https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_f9c417eb0cd9a8f050b267458_o.jpg
Azərbaycan və Çin arasında dostluq əlaqələri dərin tarixi köklərə əsaslanaraq, möhkəm təməl üzərində qurulub və xalqlarımızın fundamental maraqlarına cavab verir.
Bu fikri Ümumçin Xalq Nümayəndələri Yığıncağının Daimi Komitəsinin Sədri Cao Lıci Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova ilə görüşdə səsləndirib.
Cao Lıci qeyd edib ki, son illərdə iki ölkə prezidentinin müdrik rəhbərliyi altında münasibətlər strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəlib. Qeyd olunub ki, ötən il Azərbaycan və Çin liderləri arasında iki görüş keçirilib və Ümumçin Xalq Nümayəndələri Məclisi dövlət başçılarının bu fəaliyyətinin dəstəklənməsi və ölkələrimiz arasında əlaqələrə yeni ölçülərin qazandırılması məqsədilə Azərbaycan parlamenti ilə birgə işləmək niyyətindədir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_f9c417eb0cd9a8f050b267458_o.jpg
Дружественные отношения между Азербайджаном и Китаем опираются на глубокие исторические корни, выстроены на прочном фундаменте и отвечают фундаментальным интересам наших народов.
Председатель Постоянного Комитета Всекитайского Собрания Народных Представителей Чжао Лэцзи высказал эту мысль на встрече со спикером Милли Меджлиса Сагибой Гафаровой.
Чжао Лэцзи отметил, что отношения в последние годы возвысились до уровня стратегического партнёрства под мудрым руководством президентов двух стран. Были упомянуты состоявшиеся в прошлом году две встречи лидеров Азербайджана и Китая, как и намерение Всекитайского Собрания Народных Представителей работать совместно с парламентом Азербайджана над поддержкой этой деятельности глав государств и приданием отношениям между нашими странами новых граней.