https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_52b2377d0cc22a2e5bad7851c_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova martın 16-da Çin Xalq Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Lu Mey ilə görüşüb.
Görüşdə ölkələrimiz arasında yüksək səviyyədə olan strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin inkişafından məmnunluq ifadə olunaraq, Prezident İlham Əliyevin ötən il Çin Xalq Respublikasına dövlət səfərindən sonra əlaqələrimizin daha da inkişaf edərək, özünün ən yüksək səviyyəsinə qalxdığı vurğulanıb.
Söhbət zamanı parlamentlərimiz arasında əlaqələrin ölkələrimiz arasında münasibətlərin mühüm tərkib hissəsini təşkil etdiyi qeyd olunub, parlamentlərarası əməkdaşlığın, o cümlədən parlamentlərin dostluq qrupları və komitələri arasında əlaqələrin inkişafının əhəmiyyəti vurğulanıb. Həmçinin, münasibətlərin daha da dərinləşdirilməsi istiqamətində gələcək imkanlar nəzərdən keçirilib.
Görüşdə, həmçinin Azərbaycan və Çinin beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində də əməkdaşlıq etdikləri ifadə olunub, ölkələrimizin daim bir-birilərinin ərazi bütövlüyünü və suverenliyini dəstəklədikləri vurğulanıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_52b2377d0cc22a2e5bad7851c_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova met with Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the People’s Republic of China to our country Lu Mei on 16 March.
Satisfaction was expressed at the meeting with the advance of the high-level strategic partnership ties between our countries; it was pointed out that the relationship had progressed further having reached its zenith following the state visit of President Ilham Aliyev to the People’s Republic of China last year.
As was remarked during the conversation, the connexions between our parliaments constitute a substantial component of the relationship of the countries; they emphasised the importance of inter-parliamentary co-operation inclusive of promotion of bonds between the parliaments’ friendship groups and committees. Also, perspective opportunities to deepen the relationship further were reviewed.
Furthermore, the co-operation between Azerbaijan and China in international organisations and our countries’ unwavering support for each other’s territorial integrity and sovereignty were high-lit at the meeting.