https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_218b79abfd0d7bef88227c693_o.jpg
Ağdam, Füzuli və Xocavənd rayonlarında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəliyinin, həmçinin Bərpa, Tikinti və İdarəetmə Xidmətinin təşkilatçılığı və Qarabağ Dirçəliş Fondunun dəstəyi ilə Ağdam şəhərində Novruz yarmarkası fəaliyyətə başlayıb.
Uzun illərdən sonra doğma yurdlarına qayıdan Ağdam sakinləri martın 17-də rəsmi şəxslər və ictimaiyyət nümayəndələrinin də qatıldığı bu bayram tədbirində böyük qürur hissi ilə iştirak ediblər.
Yarmarkada bölgəyə xas olan Qarabağ kətəsi, müxtəlif şirniyyatlar və yerli sakinlərin əl işləri sərgilənib. Eyni zamanda proqram çərçivəsində musiqili çıxışlar, xalq oyunları və Novruz ənənələrini əks etdirən səhnəciklər nümayiş olunub. Axşam saatlarında isə Novruz tonqalı qalanacaq.
Qeyd edək ki, bu tarixi anlar 27 sentyabr 2020-ci ildə başlayan Vətən müharibəsində düşmənin ağır məğlubiyyətə uğrayaraq təslim olması və 10 noyabr üçtərəfli bəyanatına uyğun olaraq 20 noyabr 2020-ci il tarixində erməni silahlı birləşmələrinin ərazini tərk etməsi nəticəsində mümkün olub.
Beləliklə, 32 ildən sonra Qarabağın döyünən ürəyi olan Ağdam öz azadlığına qovuşub və sakinlər uzun illərdən sonra baharı ilk dəfə öz evlərində qarşılayıb. Qeyd edək ki, bu şənliklər martın 21-dək davam edəcək.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_218b79abfd0d7bef88227c693_o.jpg
A Novruz fair has been launched in the city of Aghdam, organized by the Special Representative Office of the President of the Republic of Azerbaijan in the Aghdam, Fuzuli, and Khojavand districts, as well as the Restoration, Construction and Management Service, with the support of the Karabakh Revival Fund.
After many years, residents of Aghdam who have returned to their native lands took part with great pride in this festive event held on March 17, attended by officials and members of the community.
The fair showcases traditional Garabakh kata, various sweets, and handicrafts made by local residents. At the same time, the program features musical performances, folk dances, and theatrical scenes reflecting Novruz traditions. In the evening, a traditional Novruz bonfire will be lit.
It should be noted that these historic moments became possible as a result of the Patriotic War that began on September 27, 2020, during which the enemy suffered a heavy defeat and capitulated, and in accordance with the trilateral statement of November 10, Armenian armed forces withdrew from the territory on November 20, 2020.
Thus, after 32 years, Aghdam—the beating heart of Garabagh—has regained its freedom, and its residents are welcoming spring in their homes for the first time in decades. The celebrations will continue until March 21.