https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_e7c96304a8c49561c3b4db469_o.jpg
Aprelin 15-də Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində multidissiplinar rəssam Mədinənin “Yaddaşa həkk olunan təsvir” adlı fərdi sərgisi açılacaq. Ekspozisiyada rəssamın özünəməxsus vizual dili və yaradıcılıq metodunu əks etdirən, yağlı və akril boya, mozaika, vitraj, rəqəmsal incəsənət və xalçaçılıq texnikalarında işlənmiş əsərləri nümayiş olunacaq.
Sərgi Mədinənin yaradıcılığında həssaslıqla daxili gücün vəhdətini, sağ qalmaq uğrunda mübarizənin insanı yenilənməyə aparan transformativ potensialını üzə çıxarır. Layihə çərçivəsində eyni obraz müxtəlif formalarda təcəssüm edir – rəngkarlıqdan rəqəmsal müstəviyə keçir, daha sonra vitraj, mozaika və ya xalça kimi maddi daşıyıcılarda yeni məna qazanır. Beləliklə, obraz sabit çərçivədə qalmır, transformasiya olunaraq fərqli materiallarda həyatını davam etdirir.
Ekspozisiyanın daxili ritmini formalaşdıran təkrarlanan motivlər – fəsillərin dəyişməsi, gül kompozisiyaları, qadın və kişi portretləri, Bakının şəhər mənzərələri və abstrakt formalar müxtəlif material və texnikalarda təqdim olunaraq vizual, emosional, immersiv mühit yaradır.
Burada xalçatoxuma prosesinin səsyazması əsasında sərgi üçün xüsusi hazırlanmış səs instalyasiyası təqdim olunur. Kompozisiyanın əsasını ustaların iş ritmi təşkil edir və bu ritm tamaşaçını ənənə ilə canlı təmas nöqtəsinə gətirir. Ekspozisiyanı Nose parfüm brendinin layihə üçün yaratdığı iki ətir tamamlayır. Bununla da sərgi yalnız vizual deyil, eyni zamanda eşitmə və qoxu duyğuları ilə qavranılır.
Muzeyin Ənənəvi texnologiya şöbəsində rəssamın eskizləri əsasında toxunan beş yeni xalça ekspozisiyanın mühüm hissəsini təşkil edir. Bu əsərlər müasir obrazın tekstildə ifadə imkanlarını nümayiş etdirərək ənənəvi sənət ilə çağdaş incəsənət arasında məzmunlu dialoq yaradır.
Sərgi çərçivəsində “Analar üçün çiçəklər” əsərinin dörd təcəssümü – rəngkarlıq, xalça, vitraj və rəqəmsal interpretasiya muzeyin daimi kolleksiyasına daxil ediləcək. Bu fakt layihənin institusional və mədəni əhəmiyyətini xüsusi vurğulayır.
Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi tərəfindən .ART qlobal domeninin dəstəyi ilə təşkil olunan sərginin məqsədi ənənəvi tekstil irsi ilə multidissiplinar müasir incəsənət arasında dialoqun inkişafına töhfə verməkdir.

https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_e7c96304a8c49561c3b4db469_o.jpg
On April 15, the Azerbaijan National Carpet Museum will open In the After-Image solo exhibition by multidisciplinary artist Medina. The exhibition will feature the works made with oil and acrylic painting, mosaic, stained glass, digital media, and carpet technique. These works reflect the artist’s visual language and creative method.
The exhibition reveals the unity of sensitivity and inner strength in Medina’s artistic practice, as well as the transformative potential of the struggle for survival that leads to personal renewal. Within the framework of the project, the same image appears in different forms – transitioning from painting into the digital realm, and later acquiring new meaning through material carriers such as stained glass, mosaic, or carpet. In this way, the image does not remain confined within a fixed framework; instead, it undergoes transformation and continues its existence across diverse materials.
The internal rhythm of the exhibition is shaped by recurring motifs – the change of seasons, floral compositions, female and male portraits, urban landscapes of Baku, and abstract forms – presented through a variety of materials and techniques to create a visual, emotional, and immersive environment.
Here, a sound installation specially created for the exhibition is presented, based on recordings of the carpet-making process. The composition is structured around the working rhythm of master weavers, drawing the viewer into a living point of contact with tradition. The exhibition is further complemented by two fragrances created for the project by the Nose perfume brand. As a result, the exhibition is experienced not only visually, but also through the senses of hearing and smell.
Five new carpets, woven in the Museum’s Traditional Technology Department based on the artist’s sketches, form an essential part of the display. These works demonstrate the expressive potential of contemporary imagery in textile form, creating a meaningful dialogue between traditional craftsmanship and contemporary art.
Within the framework of the exhibition, four manifestations of the work Flowers for Mothers – a painting, a carpet, a stained-glass piece, and a digital interpretation are added to the museum’s permanent collection. This fact underscores the institutional and cultural significance of the project.
Organized by the Azerbaijan National Carpet Museum with the support of the global .ART domain, the exhibition aims to foster dialogue between traditional textile heritage and multidisciplinary contemporary art.