam edən normallaşma və sülh prosesi barədə məlumat verib. Qonaq, ölkəsinin sülh prosesində Azərbaycanın təşəbbüs və liderliyini alqışladıqlarını bildirib.

https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_c72cbec064493ba815202d1d6_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова 6-го марта встретилась с заместителем Премьер-министра, министром иностранных дел Республики Молдова Михаем Попшоем.
На встрече говорилось, что существующие между нашими странами высокоуровневые политические связи предоставляют хорошие возможности для развития сотрудничества в различных областях. Собеседники отметили важность встречных визитов глав государств и официальных лиц правительств для углубления связей между нашими странами и народами. Было засвидетельствовано удовлетворение и демонстрируемой нашими странами в международных организациях взаимоподдержкой.
Михай Попшой передал спикеру азербайджанского Парламента приветствия от председателя Парламента Молдовы Игоря Гросу. Спикер Милли Меджлиса попросила передать и её приветствия спикеру Парламента Молдовы. С удовлетворением упомянув визит Игоря Гросу в нашу страну и свои встречи с ним на полях различных мероприятий, Сагиба Гафарова поделилась своим мнением об имеющихся между законодательными органами Азербайджана и Молдовы связях сотрудничества и о перспективах развития этих связей, особо отметив деятельность встречных межпарламентских групп дружбы. Спикер упомянула наше продолжающееся с успехом сотрудничество в рамках международных организаций, а также то, что наши депутаты оказывают друг другу поддержку в этих структурах.
В ходе беседы спикер Сагиба Гафарова осудила осуществленные Ираном атаки дронами в направлении Нахчыванской Автономной Республики Азербайджана, заявив, что эти нападения на нашу страну неприемлемы и вызывают гнев азербайджанского народа.
Михай Попшой, в свою очередь, заявил о решительном осуждении Молдовой этих вероломных атак и выразил солидарность с нашей страной в данном вопросе.
Как отмечалось, и Азербайджан поддержал Молдову во многих вопросах, а наши страны поддерживали друг друга в том, что касается территориальной целостности и суверенитета. Михай Попшой выразил благодарность за поддержку, которую Азербайджан оказал в ходе энергетического кризиса в Молдове.
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова информировала гостя о продолжающемся процессе нормализации и мира между Азербайджаном и Арменией. Как заявил гость, его страна приветствует инициативу и лидерство Азербайджана в мирном процессе.