https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_31f333250b1571f0b869d4e4e_o.jpg
Dövlət Dəniz və Liman Agentliyinin (DDLA) nümayəndə heyəti Londonda Beynəlxalq Dəniz Təşkilatının İnsan amili, hazırlıq və növbə çəkmə üzrə alt komitəsinin 12-ci sessiyasında ölkəmizi təmsil edib. Tədbirdə Agentliyin Gəmi heyəti departamentinin direktoru Səid Orucov və Təlim və sertifikatlaşma şöbəsinin aparıcı mütəxəssisi Əhməd Lametov iştirak ediblər.
Beşgünlük sessiyanın əsas mövzusu “Dənizçilərin hazırlanmasına, onlara diplom verilməsinə və növbə çəkməyə dair” (DHDNÇ) Beynəlxalq Konvensiyaya və onun məcəlləsinə edilmiş dəyişikliklərə həsr olunub.
Nümayəndə heyəti tədbirdə fəal iştirak edərək daha əvvəl təqdim olunan 3 təklifin əsaslandırılmasını həyata keçirib. Təkliflərdən birinin gələcək sessiyalar çərçivəsində müzakirəsi barədə qərar qəbul edilib, digər iki təklifin isə işçi qrup tərəfindən müzakirəyə çıxarılaraq DHDNÇ Beynəlxalq Konvensiyaya əlavə olunması məqsədəuyğun hesab edilib.
150-dən çox boşluğa dair 160-dan çox sənəd əsasında keçirilən sessiya mühüm müzakirələrlə yadda qalıb. Hazırlanan layihələr təsdiq üçün Beynəlxalq Dəniz Təşkilatının bu ilin may ayında keçiriləcək Dəniz Təhlükəsizliyi Komitəsinin 111-ci sessiyasına təqdim ediləcək.
Həmçinin sessiya çərçivəsində rəqəmsallaşma və avtomatlaşdırma proseslərinin sürətli inkişafı fonunda DHDNÇ Beynəlxalq Konvensiyasında mövcud kompetensiya standartlarının aktuallığının yenidən qiymətləndirilməsi məsələsi müzakirə olunub.
Bildirilib ki, müasir naviqasiya və idarəetmə sistemlərinin geniş rəqəmsallaşdırılması şəraitində dənizçilərdən yalnız texniki bilik və bacarıqlar deyil, habelə kiberrisklərin müəyyənləşdirilməsi, qarşısının alınması və idarə olunması üzrə səriştələr də tələb edilir.
Bu məqsədlə DHDNÇ Beynəlxalq Konvensiyasına kibertəhlükəsizlik sahəsində müvafiq bilik, bacarıq və səriştələrə dair yeni kompetensiya cədvəllərinin əlavə edilməsi təklif olunub.

https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_31f333250b1571f0b869d4e4e_o.jpg
The delegation of the State Maritime and Port Agency (SMPA) represented our country at the 12th session of the Subcommittee on Human Factors, Training and Watchkeeping of the International Maritime Organization in London. Said Orujov, Director of the Agency's Ship's Crew Department, and Ahmad Lametov, Leading Specialist of the Training and Certification Department, participated in the event.
The main topic of the five-day session was dedicated to the International Convention on Standards of Training, Certification and Watchkeeping for Seafarers, 1978, as amended
The delegation actively participated in the event and substantiated 3 previously submitted proposals. A decision was made to discuss one of the proposals within the framework of future sessions, and it was considered appropriate to discuss the other two proposals by the working group and add them to the STCW International Convention.
The session, which was held on the basis of more than 160 documents on more than 150 gaps, was marked by important discussions. The prepared projects will be submitted for approval to the 111th session of the Maritime Safety Committee of the International Maritime Organization, which will be held in May of this year.
Also, within the framework of the session, the issue of re-assessment of the relevance of the existing competency standards in the International Convention on Maritime Safety was discussed, against the background of the rapid development of digitalization and automation processes.
It was noted that in the conditions of extensive digitalization of modern navigation and control systems, seafarers are required not only to have technical knowledge and skills, but also to have skills in identifying, preventing and managing cyber risks.
For this purpose, it was proposed to add new competency tables on relevant knowledge, skills and competencies in the field of cybersecurity to the International Convention on Maritime Safety.