https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_7808f6f4af1fea11aed91a6e4_o.jpg
Energetika naziri Pərviz Şahbazov “PowerChina Resources Ltd” şirkətinin icraçı vitse-prezidenti He Shiyou ilə görüşüb.
Görüşdə 160 MVt gücündə günəş elektrik stansiyası, 2 QVt gücündə dənizdə külək enerjisi layihələrinin icrası, eləcə də yeni investisiya imkanları ilə bağlı məsələlər müzakirə edilib. Günəş enerjisi layihəsinin həyata keçirilməsi istiqamətində irəliləyişlər qeyd edilib, bu stansiyanın ölkəmizin bərpa olunan enerji layihələrinin inkişafı ilə bağlı ikinci mərhələdə şəbəkəyə inteqrasiyasının nəzərdə tutulduğu vurğulanıb. Bu müstəvidə, hazırda Çinin Elektrik Enerjisinin Planlaşdırılması və Mühəndislik İnstitutu (EPPEI) tərəfindən aparılan şəbəkə tədqiqatlarının nəticələrinin mühüm rolu diqqətə çatdırılıb.
Görüşdə Çin şirkətinin Azərbaycanla bərpa olunan enerji sahəsində əməkdaşlığa strateji əhəmiyyət verdiyi və yeni investisiya imkanlarının qiymətləndirilməsində maraqlı olduğu bildirilib.
Söhbət zamanı Çində ağıllı şəbəkələrin inkişafı, “yeni enerji sistemi”nin formalaşdırılması və rəqəmsal transformasiyanın gücləndirilməsi, data mərkəzləri və Sİ-nin enerji ilə təminatında bərpa olunan enerjinin payının artırılması kimi elektrik enerjisi sahəsində qəbul edilmiş yeni siyasətlər, eləcə də qlobal enerji və sənaye dəyər zəncirlərinin üzləşdiyi çağırışlara dair fikir mübadiləsi aparılıb.

https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_7808f6f4af1fea11aed91a6e4_o.jpg
Energy Minister Parviz Shahbazov and the Executive Vice President of PowerChina Resources Ltd He Shiyou met.
At the meeting, issues related to the implementation of 160 MW solar power plant, 2 GW offshore wind power projects, as well as new investment opportunities were discussed. Progress in the implementation of the solar energy project was noted, and it was emphasized that the integration of this station into the network is planned at the second stage in connection with the development of renewable energy projects in our country. In this context, the important role of the results of grid studies currently being conducted by China's Electric Power Planning and Engineering Institute (EPPEI) was highlighted.
During the meeting, it was stated that the Chinese company attaches strategic importance to cooperation with Azerbaijan in the field of renewable energy and is interested in evaluating new investment opportunities.
During the conversation, an exchange of views was held on new policies adopted in the electricity sector in China, such as the development of smart grids, the formation of a new energy system and strengthening digital transformation, increasing the share of renewable energy in the energy supply of data centers and AI, as well as challenges facing global energy and industrial value chains.