https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_57016a2616c0cff236b760f36_o.jpg
Azərbaycan və Bolqarıstan arasında ikitərəfli əlaqələrin inkişaf proqramına uyğun olaraq Müdafiə Nazirliyinin Hərbi Polis İdarəsinin bir qrup nümayəndə heyəti bu ölkənin paytaxtı Sofiya şəhərinə səfər edib.
Səfər çərçivəsində Müdafiə Nazirliyinin Daxili Təhlükəsizlik və Təhqiqat Baş İdarəsi rəisinin müavini - Hərbi Polis İdarəsinin rəisi general-mayor Elgün Əliyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Bolqarıstan Müdafiə Nazirliyinin Hərbi Polis İdarəsinin və Regional Hərbi Polis Bölməsinin inzibati binalarını ziyarət edib, hərbi polis strukturlarının təşkili, idarəetmə mexanizmləri və gündəlik xidməti fəaliyyətin xüsusiyyətləri ilə yaxından tanış olub.
Həmçinin Bolqarıstan hərbi polisinin sülh və müharibə dövründə üzərinə düşən vəzifələr, NATO çərçivəsində yerinə yetirdiyi fəaliyyətlər barədə təqdimatlar verilib.
Görüşdə hərbi polis sahəsində əməkdaşlığın mövcud vəziyyəti və inkişaf perspektivləri müzakirə olunub, həmçinin digər məsələlər barədə geniş fikir mübadiləsi aparılıb. Qarşılıqlı təcrübə mübadiləsinin və peşəkar hazırlığın artırılması, eləcə də birgə fəaliyyət imkanlarının genişləndirilməsi məsələləri xüsusi vurğulanıb.
Səfər iki ölkə arasında hərbi polisin fəaliyyətləri sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi və təhlükəsizlik sahəsində əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_57016a2616c0cff236b760f36_o.jpg
In accordance with the program for the development of bilateral relations between Azerbaijan and Bulgaria, a group of representatives of the Military Police Department of the Azerbaijan Ministry of Defense visited Sofia, Bulgaria.
As part of the visit, the delegation led by Deputy Chief of the Main Department of Internal Security and Investigations – Chief of the Military Police Department, Major General Elgun Aliyev visited the administrative buildings of the Military Police Department and the Regional Military Police Unit of the Bulgarian Ministry of Defense, and got acquainted with the organization of military police structures, management mechanisms, and the specifics of their daily military service activities.
Presentations on the duties of the Bulgarian Military Police in both peacetime and wartime, as well as on the activities they carry out within the framework of NATO were also delivered.
During the meeting, the current state and development prospects of cooperation in the field of military police were discussed, and an extensive exchange of views on other issues was held. The mutual exchange of experience, enhancement of professional training, and the expansion of opportunities for joint activities were highlighted.
The visit is of significant importance in terms of expanding cooperation between the military police of the two countries and further developing relations in the field of security.