https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_e023de537e9bc154e915af227_o.jpg
Azərbaycan Ordusunda xidmət edən qadın hərbi qulluqçuların, mülki işçilərin və şəhid ailələrinin iştirakı ilə 8 Mart - Beynəlxalq Qadınlar Gününə həsr olunan silsilə bayram tədbirləri keçirilib.
Əvvəlcə xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin və Vətən uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni ifa olunub.
Azərbaycan Respublikasının müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənovun bayram münasibətilə təbriki tədbir iştirakçılarına çatdırılıb.
Çıxış edənlər bildiriblər ki, Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərliyi ilə milli-mənəvi dəyərlərimizə, humanizm ideyalarına xidmət edən və tarixi ənənələrimizi qoruyub yaşadan çoxlu sayda böyük layihələrin uğurla icra olunmasında, eləcə də ölkəmizin müdafiə qüdrətinin artırılmasında, bərpa-quruculuq işlərində Azərbaycan qadını bu gün də yaxından iştirak edir, Böyük Qayıdışa öz layiqli töhfələrini bəxş edirlər. Qeyd olunub ki, mərhəməti, humanistliyi, xeyirxahlığı və vətənpərvərliyi ilə fərqlənən qadınlarımız ordu quruculuğu prosesində də fəallıq göstərirlər.
Azərbaycan Ordusunun bütün qoşun növlərində, xüsusi təyinatlı təhsil və hərbi tibb müəssisələrində, eləcə də digər bölmələrdə xidmət edən qadın hərbi qulluqçuların, dövlət qulluqçularının və mülki işçilərin əməyinin daim yüksək qiymətləndirildiyi qeyd edilib. Onlara gələcək xidmətlərində və şəxsi həyatlarında uğurlar arzulanıb, xidmətdə fərqlənən bir qrup xanımlar müxtəlif təltiflərlə mükafatlandırılıblar.

https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_e023de537e9bc154e915af227_o.jpg
С участием женщин-военнослужащих Азербайджанской Армии, гражданских сотрудников и семей шехидов состоялся цикл праздничных мероприятий, посвящённых Международному женскому дню.
В начале мероприятий минутой молчания была почтена светлая память Общенационального лидера Гейдара Алиева и шехидов, отдавших жизнь во имя независимости и территориальной целостности Азербайджана. Затем прозвучал Государственный гимн Азербайджанской Республики.
Участникам мероприятий было зачитано поздравление министра обороны генерал-полковника Закира Гасанова.
Выступавшие отметили, что под руководством Первого вице-президента Мехрибан Алиевой азербайджанские женщины активно участвуют в успешной реализации крупных проектов, направленных на защиту национально-духовных ценностей, продвижение идей гуманизма и сохранение традиций. Кроме того, они вносят значительный вклад в укрепление обороноспособности страны и программу «Великое возвращение». Было подчеркнуто, что азербайджанские женщины, отличающиеся милосердием, гуманизмом, добротой и патриотизмом, также проявляют активность в процессе строительства армии.
Отмечалось, что труд женщин-военнослужащих, несущих службу во всех видах войск Азербайджанской Армии, в специальных военно-учебных заведениях и специальных военно-медицинских учреждениях, а также женщин, работающих в гражданской сфере, всегда высоко ценится. Были переданы пожелания успехов в дальнейшей службе и в личной жизни, группа женщин, отличившихся на службе, была награждена.