https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_99c24cb128c71f2d97a735ab7_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənov Türkiyə Respublikasının milli müdafiə naziri cənab Yaşar Gülerə və Qətərin baş nazirinin müavini və müdafiə işləri üzrə dövlət naziri Əlahəzrət Şeyx Saud bin Əbdülrəhman bin Həsən Al Taniyə başsağlığı verib.
Başsağlığında deyilir: "Qətər-Türkiyə Birləşik Müştərək Qüvvələr Komandanlığı çərçivəsində təlim uçuşu həyata keçirən Qətər Silahlı Qüvvələrinə məxsus helikopterin texniki nasazlıq səbəbindən dənizə düşməsi, qəza nəticəsində Türkiyə Silahlı Qüvvələrinin bir hərbi qulluqçusunun, ASELSAN şirkətinin iki texniki əməkdaşının və Qətər Silahlı Qüvvələrinin dörd hərbi qulluqçusunun həlak olması xəbəri məni dərindən kədərləndirdi.
Həlak olanlara Allahdan rəhmət diləyir, yaxınlarının dərdlərinə şərik olur, ailələrinə dərin hüznlə başsağlığı verirəm.

https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_99c24cb128c71f2d97a735ab7_o.jpg
Министр обороны Азербайджанской Республики генерал-полковник Закир Гасанов выразил соболезнования министру национальной обороны Турецкой Республики Яшару Гюлеру и заместителю премьер-министра Катара, государственному министру по делам обороны Его Высочеству шейху Сауду бин Абдулрахману бин Хасану Аль Тани.
В соболезновании говорится: «Глубоко опечален вестью о крушении и падении в море в результате технической неисправности вертолета Вооружённых сил Государства Катар, выполнявшего учебный полёт в рамках Объединенного командования совместных сил Катар-Турция, вследствие чего погибли один военнослужащий Вооружённых сил Турции, два технических сотрудника компании «ASELSAN» и четыре военнослужащих Вооружённых сил Катара.
Да упокоит Всевышний души погибших, разделяю скорбь их близких, выражаю глубокие соболезнования их семьям.