https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_e7c96304a8c49561c3b4db469_o.jpg
Aprelin 15-də Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində multidissiplinar rəssam Mədinənin “Yaddaşa həkk olunan təsvir” adlı fərdi sərgisi açılacaq. Ekspozisiyada rəssamın özünəməxsus vizual dili və yaradıcılıq metodunu əks etdirən, yağlı və akril boya, mozaika, vitraj, rəqəmsal incəsənət və xalçaçılıq texnikalarında işlənmiş əsərləri nümayiş olunacaq.
Sərgi Mədinənin yaradıcılığında həssaslıqla daxili gücün vəhdətini, sağ qalmaq uğrunda mübarizənin insanı yenilənməyə aparan transformativ potensialını üzə çıxarır. Layihə çərçivəsində eyni obraz müxtəlif formalarda təcəssüm edir – rəngkarlıqdan rəqəmsal müstəviyə keçir, daha sonra vitraj, mozaika və ya xalça kimi maddi daşıyıcılarda yeni məna qazanır. Beləliklə, obraz sabit çərçivədə qalmır, transformasiya olunaraq fərqli materiallarda həyatını davam etdirir.
Ekspozisiyanın daxili ritmini formalaşdıran təkrarlanan motivlər – fəsillərin dəyişməsi, gül kompozisiyaları, qadın və kişi portretləri, Bakının şəhər mənzərələri və abstrakt formalar müxtəlif material və texnikalarda təqdim olunaraq vizual, emosional, immersiv mühit yaradır.
Burada xalçatoxuma prosesinin səsyazması əsasında sərgi üçün xüsusi hazırlanmış səs instalyasiyası təqdim olunur. Kompozisiyanın əsasını ustaların iş ritmi təşkil edir və bu ritm tamaşaçını ənənə ilə canlı təmas nöqtəsinə gətirir. Ekspozisiyanı Nose parfüm brendinin layihə üçün yaratdığı iki ətir tamamlayır. Bununla da sərgi yalnız vizual deyil, eyni zamanda eşitmə və qoxu duyğuları ilə qavranılır.
Muzeyin Ənənəvi texnologiya şöbəsində rəssamın eskizləri əsasında toxunan beş yeni xalça ekspozisiyanın mühüm hissəsini təşkil edir. Bu əsərlər müasir obrazın tekstildə ifadə imkanlarını nümayiş etdirərək ənənəvi sənət ilə çağdaş incəsənət arasında məzmunlu dialoq yaradır.
Sərgi çərçivəsində “Analar üçün çiçəklər” əsərinin dörd təcəssümü – rəngkarlıq, xalça, vitraj və rəqəmsal interpretasiya muzeyin daimi kolleksiyasına daxil ediləcək. Bu fakt layihənin institusional və mədəni əhəmiyyətini xüsusi vurğulayır.
Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi tərəfindən .ART qlobal domeninin dəstəyi ilə təşkil olunan sərginin məqsədi ənənəvi tekstil irsi ilə multidissiplinar müasir incəsənət arasında dialoqun inkişafına töhfə verməkdir.

https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_e7c96304a8c49561c3b4db469_o.jpg
15 апреля в Азербайджанском национальном музее ковра откроется персональная выставка «Вслед за образом» междисциплинарной художницы Медины. В экспозицию войдут работы, выполненные в техниках масляной и акриловой живописи, мозаики, витража, цифрового искусства и ковроткачества, отражающие уникальный визуальный язык художницы и становление её творческого метода.
Выставка демонстрирует гармонию хрупкости с внутренней силой в творчестве Медины, а также трансформационный потенциал борьбы за выживание, служащей обновлению человека. В рамках проекта один и тот же образ проявляется в различных формах: из живописи он переходит в цифровой формат, затем становится витражом, мозаикой или ковром. Образ не фиксируется в одной материальности, а существует в процессе, развиваясь и изменяясь.
Повторяющиеся мотивы — смена времён года, цветочные композиции, женские и мужские портреты, городские пейзажи Баку и абстрактные формы представлены разными материалами и техниками, а это создает визуальную, эмоциональную и иммерсивную среду.
На выставке будет представлена звуковая инсталляция на основе записей процесса ковроткачества. Основу звуковой композиции составляет ритм работы ткачих, он же обеспечивает живую точку соприкосновения зрителя с традицией. Экспозицию также дополняют два аромата, разработанные парфюмерным брендом «Nose». Благодаря этому, наряду с визуальным, выставка дополнится обонятельным и слуховым восприятием.
Пять новых ковров, сотканных в Отделе традиционных технологий АНМК на основе эскизов художницы, составляют значительную часть экспозиции. Эти ковры демонстрируют возможности выражения в текстиле современного образа, создавая диалог между традиционным и современным искусством.
В рамках выставки в постоянную коллекцию музея включены четыре воплощения работы «Цветы для матерей» – живописная версия, ковёр, витраж и цифровая интерпретация. Этот факт особо подчеркивает институциональное и культурное значение проекта.
Выставка организована Азербайджанским национальным музеем ковра при поддержке глобальной доменной зоны «.ART» и направлена на развитие диалога между традиционным текстильным наследием и междисциплинарным современным искусством.