https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_70c8082812740e39a179bc1d5_o.jpg
Bakıda “Mərkəzi Asiya - Azərbaycan Yaşıl Enerji Dəhlizi” üzrə birinci inkişaf mərhələsinin Texniki-İqtisadi Əsaslandırma (TİƏ) sənədinin müzakirəsinə həsr olunmuş ilk seminar keçirilib. Tədbir Azərbaycan, Qazaxıstan və Özbəkistandan yüksək səviyyəli dövlət nümayəndələri, ötürücü sistem operatorları, tənzimləyici qurumlar, Asiya İnkişaf Bankı (AİB), Asiya İnfrastruktur və İnvestisiya Bankı (AİİB) və digər maraqlı tərəflərin iştirakı ilə təşkil olunub.
Azərbaycanın energetika nazirinin müavini Orxan Zeynalov layihəni böyük perspektivə malik təşəbbüs kimi dəyərləndirərək, dəhlizin Xəzər və Qara dəniz regionlarını birləşdirməklə Mərkəzi Asiyadan Avropa bazarlarına təmiz bərpa olunan enerjinin ötürülməsini təmin edəcəyini bildirib. Həmçinin layihəyə rəsmi qoşulmuş ölkələrlə yanaşı, digər regional tərəflərin də təşəbbüsdə iştirak etməyə ciddi maraq göstərdiyi qeyd olunub.
Ölkəsinin əhəmiyyətli enerji potensialına malik olduğunu vurğulayan Qazaxıstanın energetika nazirinin müavini Sanjar Jarkeşov Qazaxıstanın 2030-cu ilədək ümumi enerji istehsal gücünü 26 QVt-a qədər artırmağı hədəflədiyini və bunun 30-35 faizinin isə bərpa olunan enerji mənbələrinin payına düşəcəyini bildirib. O vurğulayıb ki, Qazaxıstan zəngin enerji ehtiyatlarına malikdir və bu dəhliz vasitəsilə təmiz enerjini Avropa bazarlarına ixrac etmək niyyətindədir.
“Özbəkistan Milli Elektrik Şəbəkəsi”nin idarə heyəti sədrinin müavini Feruz Kurbonov da layihəyə böyük maraq göstərdiklərini ifadə edərək, onu yüksək perspektivli təşəbbüs kimi qiymətləndirib. Özbəkistanın ölkə daxilində mühüm enerji infrastrukturlarına böyük həcmlərdə investisiyalar yatırdığını, 2030-cu ilədək regional şəbəkəyə qoşulmaq və Avropaya ixrac etmək üçün əlavə elektrik enerjisi güclərinə malik olmağı hədəflədiyi bildirilib.
Asiya İnkişaf Bankının (AİB) Azərbaycan üzrə direktoru Sunniya Durani Camal isə layihənin regionda bağlantıların möhkəmlənməsinə dəstək verəcəyini bildirib. Seminarda “CESI S.p.A.” şirkəti tərəfindən layihənin texniki-iqtisadi əsaslandırmasının ilk təqdimatı edilib. İlkin nəticələrin müsbət olduğu vurğulanaraq, birinci mərhələ üzrə analitik çərçivə və növbəti addımlar barədə məlumat verilib.
Sonda iştirakçılar bu mərhələ üzrə TİƏ hesabatının tamamlanması və II Mərhələyə hazırlıq istiqamətində əsas texniki ehtimallar, data tələbləri və növbəti addımlar barədə razılığa gəliblər.
“Mərkəzi Asiya-Azərbaycan Yaşıl Enerji Dəhlizi”nin texniki-iqtisadi əsaslandırması Asiya İnkişaf Bankı (AİB) və Asiya İnfrastruktur İnvestisiya Bankı (AİİB) ilə tərəfdaşlıq çərçivəsində hazırlanır və 2025-ci ilin aprel ayında imzalanmış Anlaşma Memorandumu ilə dəstəklənir.

https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_70c8082812740e39a179bc1d5_o.jpg
In Baku, the Stage I Feasibility Study Inception Workshop for the Central Asia - Azerbaijan Green Energy Corridor was held in Baku. The event was organized with the participation of high-level state representatives from Azerbaijan, Kazakhstan and Uzbekistan, transmission system operators, regulatory agencies, Asian Development Bank (ADB), Asian Infrastructure and Investment Bank (AIIB) and other stakeholders.
Orkhan Zeynalov, Deputy Minister of Energy of Azerbaijan, described the project as highly promising, noting that the Caspian Sea Green Energy Corridor will connect the Caspian and Black Sea regions, channeling clean renewable energy from Central Asia to European markets. It was also noted that along with the countries officially participating in the project, other regional parties are also seriously interested in participating in the initiative.
Sanzhar Zharkeshov, Deputy Minister of Energy of Kazakhstan, highlighted his country’s significant energy potential, noting that Kazakhstan is on track to reach 26 gigawatts of total power capacity by 2030, with 30 to 35 percent coming from renewable energy sources. He emphasized that Kazakhstan already possesses surplus energy resources and that, the country is keen to export this clean energy to European markets through corridors such as this one.
Feruz Kurbonov, Deputy Chairman of the Board of Directors of the National Electric Network of Uzbekistan, also expressed strong enthusiasm for the project, describing it as very promising. He noted that Uzbekistan is making major investments in critical energy infrastructure domestically, and that by 2030 the country expects to have additional electricity capacity available to contribute to the regional grid and export to Europe.
Sunniya Durani-Jamal, Country Director of the Azerbaijan Resident Mission of the Asian Development Bank (ADB) said that the project would support strengthening ties in the region. At the seminar, the first presentation of the feasibility study of the project was delivered by CESI. CESI provided an initial overview of their findings, which were described as very promising, and outlined the analytical framework and next steps for Stage I of the study.
Participants concluded the day having reached agreement on key technical assumptions, data requirements, and next steps toward the completion of the Stage I Feasibility Report and preparations for Stage II.
The Central Asia - Azerbaijan Green Energy Corridor is being developed in partnership with the Asian Development Bank (ADB) and the Asian Infrastructure Investment Bank (AIIB), and is supported by a Memorandum of Understanding signed in April 2025.