https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_57016a2616c0cff236b760f36_o.jpg
Azərbaycan və Bolqarıstan arasında ikitərəfli əlaqələrin inkişaf proqramına uyğun olaraq Müdafiə Nazirliyinin Hərbi Polis İdarəsinin bir qrup nümayəndə heyəti bu ölkənin paytaxtı Sofiya şəhərinə səfər edib.
Səfər çərçivəsində Müdafiə Nazirliyinin Daxili Təhlükəsizlik və Təhqiqat Baş İdarəsi rəisinin müavini - Hərbi Polis İdarəsinin rəisi general-mayor Elgün Əliyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Bolqarıstan Müdafiə Nazirliyinin Hərbi Polis İdarəsinin və Regional Hərbi Polis Bölməsinin inzibati binalarını ziyarət edib, hərbi polis strukturlarının təşkili, idarəetmə mexanizmləri və gündəlik xidməti fəaliyyətin xüsusiyyətləri ilə yaxından tanış olub.
Həmçinin Bolqarıstan hərbi polisinin sülh və müharibə dövründə üzərinə düşən vəzifələr, NATO çərçivəsində yerinə yetirdiyi fəaliyyətlər barədə təqdimatlar verilib.
Görüşdə hərbi polis sahəsində əməkdaşlığın mövcud vəziyyəti və inkişaf perspektivləri müzakirə olunub, həmçinin digər məsələlər barədə geniş fikir mübadiləsi aparılıb. Qarşılıqlı təcrübə mübadiləsinin və peşəkar hazırlığın artırılması, eləcə də birgə fəaliyyət imkanlarının genişləndirilməsi məsələləri xüsusi vurğulanıb.
Səfər iki ölkə arasında hərbi polisin fəaliyyətləri sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi və təhlükəsizlik sahəsində əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.

https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_57016a2616c0cff236b760f36_o.jpg
В соответствии с программой развития двусторонних связей между Азербайджаном и Болгарией группа представителей Управления военной полиции Министерства обороны совершила визит в столицу Болгарии – Софию.
В рамках визита делегация во главе с заместителем начальника Главного управления внутренней безопасности и расследований Министерства обороны – начальником Управления военной полиции генерал-майором Эльгюном Алиевым посетила административные здания Управления военной полиции Министерства обороны Болгарии и Регионального подразделения военной полиции, а также подробно ознакомилась с организацией структур военной полиции, механизмами управления и особенностями повседневной служебной деятельности.
Также были представлены презентации о задачах, возложенных на военную полицию Болгарии в мирное и военное время, а также о деятельности, осуществляемой в рамках НАТО.
На встрече были обсуждены текущее состояние сотрудничества в сфере военной полиции и перспективы его развития, а также проведён широкий обмен мнениями по другим вопросам. Особое внимание было уделено взаимному обмену опытом и повышению профессиональной подготовки, а также расширению возможностей совместной деятельности.
Визит имеет важное значение с точки зрения расширения сотрудничества между двумя странами в сфере деятельности военной полиции и дальнейшего развития связей в области безопасности.