https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_218b79abfd0d7bef88227c693_o.jpg
Ağdam, Füzuli və Xocavənd rayonlarında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəliyinin, həmçinin Bərpa, Tikinti və İdarəetmə Xidmətinin təşkilatçılığı və Qarabağ Dirçəliş Fondunun dəstəyi ilə Ağdam şəhərində Novruz yarmarkası fəaliyyətə başlayıb.
Uzun illərdən sonra doğma yurdlarına qayıdan Ağdam sakinləri martın 17-də rəsmi şəxslər və ictimaiyyət nümayəndələrinin də qatıldığı bu bayram tədbirində böyük qürur hissi ilə iştirak ediblər.
Yarmarkada bölgəyə xas olan Qarabağ kətəsi, müxtəlif şirniyyatlar və yerli sakinlərin əl işləri sərgilənib. Eyni zamanda proqram çərçivəsində musiqili çıxışlar, xalq oyunları və Novruz ənənələrini əks etdirən səhnəciklər nümayiş olunub. Axşam saatlarında isə Novruz tonqalı qalanacaq.
Qeyd edək ki, bu tarixi anlar 27 sentyabr 2020-ci ildə başlayan Vətən müharibəsində düşmənin ağır məğlubiyyətə uğrayaraq təslim olması və 10 noyabr üçtərəfli bəyanatına uyğun olaraq 20 noyabr 2020-ci il tarixində erməni silahlı birləşmələrinin ərazini tərk etməsi nəticəsində mümkün olub.
Beləliklə, 32 ildən sonra Qarabağın döyünən ürəyi olan Ağdam öz azadlığına qovuşub və sakinlər uzun illərdən sonra baharı ilk dəfə öz evlərində qarşılayıb. Qeyd edək ki, bu şənliklər martın 21-dək davam edəcək.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_218b79abfd0d7bef88227c693_o.jpg
В городе Агдам начала свою работу новрузская ярмарка, организованная Специальным представительством Президента Азербайджанской Республики в Агдамском, Физулинском и Ходжавендском районах, а также Службой восстановления, строительства и управления при поддержке Фонда возрождения Карабаха.
Жители Агдама, вернувшиеся на родные земли спустя долгие годы, 17 марта с большим воодушевлением приняли участие в праздничном мероприятии, в котором также участвовали официальные лица и представители общественности.
На ярмарке представлены характерные для региона карабахская кята, различные сладости и изделия ручной работы местных жителей. В рамках программы также проходят музыкальные выступления, народные танцы и театрализованные постановки, отражающие традиции Новруза. Вечером будет разожжён традиционный новрузский костёр.
Отметим, что эти исторические моменты стали возможны в результате Отечественной войны, начавшейся 27 сентября 2020 года, в ходе которой противник потерпел тяжёлое поражение и капитулировал, в соответствии с трёхсторонним заявлением от 10 ноября 2020 года армянские вооружённые формирования 20 ноября покинули территорию.
Таким образом, спустя 32 года Агдам — бьющееся сердце Карабаха — обрел свободу, и его жители впервые за долгие годы встретили весну в своих домах. Отметим, что праздничные мероприятия продлятся до 21 марта.