https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_c98de09209e979a36633625e6_o.jpg
“Ümumdünya Enerji Səmərəliliyi Günü” ilə əlaqədar Energetika Nazirliyində nazir müavini Elnur Soltanovun sədrliyi ilə enerji idarəçiləri üçün məlumatlandırıcı görüş təşkil edilib.
Tədbirdə enerji istehlakı yüksək olan təsərrüfat subyektləri və qeyri-yaşayış binalarında enerji resurslarından səmərəli istifadənin təmin edilməsi, enerji itkilərinin azaldılması və enerjiyə qənaət tədbirlərinin sistemli şəkildə həyata keçirilməsi məqsədilə təyin edilən enerji idarəçilərinin fəaliyyət istiqamətləri, məsuliyyətləri, öhdəlikləri və hesabatlılıq mexanizmləri barədə ətraflı məlumat verilib.
Görüş çərçivəsində iki mövzu üzrə təqdimat dinlənilib. Enerji Effektivliyi üzrə İnformasiya Sistemi ilə bağlı təqdimatda enerji idarəçilərinə sistemdən istifadə qaydaları və məlumatların daxil edilməsi prosedurları barədə izahlar verilib. Bildirilib ki, gələcəkdə enerji istehlakı ilə bağlı məlumatların təqdim edilməsi məhz bu sistem vasitəsilə həyata keçiriləcək.
Enerji Effektivliyi Fondunun vəsaiti hesabına maliyyələşdirilən layihələrə dair tələblərlə bağlı digər təqdimatda isə enerji idarəçilərinə enerji səmərəliliyi layihələrinin maliyyələşdirilməsi üçün fonda müraciət qaydaları barədə məlumat verilib.
Tədbirin sonunda enerji idarəçilərinin sualları cavablandırılıb, onların fəaliyyətinin daha səmərəli təşkili ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Qeyd edək ki, mövcud qanunvericiliyin tələblərinə əsasən, enerji idarəçiləri illik enerji istehlakı 1000 ton neft ekvivalentindən çox olan təsərrüfat subyektlərində və 250 ton neft ekvivalentindən çox olan qeyri-yaşayış binalarında enerjidən səmərəli istifadənin təmin edilməsinə cavabdeh şəxslər kimi təyin edilirlər.
Bu günədək 50-dən çox bina və təsərrüfat subyektində enerji idarəçilərinin təyin edilməsi ilə bağlı attestasiyalar keçirilib və bir çoxunda enerji idarəçiləri artıq rəsmi olaraq fəaliyyətə başlayıblar.
Enerji idarəçilərinin fəaliyyəti müəssisələr üçün bir sıra mühüm üstünlüklər yaradır. Onların iştirakı ilə enerji istehlakı daha sistemli şəkildə izlənilir, itkilər müəyyən edilir və aradan qaldırılır, enerjiyə qənaət tədbirləri planlı şəkildə həyata keçirilir. Bu isə müəssisələrin enerji xərclərinin azalmasına, istehsal proseslərinin daha səmərəli təşkilinə və ekoloji təsirlərin minimuma endirilməsinə töhfə verir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_c98de09209e979a36633625e6_o.jpg
On the occasion of World Energy Efficiency Day, an informational meeting for energy managers was organized at the Ministry of Energy under the chairmanship of Deputy Minister Elnur Soltanov.
During the event, detailed information was provided on the areas of activity, responsibilities, obligations, and reporting mechanisms of energy managers appointed to ensure the efficient use of energy resources, reduce energy losses, and systematically implement energy-saving measures in economic entities and non-residential buildings with high energy consumption.
Within the framework of the meeting, presentations on two topics were delivered. In the presentation related to the Energy Efficiency Information System, energy managers were informed about the rules for using the system and the procedures for entering data. It was noted that it is through this system that information on energy consumption will be provided in the future.
Another presentation focused on the requirements for projects financed by the Energy Efficiency Fund. Energy managers were provided with information on the procedures for applying to the fund to obtain financing for energy efficiency projects.
At the end of the event, questions from the energy managers were answered and an exchange of views was held on improving the efficiency of their activities.
It should be noted that according to the requirements of the current legislation, energy managers are appointed as responsible for ensuring the efficient use of energy in economic entities with an annual energy consumption of more than 1000 tons of oil equivalent and non-residential buildings with an annual energy consumption of more than 250 tons of oil equivalent.
To date, certification procedures related to the appointment of energy managers have been conducted in more than 50 buildings and economic entities, and in many of them energy managers have already officially commenced their activities.
The activities of energy managers create a number of important advantages for enterprises. With their involvement, energy consumption is monitored more systematically, losses are identified and eliminated, and energy-saving measures are implemented in a planned manner. This contributes to reducing energy costs for enterprises, improving the efficiency of production processes, and minimizing environmental impacts.