Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin (BƏƏ) Federal Milli Şurasının sədri Saqr Qobaş Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin sədri Sahibə Qafarovaya telefonla zəng edib.
Telefon danışığı zamanı regionda cərəyan edən proseslər müzakirə edilib. Spikerlər İran İslam Respublikası tərəfindən hər iki ölkənin ərazisinə və mülki əhalisinə qarşı həyata keçirilən əsassız hücumlarla bağlı ciddi narahatlıqlarını ifadə edərək, bu cür hərəkətləri qətiyyətlə pisləyiblər.
Tərəflər vurğulayıblar ki, həm Azərbaycan, həm də Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri xalqları sülh və sabitliyin tərəfdarıdır və mülki əhaliyə qarşı yönəlmiş belə hücumlar qəbuledilməzdir.
Saqr Qobaş son hadisələr fonunda Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Azərbaycan Respublikası, ölkə rəhbərliyi və xalqımızla həmrəy olduğunu vurğulayaraq, dost ölkələrimiz arasındakı həmrəylik və əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayıb.
Spiker Sahibə Qafarova bu mövqeyinə görə təşəkkürünü bildirib.
Spikerlər gərginliyin daha da artmasına səbəb ola biləcək addımlardan çəkinməyin vacibliyini qeyd edərək, xalqları təmsil edən parlamentlərin dialoq və qarşılıqlı anlaşmanın təşviqində özünəməxsus rol oynadığını bildiriblər.
Telefon danışığı zamanı həmçinin, dövlətlərin suverenliyinə hörmət göstərilməsinin, beynəlxalq hüquq prinsiplərinə və BMT Nizamnaməsinə riayət edilməsinin, habelə regionda təhlükəsizlik və sabitliyin qorunması üçün dost ölkələr arasında əməkdaşlıq və həmrəyliyin gücləndirilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb. Regional təhlükəsizlik və sabitliyin qorunması baxımından dost ölkələr arasında koordinasiya və məsləhətləşmələrin gücləndirilməsinin önəmi ifadə edilib.

Председатель Федерального Национального Совета Объединённых Арабских Эмиратов Сагр Гобаш позвонил спикеру Милли Меджлиса Азербайджанской Республики Сагибе Гафаровой по телефону.
В телефонной беседе обсуждались разворачивающиеся в регионе процессы. Спикеры выразили серьёзную обеспокоенность в связи с безосновательными нападениями Исламской Республикой Иран на территории и гражданское население обеих стран, и решительно осудили подобные действия.
Спикеры подчеркнули, что народы как Азербайджана, так и Объединённых Арабских Эмиратов являются сторонниками мира и стабильности, а подобные нападения, направленные против гражданского населения, неприемлемы.
Подчеркнув с учётом последних событий, что Объединённые Арабские Эмираты солидарны с Азербайджанской Республикой, руководством страны и нашим народом, Сагр Гобаш отметил значение солидарности и сотрудничества между нашими дружественными странами.
Отметив необходимость воздерживаться от шагов, могущих привести к дальнейшей эскалации напряжённости, спикеры заявили, что парламенты, представляющие народы, играют особую роль в поощрении диалога и взаимопонимания.
В телефонном разговоре также подчёркивалась важность уважения суверенитета государств, соблюдения принципов международного права и Устава ООН и укрепления сотрудничества и солидарности между дружественными странами во имя сохранения безопасности и стабильности в регионе. Была отмечена значимость усиления координации и консультаций между дружественными странами с точки зрения обеспечения региональной безопасности и стабильности.