https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_52b2377d0cc22a2e5bad7851c_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova martın 16-da Çin Xalq Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Lu Mey ilə görüşüb.
Görüşdə ölkələrimiz arasında yüksək səviyyədə olan strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin inkişafından məmnunluq ifadə olunaraq, Prezident İlham Əliyevin ötən il Çin Xalq Respublikasına dövlət səfərindən sonra əlaqələrimizin daha da inkişaf edərək, özünün ən yüksək səviyyəsinə qalxdığı vurğulanıb.
Söhbət zamanı parlamentlərimiz arasında əlaqələrin ölkələrimiz arasında münasibətlərin mühüm tərkib hissəsini təşkil etdiyi qeyd olunub, parlamentlərarası əməkdaşlığın, o cümlədən parlamentlərin dostluq qrupları və komitələri arasında əlaqələrin inkişafının əhəmiyyəti vurğulanıb. Həmçinin, münasibətlərin daha da dərinləşdirilməsi istiqamətində gələcək imkanlar nəzərdən keçirilib.
Görüşdə, həmçinin Azərbaycan və Çinin beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində də əməkdaşlıq etdikləri ifadə olunub, ölkələrimizin daim bir-birilərinin ərazi bütövlüyünü və suverenliyini dəstəklədikləri vurğulanıb.

Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с послом Китая в нашей стране
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с послом Китая в нашей стране Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с послом Китая в нашей стране
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова 16-го марта встретилась с чрезвычайным и полномочным послом Китайской Народной Республики в нашей стране Лу Мей.
Собеседники выразили на встрече удовлетворение развитием высокоуровневых стратегических партнёрских связей между нашими странами, подчеркнув ещё больший рост наших взаимосвязей с достижением ими своей наивысшей точки после государственного визита Президента Ильхама Алиева в Китайскую Народную Республику в прошлом году.
В ходе беседы было отмечено, что связи между нашими парламентами составляют важный компонент отношений наших стран, и подчёркивалась важность межпарламентского сотрудничества, в том числе развития связей между группами дружбы и комитетами парламентов. Также рассматривались перспективные возможности дальнейшего углубления взаимоотношений.
Кроме того, на встрече было отмечено сотрудничество Азербайджана и Китая в рамках международных организаций, и подчёркнута неизменная поддержка нашими странами территориальной целостности и суверенитета друг друга.