https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_f9c417eb0cd9a8f050b267458_o.jpg
Azərbaycan və Çin arasında dostluq əlaqələri dərin tarixi köklərə əsaslanaraq, möhkəm təməl üzərində qurulub və xalqlarımızın fundamental maraqlarına cavab verir.
Bu fikri Ümumçin Xalq Nümayəndələri Yığıncağının Daimi Komitəsinin Sədri Cao Lıci Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova ilə görüşdə səsləndirib.
Cao Lıci qeyd edib ki, son illərdə iki ölkə prezidentinin müdrik rəhbərliyi altında münasibətlər strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəlib. Qeyd olunub ki, ötən il Azərbaycan və Çin liderləri arasında iki görüş keçirilib və Ümumçin Xalq Nümayəndələri Məclisi dövlət başçılarının bu fəaliyyətinin dəstəklənməsi və ölkələrimiz arasında əlaqələrə yeni ölçülərin qazandırılması məqsədilə Azərbaycan parlamenti ilə birgə işləmək niyyətindədir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_f9c417eb0cd9a8f050b267458_o.jpg
The friendly relations of Azerbaijan and China are rooted in deep historical foundations and built on a solid base, and serve the fundamental interests of our peoples.
Chairman of the Standing Committee of the National People's Congress of China Cao Lijie voiced this thought at the meeting with Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova.
Cao Lijie remarked that the relations between the two countries have risen to the level of strategic partnership in recent years under the wise leadership of the two Presidents. Mention was made of the two meetings of the Leaders of Azerbaijan and China that had taken place last year as well as of the intention of the National People's Congress to work jointly with the parliament of Azerbaijan towards supporting this activity of the Heads of State and adding new aspects to our countries’ relations.