https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_e023de537e9bc154e915af227_o.jpg
Azərbaycan Ordusunda xidmət edən qadın hərbi qulluqçuların, mülki işçilərin və şəhid ailələrinin iştirakı ilə 8 Mart - Beynəlxalq Qadınlar Gününə həsr olunan silsilə bayram tədbirləri keçirilib.
Əvvəlcə xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin və Vətən uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni ifa olunub.
Azərbaycan Respublikasının müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənovun bayram münasibətilə təbriki tədbir iştirakçılarına çatdırılıb.
Çıxış edənlər bildiriblər ki, Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərliyi ilə milli-mənəvi dəyərlərimizə, humanizm ideyalarına xidmət edən və tarixi ənənələrimizi qoruyub yaşadan çoxlu sayda böyük layihələrin uğurla icra olunmasında, eləcə də ölkəmizin müdafiə qüdrətinin artırılmasında, bərpa-quruculuq işlərində Azərbaycan qadını bu gün də yaxından iştirak edir, Böyük Qayıdışa öz layiqli töhfələrini bəxş edirlər. Qeyd olunub ki, mərhəməti, humanistliyi, xeyirxahlığı və vətənpərvərliyi ilə fərqlənən qadınlarımız ordu quruculuğu prosesində də fəallıq göstərirlər.
Azərbaycan Ordusunun bütün qoşun növlərində, xüsusi təyinatlı təhsil və hərbi tibb müəssisələrində, eləcə də digər bölmələrdə xidmət edən qadın hərbi qulluqçuların, dövlət qulluqçularının və mülki işçilərin əməyinin daim yüksək qiymətləndirildiyi qeyd edilib. Onlara gələcək xidmətlərində və şəxsi həyatlarında uğurlar arzulanıb, xidmətdə fərqlənən bir qrup xanımlar müxtəlif təltiflərlə mükafatlandırılıblar.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_e023de537e9bc154e915af227_o.jpg
Events marking 8 March – International Women’s Day were held with the participation of female servicemembers, civilian personnel of the Azerbaijan Army, and the families of Martyrs.
All events commenced with a tribute to the National Leader of the Azerbaijani nation Heydar Aliyev, and Martyrs, who sacrificed their lives for the Motherland. The National Anthem of the Republic of Azerbaijan was performed.
The congratulatory message of the Azerbaijan Minister of Defense Colonel General Zakir Hasanov was conveyed to the event participants.
The speakers noted that under the leadership of the First Vice-President of the Republic of Azerbaijan, Mehriban Aliyeva Azerbaijani women actively participate in the successful implementation of numerous large-scale projects that serve national and spiritual values, promote the ideals of humanism, and preserve the historical traditions. Women also contribute significantly to strengthening the country’s defense capability and to the ongoing reconstruction and restoration efforts, making their worthy contributions to the Great Return. It was emphasized that Azerbaijani women, distinguished by their compassion, humanism, benevolence, and patriotism, also demonstrate active involvement in army development.
It was highlighted that the service of female servicemembers, civil servants, and civilian employees serving across all branches of the Azerbaijan Army, as well as in special educational and military medical institutions and other units, is consistently held in high regard. They were wished success in their future service and personal lives, and a group of distinguished women were awarded various honors.