https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_34dddcbac52727a45a9d11ff1_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetində (BDU) 31 Mart – Azərbaycanlıların Soyqırımı Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Əvvəlcə Dövlət himni səsləndirilib, torpaqlarımızın azadlığı uğrunda həlak olan şəhidlərimizin və soyqırımı qurbanlarının əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
BDU-nun rektoru Elçin Babayev bildirib ki, 31 mart təkcə keçmişin faciəsi deyil, Azərbaycan xalqının milli yaddaşının, kimliyinin və birliyinin sınağa çəkildiyi tarixi dövrün simvoludur. 1918-ci ilin mart-aprel aylarında Azərbaycan xalqına qarşı planlı və məqsədyönlü qırğınlar həyata keçirilib. Bakı, Şamaxı, Quba, Qarabağ və Zəngəzur da daxil olmaqla müxtəlif bölgələrdə on minlərlə günahsız insan milli və dini mənsubiyyətinə görə xüsusi qəddarlıqla qətlə yetirilib, yaşayış məntəqələri dağıdılıb, mədəni və dini abidələr məhv edilib. Bu hadisələr təkcə bir xalqın deyil, ümumilikdə bəşəriyyətin tarixində qara ləkə kimi qalmaqdadır: “Tarixi faktlar göstərir ki, bu qırğınlar təsadüfi deyil, uzun illər davam edən ideoloji və siyasi məqsədlərin nəticəsi idi. Bu cinayətləri Azərbaycan torpaqlarında etnik təmizləmə aparmaq, insanları öz yurdlarından didərgin salmaq və saxta iddialar üzərində yeni reallıqlar qurmaq istəyən qüvvələr həyata keçirmişdilər. 1918-ci ilin mart hadisələri zamanı təkcə Bakıda təxminən 30 min, ümumilikdə isə 50 mindən çox azərbaycanlı qətlə yetirilib”.
Rektor vurğulayıb ki, uzun illər bu hadisələrə obyektiv qiymət verilməsinə maneələr yaradılsa da, müstəqillik dövründə Azərbaycan dövləti tarixi həqiqətlərin üzə çıxarılması istiqamətində mühüm addımlar atıb: “Xüsusilə Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən 1998-ci ildə imzalanmış Fərmanla 31 mart Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü kimi rəsmiləşdirilib. Bu faciənin unudulmaması üçün mühüm zəmin yaradılıb. Bu gün Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə aparılan siyasət nəticəsində həmin tarixi hadisələrin daha geniş şəkildə araşdırılması və beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılması istiqamətində mühüm işlər görülür. Quba şəhərində aşkar edilən kütləvi məzarlıq və burada yaradılan Soyqırımı Memorial Kompleksi bu həqiqətlərin canlı sübutudur. Azərbaycan xalqı bütün çətinliklərə baxmayaraq, öz dövlətçiliyini qoruyub saxlayıb və müstəqil, güclü bir ölkə kimi dünya səhnəsində yerini möhkəmləndirməkdədir. 2020-ci ildə 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan işğal altında olan torpaqlarını azad etdi, suverenliyimiz bərpa olundu, şəhidlərimizin qanı yerdə qalmadı. Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri həyata keçirilir, yeni şəhərlər, kəndlər, yollar, hava limanları tikilir, regionun infrastrukturu yenidən formalaşdırılır. “Böyük Qayıdış” proqramı uğurla icra olunur. Ölkəmiz bir çox qlobal platformalarda etibarlı tərəfdaş kimi tanınır, beynəlxalq aləmdə enerji təhlükəsizliyində mühüm rol oynayır. Bütün bunlar bir daha sübut edir ki, Azərbaycan xalqı qarşısına qoyduğu hər bir məqsədə nail olmağa qadirdir”.
Milli Məclisin Elm və təhsil komitəsinin sədri, BDU-nun kafedra müdiri, professor Anar İsgəndərov tədbir iştirakçılarını Fövqəladə Təhqiqat Komissiyasının 35 cildlik sənədlərində Bakıda, Qubada, Şamaxıda törədilən soyqırımlarla bağlı əks olunan dəhşətli faktlarla tanış edib. O vurğulayıb ki, soyqırımı hadisələri tarixi unutmamağı və ondan ibrət dərsi çıxarmağı öyrədir: “Bu həqiqətlərin beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılması xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Ümummilli Lider Heydər Əliyev hakimiyyətə qayıtdıqdan sonra tarixi həqiqətlərin üzə çıxarılması istiqamətində mühüm addımlar atılıb. O zamandan etibarən Azərbaycan həqiqətlərinin, o cümlədən soyqırımı həqiqətlərinin dünyada tanıdılması istiqamətində mühüm işlər görülür”.
BDU-nun Beynəlxalq münasibətlər kafedrasının dosenti Əlimusa İbrahimov və Tarix fakültəsinin doktorantı Səbuhi Quliyev çıxışlarında 1918-ci ilin mart hadisələrinin tarixi, siyasi və hüquqi aspektlərindən bəhs ediblər.
Sonda Azərbaycan Dövlət Televiziyasının hazırladığı “Tarixin izi ilə: 31 Mart – Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü” adlı sənədli film nümayiş olunub. Filmin ssenari müəllifi BDU-nun Jurnalistika fakültəsinin müəllimi Mahir Qəribovdur.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_34dddcbac52727a45a9d11ff1_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) состоялось мероприятие, посвященное 31 марта – Дню геноцида азербайджанцев.
Ректор БГУ Эльчин Бабаев заявил, что 31 марта – это не только трагедия прошлого, но и символ исторического периода, когда проверялись национальная память, идентичность и единство азербайджанского народа. В марте-апреле 1918 года против азербайджанского народа были совершены спланированные и целенаправленные массовые убийства. Десятки тысяч невинных людей были убиты с особой жестокостью из-за их национальной и религиозной принадлежности в различных регионах, включая Баку, Шамахи, Губу, Карабах и Зангезур, были разрушены населенные пункты и культурно-религиозные памятники. Эти события остаются черным пятном не только на истории одной народа, но и на истории человечества в целом: «Исторические факты показывают, что эти массовые убийства не были случайностью, а являлись результатом многолетних идеологических и политических целей. Эти преступления были совершены силами, которые хотели осуществить этнические чистки на азербайджанских землях, изгнать людей с их родных земель и возвести новую реальность на сфабрикованных основаниях. В ходе мартовских событий 1918 года только в Баку было убито около 30 тысяч азербайджанцев, а в общей сложности более 50 тысяч».
Ректор подчеркнул, что, несмотря на многолетние препятствия для объективной оценки этих событий, в период независимости Азербайджанское государство предприняло важные шаги к раскрытию исторических истин: «Указом общенационального лидера Гейдара Алиева в 1998 году 31 марта было официально объявлено Днем геноцида азербайджанцев. Заложен важный фундамент для того, чтобы эта трагедия не была забыта. Сегодня, в результате политики, проводимой под руководством Президента Ильхама Алиева, ведется важная работа по более широкому расследованию этих исторических событий и информированию о них международного сообщества. Обнаруженное в городе Губа массовое захоронение и созданный здесь Мемориальный комплекс геноцида являются живым доказательством этих истин. Несмотря на все трудности, азербайджанский народ сохранил свою государственность, Азербайджан, как независимая, сильная страна, укрепляет свои позиции на мировой арене. В результате 44-дневной Отечественной войны 2020 года под руководством Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева Азербайджан освободил оккупированные земли, суверенитет страны был восстановлен, и кровь наших шехидов была отомщена. В Карабахе и Восточном Зангезуре ныне ведутся масштабные восстановительные и строительные работы, строятся новые города, села, дороги, аэропорты, перестраивается инфраструктура региона. Программа Великое возвращение успешно реализуется. Страна признана надежным партнером на многих глобальных платформах, играет в мире важную роль в обеспечении энергетической безопасности. Все это еще раз доказывает, что азербайджанский народ способен достичь любой поставленной перед собой цели».
На мероприятии также выступили председатель Комитета по науке и образованию Милли Меджлиса, заведующий кафедрой БГУ, профессор Анар Искендеров, доцент кафедры международных отношений БГУ Алимуса Ибрагимов и докторант исторического факультета Сабухи Гулиев.
В заключение был показан документальный фильм «По следам истории: 31 марта – День геноцида азербайджанцев». Автором сценария фильма является Махир Гарибов - преподаватель факультета журналистики БГУ.