Azərbaycan Qazaxıstan Prezidentinin beynəlxalq su təşkilatının yaradılması təşəbbüsünü dəstəkləyir
Azərbaycan Qazaxıstan Prezidentinin beynəlxalq su təşkilatının yaradılması təşəbbüsünü dəstəkləyir Azərbaycan Qazaxıstan Prezidentinin beynəlxalq su təşkilatının yaradılması təşəbbüsünü dəstəkləyir
Bu barədə Qazaxıstan Respublikasının Azərbaycandakı Səfiri Alim Bayelin Azərbaycan Respublikası Prezidentinin İqlim Məsələləri üzrə Nümayəndəsi Muxtar Babayev ilə görüşündə bildirilib.
Həmsöhbətlər ekoloji gündəlik, Xəzər dənizinin ekosisteminin qorunması, qarşıdan gələn birgə tədbirlərə hazırlıq və ətraf mühitin mühafizəsi sahəsində beynəlxalq təşəbbüslərə qarşılıqlı dəstək məsələlərini müzakirə ediblər.
Alim Bayel bir daha Azərbaycan tərəfini 22–24 aprel 2026-cı il tarixlərində Astana şəhərində keçiriləcək Regional Ekoloji Zirvə Görüşünün işində fəal iştirak etməyə dəvət edib. Zirvə Görüşü çərçivəsində Xəzər dənizinin səviyyəsinin aşağı düşməsinin səbəblərinin araşdırılması üzrə birgə işçi qrupunun ilk iclası keçiriləcək. Tərəflər görüşün Xəzər dənizinin akvatoriyasında vahid regional ekoloji təhlükəsizlik sisteminin yaradılması yolunda mühüm addım olacağına ümid etdiklərini bildiriblər.
Səfir A. Bayel həmçinin həmsöhbətinə Qazaxıstan Prezidenti Kasım-Jomart Tokayevin BMT sistemi çərçivəsində tamhüquqlu su təşkilatının yaradılması təşəbbüsü barədə məlumat verib. M. Babayev, Azərbaycan Respublikasının Qazaxıstan liderinin bu təşəbbüsünü tam şəkildə dəstək verəcəyini və bunu qlobal iqlim çağırışları şəraitində su ehtiyatlarının idarə olunması sahəsində yığılıb qalmış problemlər kontekstində son dərəcə aktual hesab etdiyini bildirib. Azərbaycan Prezidentinin Nümayəndəsinin sözlərinə görə, bu gün su problemlərinin təkcə ekoloji xarakter daşımadığı, həm də təhlükəsizlik və iqtisadiyyat məsələlərinə birbaşa təsir etdiyi üçün bu təşkilatın yaradılması çox vaxtında atılan addım olar.
M. Babayev, Astana və Bakının ətraf mühitin mühafizəsi və iqlim məsələlərində səylərinin sinerjisi yalnız iki ölkənin milli maraqlarına cavab vermədiyini, həm də bütövlükdə Xəzər regionunun davamlı inkişafına mühüm töhfə verdiyini vurğulayıb. Ümumilikdə, həmsöhbətlər Qazaxıstan–Azərbaycan münasibətlərinin inkişaf dinamikasını yüksək qiymətləndirib, həmçinin ekologiya sahəsində ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlığın daha da möhkəmləndirilməsində qarşılıqlı marağını təsdiqləyiblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_7695d966c127afe49ced24b49_o.jpg
Об этом было заявлено на встрече Посла Республики Казахстан в Азербайджане Алима Байеля с Представителем Президента Азербайджанской Республики по вопросам климата Мухтаром Бабаевым.
Собеседники обсудили вопросы экологической повестки, сохранения экосистемы Каспийского моря, подготовки к предстоящим совместным мероприятиям и взаимной поддержки международных инициатив в сфере охраны природы.
Алим Байель еще раз пригласил азербайджанскую сторону принять активное участие в работе Регионального экологического саммита, который состоится 22-24 апреля 2026 года в Астане. В рамках саммита пройдет первая встреча совместной рабочей группы по изучению причин снижения Каспийского моря. Стороны выразили надежду на то, что встреча станет важным шагом на пути создания единой региональной системы экологической безопасности в акватории Каспийского моря.
Посол А. Байель также рассказал собеседнику об инициативе Президента Касым-Жомарта Токаева по созданию полноценной водной организации в рамках системы ООН. М. Бабаев заявил, что Азербайджанская Республика всецело поддержит инициативу лидера Казахстана, назвав ее крайне актуальной в контексте накопившихся проблем в сфере управления водными ресурсами в условиях глобальных климатических вызовов. По словам Представителя Президента Азербайджана, создание организации очень своевременно ввиду того, что проблемы воды сегодня носят не только экологический характер, но и напрямую влияют на вопросы безопасности и экономики, а потому должны решаться системно.
М. Бабаев подчеркнул, что синергия усилий Астаны и Баку в вопросах охраны окружающей среды и климата не только отвечает национальным интересам двух стран, но и вносит весомый вклад в устойчивое развитие всего Каспийского региона. В целом собеседники высоко оценили динамику развития казахско-азербайджанских отношений, а также подтвердили взаимную заинтересованность в дальнейшем укреплении двустороннего и многостороннего сотрудничества в области экологии.