https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_b6cdb6d04b200ad2450e4adf8_o.jpg
Cari ilin 5 mart tarixində İran İslam Respublikası ərazisindən Naxçıvan Muxtar Respublikasının “Naxçıvan” Beynəlxalq Hava Limanına, onun terminal binasına pilotsuz uçuş aparatlarının hücumları həyata keçirilib.
“Beynəlxalq Mülki Aviasiya haqqında” 1944-cü il 7 dekabr tarixli Konvensiyaya, o cümlədən Konvensiyaya 17 nömrəli Əlavə – “Aviasiya təhlükəsizliyi” sənədinin beynəlxalq standartlarına uyğun olaraq, hava limanına qanunsuz müdaxilə aktı baş verdikdə üzv dövlət tərəfindən hazırlanmış ilkin hesabat Beynəlxalq Mülki Aviasiya Təşkilatına (ICAO) göndərilməlidir.
Beynəlxalq standartlardan irəli gələrək Azərbaycan Respublikası Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində “Dövlət Mülki Aviasiya Agentliyi” publik hüquqi şəxsi “ICAO”ya müvafiq ilkin hesabat göndərib.

https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_b6cdb6d04b200ad2450e4adf8_o.jpg
On 5 March this year, unmanned aerial vehicles (UAVs) launched from the territory of the Islamic Republic of Iran carried out attacks targeting Nakhchivan International Airport and its terminal building in the Nakhchivan Autonomous Republic.
In accordance with the Convention on International Civil Aviation of 7 December 1944, including the international standards set out in Annex 17 to the Convention — “Aviation Security,” an initial report prepared by the Member State must be submitted to the International Civil Aviation Organization (ICAO) in the event of an act of unlawful interference at an airport.
In line with these international standards, the State Civil Aviation Agency, a public legal entity under the Ministry of Digital Development and Transport of the Republic of Azerbaijan, has submitted the relevant initial report to ICAO.