https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_c72cbec064493ba815202d1d6_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova martın 6-da Moldova Respublikası Baş nazirinin müavini, xarici işlər naziri Mixay Popşoi ilə görüşüb.
Görüşdə bildirilib ki, ölkələrimiz arasında mövcud olan yüksək səviyyəli siyasi əlaqələr müxtəlif sahələr üzrə əməkdaşlığın inkişafı üçün yaxşı imkanlar yaradır. Tərəflər ölkələrimiz və xalqlarımız arasında əlaqələrin dərinləşməsində dövlət başçılarının və hökumət rəsmilərinin qarşılıqlı səfərlərinin əhəmiyyətini qeyd ediblər. Ölkələrimizin beynəlxalq təşkilatlarda da qarşılıqlı dəstək nümayiş etdirməsindən məmnunluq ifadə edilib.
Mixay Popşoi Moldova Parlamentinin sədri İqor Qrosunun salamlarını Azərbaycan parlamentinin sədrinə çatdırıb. Milli Məclisin sədri onun da salamlarını Moldova parlamentinin spikerinə çatdırmağı xahiş edib. Sahibə Qafarova İqor Qrosunun ölkəmizə səfərini və onunla müxtəlif tədbirlər çərçivəsində keçirdiyi görüşləri məmnunluqla xatırlayaraq, Azərbaycanla Moldovanın qanunverici orqanları arasında mövcud əməkdaşlıq əlaqələri və bu əlaqələrin inkişaf perspektivləri barədə fikirlərini bölüşüb, qarşılıqlı parlamentlərarası dostluq qruplarının fəaliyyətini xüsusi qeyd edib. Spiker bildirib ki, beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığımız uğurla davam edir və bu qurumlarda deputatlarımız bir-birinə qarşılıqlı dəstək verirlər.
Söhbət zamanı spiker Sahibə Qafarova İran tərəfindən Azərbaycanın Naxçıvan Muxtar Respublikası istiqamətində həyata keçirilən dron hücumlarını pisləyərək, ölkəmizə qarşı törədilən bu hücumların qəbuledilməz olduğunu və Azərbaycan xalqı tərəfindən hiddətlə qarşılandığını bildirib.
Mixay Popşoi isə Moldovanın bu xain hücumları qətiyyətlə qınadığını söyləyərək, bu məsələdə ölkəmizlə həmrəy olduqlarını bildirib.
Qeyd olunub ki, Azərbaycan da bir çox məsələlərdə Moldovanın yanında olub, ərazi bütövlüyü və suverenlik məsələlərində ölkələrimiz bir-birinə qarşılıqlı dəstək verib. Mixay Popşoi, həmçinin Moldovada baş vermiş enerji böhranı zamanı Azərbaycanın göstərdiyi dəstəyə görə təşəkkürünü bildirib.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova qonağa Azərbaycan ilə Ermənistan arasında davam edən normallaşma və sülh prosesi barədə məlumat verib. Qonaq, ölkəsinin sülh prosesində Azərbaycanın təşəbbüs və liderliyini alqışladıqlarını bildirib.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_c72cbec064493ba815202d1d6_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova met with Deputy Prime Minister, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Moldova Mihai Popșoi on 6 March.
It was said at the meeting that the high-level political bonds which exist between our countries afford good opportunities to develop the co-operation in various fields. The importance of reciprocal visits by the Heads of State and government officials for deepening ties between our countries and peoples was remarked upon as well. Contentment was voiced with the mutual support demonstrated by our countries in international organisations, too.
Mihai Popșoi conveyed to the Speaker of the Azerbaijani Parliament the greetings of Speaker of the Parliament of Moldova Igor Grosu. The Speaker of the Milli Majlis requested that her greetings, in turn, be communicated to the Speaker of the Parliament of Moldova. As she mentioned contentedly Igor Grosu's visit to our country and her meetings with him on the sidelines of various events, Sahiba Gafarova shared her views upon the ties of co-operation that exist between the legislative bodies of Azerbaijan and Moldova and upon also the prospects for developing these ties; she particularly noted the work done by the reciprocal inter-parliamentary friendship groups. The Speaker mentioned our collaboration going on successfully within international organisations as well as the fact that our MPs provide support to one another in these structures.
As the conversation continued, Speaker Sahiba Gafarova condemned Iran’s treacherous drone attacks in the region of Azerbaijan’s Nakhchivan Autonomous Republic, saying that those attacks on our country were inadmissible and had angered the Azerbaijani people.
Mihai Popșoi, for his part, declared Moldova's resolute condemnation of these treacherous attacks and expressed solidarity with our country on this matter.
It was said that Azerbaijan, too, had backed Moldova over many issues and that our countries were supportive of each other with regards to territorial integrity and sovereignty. Mihai Popșoi expressed gratitude for the support from Azerbaijan during the energy crisis in Moldova.
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova updated the guest on the continuing normalisation and peace process between Azerbaijan and Armenia. The guest remarked that his country greeted the initiative and Azerbaijan’s leadership in the peace process.