https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_591d1f5c95a3e9eaaf88312b7_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Çinə işgüzar səfəri çərçivəsində Ümumçin Xalq Nümayəndələri Yığıncağının Daimi Komitəsinin sədri Cao Lıci ilə görüşüb.
Azərbaycan parlamentinin spikerini səmimiyyətlə salamlayan Cao Lıci səfərə və Asiya naminə Boao Forumunda iştirakına görə Sahibə Qafarovaya təşəkkür edib. O, qeyd edib ki, Milli Məclis sədrinin bu Forumda iştirak məqsədilə Çinə səfəri Azərbaycanın ikitərəfli əlaqələrə verdiyi əhəmiyyətin və Foruma dəstəyinin göstəricisidir.
Ölkələrimiz arasında dərin tarixi köklərə əsaslanaraq, möhkəm təməl üzərində qurulan və xalqlarımızın fundamental maraqlarına cavab verən dostluq əlaqələrinin inkişafından məmnunluğunu bildirən Daimi Komitənin sədri Cao Lıci Azərbaycan və Çin arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasından keçən 34 ildə münasibətlərimizin qarşılıqlı hörmət və dəstəklə müşayiət olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Cao Lıci qeyd edib ki, son illərdə iki ölkə başçısının müdrik rəhbərliyi altında münasibətlər strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəlib. Qeyd olunub ki, ötən il Azərbaycan və Çin liderləri arasında iki görüş keçirilib və Ümumçin Xalq Nümayəndələri Məclisi dövlət başçılarının bu fəaliyyətinin dəstəklənməsi və ölkələrimiz arasında əlaqələrə yeni ölçülərin qazandırılması məqsədilə Azərbaycan parlamenti ilə birgə işləmək niyyətindədir.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova göstərilən yüksək səviyyəli qonaqpərvərliyə və Azərbaycanın ünvanına söylədiyi xoş sözlərə görə təşəkkür edərək, Cao Lıci ilə bundan öncə müxtəlif ölkələrdə keçirilən beynəlxalq tədbirlər çərçivəsində görüşlərini məmnunluqla xatırlayıb. Bu səfərin onun Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin sədri kimi Çinə ilk səfəri olduğunu deyən spiker Sahibə Qafarova ümidvar olduğunu bildirib ki, bu səfər parlamentlərimiz arasında münasibətlərin daha da genişlənməsinə və qarşılıqlı səfərlərin artmasına töhfə verəcək.
Gələn il ölkələrimiz arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 35 illiyinin qeyd olunacağını söyləyən Milli Məclis sədrinin sözlərinə görə, ölkələrimiz arasında münasibətlər həmişə dostluq, qarşılıqlı hörmət və dəstək üzərində qurulub və bu gün Azərbaycan – Çin əməkdaşlığı bir çox sahələr üzrə genişlənməkdə davam edir.
Spiker Sahibə Qafarova son dövrlərdə bu münasibətlərin yeni mərhələyə yüksəldiyini və Prezident İlham Əliyevin ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsinə böyük əhəmiyyət verdiyini vurğulayıb. Diqqətə çatdırılıb ki, ölkələrimizin liderləri arasında mövcud olan səmimi münasibətlər, qarşılıqlı hörmət və etimad tərəfdaşlığın inkişafında mühüm rol oynayır. O, Prezident İlham Əliyevin 2025-ci ildə Çinə səfərlərini, həmçinin ötən ilin aprel ayında baş tutan dövlət səfəri zamanı Hərtərəfli Strateji Tərəfdaşlıq haqqında Birgə Bəyanatın imzalandığını xatırladıb.
Söhbət zamanı ərazi bütövlüyü və suverenliyi məsələsində də qarşılıqlı dəstək ifadə olunub. Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova bildirib ki, Azərbaycan “Vahid Çin” siyasətini hər zaman qətiyyətlə dəstəkləyir, Çin isə öz növbəsində Azərbaycanın suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə daim dəstək göstərib.
Cao Lıci Azərbaycanın "Vahid Çin" siyasətinə, Çinin Tayvan, Honkonq və Sintszyan-Uyğur Muxtar regionlarına dair mövqeyinə dəstəyi və bu istiqamətdə verdiyi bəyanatları yüksək qiymətləndirdiklərini bildirib. O, həmçinin Çin vətəndaşlarının İrandan təxliyə olunmasına göstərdiyi dəstəyə görə Azərbaycana təşəkkür edib.
Görüşdə vurğulanıb ki, Azərbaycan "Bir Kəmər, Bir Yol" təşəbbüsünü dəstəkləyən ilk ölkələrdən biri olub və Çin tərəfi bunu yüksək qiymətləndirir. Sahibə Qafarova deyib ki, bu gün Azərbaycan Avrasiyada mühüm nəqliyyat qovşağıdır. Orta Dəhliz Çin ilə Avropanı Xəzər dənizi vasitəsilə birləşdirən etibarlı, təhlükəsiz və səmərəli marşruta çevrilib.
Eyni zamanda, ölkələrimizin ticarət, nəqliyyat, kommunikasiya məsələlərində birgə işləməsindən, həmçinin Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Dəhlizi üzrə yükdaşımaların artmasından məmnunluq ifadə edilib. Cao Lıci bildirib ki, Çin rəqəmsal inkişaf, süni intellekt, yaşıl enerji kimi sahələr üzrə də əlaqələrin inkişafında maraqlıdır. Vizaların qarşılıqlı ləğvi, ilk ölkə arasında birbaşa uçuşların yaratdığı imkanlardan istifadə əlaqələri daha da inkişaf etdirəcək.
Söhbət zamanı diqqətə çatdırılıb ki, Azərbaycan və Çin qlobal cənubun üzvləridirlər. Cao Lıci Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə oynadığı rolun getdikcə daha da gücləndiyini və Çinin beynəlxalq səviyyədə Azərbaycana dəstəyini və Azərbaycanla əlaqələndirməni daha da artırmaq niyyətində olduğunu bildirib. Qeyd olunub ki, Çin, həmçinin Azərbaycanın Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatına üzvlüyünü və ölkəmizin Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirəyə sədrliyini də dəstəkləyir.
Görüşdə daha sonra humanitar və mədəni əməkdaşlıq məsələlərinə də diqqət yetirilib və qeyd olunub ki, bu sahədə əlaqələr xalqlarımızı bir-birinə daha da yaxınlaşdırır. Milli Məclisin sədri ölkələrimiz arasında mədəni sahədə uğurlu layihələr həyata keçirildiyini bildirib, xüsusilə Heydər Əliyev Fondu ilə Çin Xalqının Xarici Ölkələrlə Dostluq Assosiasiyası arasındakı əməkdaşlığı yüksək qiymətləndirib.
Söhbət zamanı tərəflər parlamentlərarası əməkdaşlığa da diqqət yetirərək, qeyd ediblər ki, bu sahədə əlaqələr ölkələrimiz arasında münasibətlərin dərinləşməsində mühüm yer tutur. Spiker Sahibə Qafarova Prezident İlham Əliyevin Çinə dövlət səfəri zamanı Ümumçin Xalq Nümayəndələri Məclisinin Daimi Komitəsinin sədri ilə keçirdiyi görüşləri də bu əlaqələrə verilən əhəmiyyətin göstəricisi kimi dəyərləndirib.
Vurğulanıb ki, parlamentlərimiz arasında fəal və səmərəli əməkdaşlıq mövcuddur. Spikerlər və parlament nümayəndə heyətləri səviyyəsində qarşılıqlı səfərlər mütəmadi həyata keçirilir və deputatlarımız parlamentlərimizin ev sahibliyi etdiyi beynəlxalq tədbirlərdə iştirak edirlər. Deputatlar, həmçinin parlamentlərarası təşkilatlar çərçivəsində mütəmadi əlaqə saxlayır və bir-birimizə qarşılıqlı dəstək göstərilir və fikir mübadiləsi aparılır.
Söhbət zamanı gələcəkdə də bu əlaqələrin daha da genişləndirilməsinin və təmasların artırılmasının əhəmiyyətinə dair ortaq fikirlər səsləndirilib, qanunvericilik orqanlarının komitələri arasında, o cümlədən institusional əlaqələrin inkişaf etdirilməsi, eyni zamanda, müxtəlif sahələr üzrə əməkdaşlığın genişləndirilməsi imkanları nəzərdən keçirilib.
Cao Lıci, həmçinin Çin Xalq Nümayəndələri Yığıncağının 14-cü sessiyasının yekunları və qəbul etdiyi qərarlar, eyni zamanda, Çinin əldə etdiyi sosial-iqtisadi nailiyyətlər haqqında da məlumat verib. O, Çinin bu nailiyyətləri dost ölkələrlə, o cümlədən Azərbaycanla paylaşmağa hazır olduğunu söyləyib.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_591d1f5c95a3e9eaaf88312b7_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с Председателем Постоянного Комитета Всекитайского Собрания Народных Представителей Чжао Лэцзи.
Тепло приветствовавший спикера азербайджанского парламента Чжао Лэцзи поблагодарил Сагибу Гафарову за визит и участие в Боаоском Азиатском Форуме. Он отметил, что визит спикера Милли Меджлиса в Китай с целью участия в данном Форуме свидетельствует о значимости, которую Азербайджан придаёт двусторонним отношениям, а также о поддержке Форума азербайджанской стороной.
Выразив удовлетворение развитием дружественных отношений наших стран, опирающихся на глубокие исторические корни, а также выстроенных на прочном фундаменте и отвечающих фундаментальным интересам наших народов, председатель Постоянного Комитета Чжао Лэцзи сказал, что наши отношения неизменно выделялись взаимным уважением и поддержкой за 34 года с момента установления дипломатических отношений между Азербайджаном и Китаем.
Как отметил Чжао Лэцзи, отношения в последние годы возвысились до уровня стратегического партнёрства под мудрым руководством президентов двух стран. Были упомянуты состоявшиеся в прошлом году две встречи лидеров Азербайджана и Китая, как и намерение Всекитайского Собрания Народных Представителей работать совместно с парламентом Азербайджана над поддержкой этой деятельности глав государств и приданием отношениям между нашими странами новых граней.
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова выразила признательность за щедрое гостеприимство и тёплые слова в адрес Азербайджана, с удовольствием вспомнив предыдущие встречи с Чжао Лэцзи на полях проходивших в различных странах международных мероприятий. Отметив, что данный визит является её первым визитом в Китай в качестве спикера Милли Меджлиса Азербайджанской Республики, спикер Сагиба Гафарова выразила уверенность в том, что этот визит внесёт вклад в дальнейшее расширение отношений между нашими парламентами и также в увеличение числа встречных визитов.
Упомянув то, что в будущем году исполнится 35 лет со дня установления дипломатических отношений между нашими странами, спикер Милли Меджлиса подчеркнула, что отношения наших стран всегда строились на основе дружбы, взаимоуважения и взаимоподдержки, и что ныне азербайджано-китайское сотрудничество продолжает расширяться по многим направлениям.
Как подчеркнула спикер Сагиба Гафарова, эти отношения в последнее время перешли на новый этап, а Президент Ильхам Алиев придаёт большое значение укреплению сотрудничества между нашими странами. Обращалось внимание на важную роль искренних отношений, взаимного уважения и доверия между лидерами наших стран в развитии партнёрства. Она упомянула визиты Президента Ильхама Алиева в Китай в 2025-м году и подписание Совместного Заявления о Всестороннем Стратегическом Партнёрстве в ходе государственного визита, состоявшегося в апреле прошлого года.
В ходе беседы была выражена и взаимная поддержка в вопросах территориальной целостности и суверенитета. Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова заявила о неизменно твёрдой поддержке Азербайджаном политики «Единого Китая», тогда как Китай, в свою очередь, всегда поддерживает суверенитет и территориальную целостность Азербайджана.
Чжао Лэцзи отметил, что высоко ценит поддержку Азербайджаном политики «Единого Китая», позиции Китая в отношении Тайваня и автономных регионов Гонконг и Синьцзян-Уйгур, а также сделанные в этом направлении заявления. Он также поблагодарил Азербайджан за содействие в эвакуации граждан Китая из Ирана.
На встрече было подчёркнуто, что Азербайджан был одной из первых стран, поддержавших инициативу «Один Пояс, Один Путь», и что китайская сторона высоко это ценит. Как заявила Сагиба Гафарова, Азербайджан сегодня является важным транспортным узлом в Евразии. Срединный Коридор стал надёжным, безопасным и эффективным маршрутом, соединяющий Китай с Европой через Каспийское море.
Вместе с тем, выражалось удовлетворение совместной работой наших стран в сферах торговли, транспорта и коммуникаций, а также ростом грузоперевозок по транскаспийскому коридору. Чжао Лэцзи отметил, что Китай заинтересован в развитии отношений и в таких областях, как цифровое развитие, искусственный интеллект и зелёная энергетика. Взаимная отмена виз и возможности, созданные прямыми авиарейсами между нашими странами, будут способствовать дальнейшему развитию отношений.
В ходе беседы отмечалось членство Азербайджана и Китая в глобальном юге. Как сказал Чжао Лэцзи, неуклонно растёт международная роль Азербайджана; он заявил о намерении Китая ещё более расширять поддержку Азербайджана и координацию с ним на международном уровне. Было сказано, что Китай также поддерживает членство Азербайджана в Шанхайской Организации Сотрудничества и председательство нашей страны в Совещании по Взаимодействию и Мерам Доверия в Азии.
Далее на встрече было уделено внимание вопросам гуманитарного и культурного сотрудничества, и отмечалось, что связи в этой сфере сближают наши народы. По словам спикера Милли Меджлиса, между нашими странами успешно реализуются проекты в культурной сфере; оно особо высоко оценила сотрудничество между Фондом Гейдара Алиева и Китайской Народной Ассоциацией Дружбы с Зарубежными Странами.
Собеседники уделили внимание и межпарламентскому сотрудничеству, отметив, что связи в этой области занимают важное место в углублении отношений между нашими странами. Спикер Сагиба Гафарова расценила встречи Президента Ильхама Алиева с Председателем Постоянного Комитета Всекитайского Собрания Народных Представителей в ходе государственного визита в Китай как свидетельство значимости, придаваемой этим связям.
Было подчёркнуто наличие активного и плодотворного сотрудничества между нашими парламентами. Регулярно осуществляются встречные визиты на уровне спикеров и парламентских делегаций, а депутаты участвуют в международных мероприятиях, организуемых нашими парламентами. Депутаты также поддерживают регулярные контакты в рамках межпарламентских организаций, оказывают друг другу взаимную поддержку и обмениваются мнениями. Были высказаны разделяемые обеими сторонами взгляды на важность дальнейшего расширения этих связей и наращивания контактов в будущем; рассматривались возможности развития институциональных связей между комитетами законодательных органов и расширения сотрудничества по различным направлениям.
Чжао Лэцзи поведал об итогах 14-й сессии Всекитайского Собрания Народных Представителей и принятых на ней решениях, а также о достигнутых Китаем социально-экономических успехах. Он заявил, что Китай готов делиться этими достижениями с дружественными странами, в том числе с Азербайджаном.