https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_41bcebb96b4a2101730637cef_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) İnformasiya və sənəd menecmenti fakültəsi və Türkiyənin Bartın Universitetinin İnformasiya və sənəd menecmenti bölümünün birgə təşkilatçılığı ilə Türkiyədə keçirilən 62-ci “Kitabxana həftəsi” tədbirləri çərçivəsində “Sərhədləri aşan bilik: Azərbaycanda informasiya və sənəd menecmenti” mövzusunda panel təşkil olunub.
Tədbirin moderatoru – Bartın Universitetinin İnformasiya və sənəd menecmenti bölümünün dekanı, dosent Ahmet Altay vurğulayıb ki, Türkiyədə 1964-cü ildən başlayaraq hər il keçirilən “Kitabxana həftəsi”nin məqsədi cəmiyyətdə kitabxanaçılıq təhsilinə, kitabxana-informasiya fəaliyyətinə marağı artırmaq, bu istiqamətdə daha yaxşı nəticələr əldə etməkdir. Ahmet Altay qeyd edib ki, bu məqsədlə həftə boyu konfranslar, panellər, kitabxanalara, sərgi salonlarına və muzeylərə ekskursiyalar təşkil edilir, tanınmış ictimai xadimlərlə görüşlər keçirilir, mühazirələr, ustad dərsləri dinlənilir. Natiq bildirib ki, BDU-nun İnformasiya və sənəd menecmenti fakültəsi də 2021-ci ildən etibarən Türkiyədə keçirilən “Kitabxana həftəsi” tədbirlərində təşkilatçı qismində aktiv iştirak edir, bu çərçivədə qardaş ölkələrin kitabxanaçılıq və informasiya fəaliyyəti, muzey, arxiv işi ixtisasları üzrə kadr hazırlayan universitetləri və sahə qurumları ilə əlaqələr müntəzəm inkişaf etdirilir, birgə ustad dərsləri, mühazirələr, beynəlxalq elmi konfranslar təşkil olunur.
Tədbirdə BDU-nun Sənəd menecmenti kafedrasının müdiri, dosent Nadir İsmayılov və Kitabxanaşünaslıq kafedrasının dosenti Pərviz Kazimi məruzələrlə çıxış edərək ölkəmizdəki kitabxana-informasiya mühiti, BDU-nun bu sahə üzrə kadr hazırlığında aparıcı rolu, beynəlxalq əməkdaşlıq, xüsusilə qardaş Türkiyənin ali təhsil müəssisələri ilə son illər inkişaf edən qarşılıqlı əməkdaşlıq, birgə elmi konfransların, panel və müzakirələrin, ustad dərsləri və elmi seminarların təşkili barədə geniş məlumat veriblər.
Panel çərçivəsində aparılan müzakirələr iştirakçılar tərəfindən maraqla dinlənilib, məruzəçilərə çoxsaylı suallar ünvanlanıb.

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_41bcebb96b4a2101730637cef_o.jpg
В рамках 62-й «Недели библиотек», прошедшей в Турции, совместно организованной факультетом информации и менеджмента документов Бакинского государственного университета (БГУ) и отделением информации и менеджмента документов Университета Бартын, была проведена панельная дискуссия на тему «Знания, переходящие границы: информация и менеджмент документов в Азербайджане».
Модератор мероприятия – декан отделения информации и менеджмента документов Университета Бартын Ахмет Алтай подчеркнул, что цель «Недели библиотек», которая проводится в Турции ежегодно с 1964 года, – это повышение интереса к библиотечному образованию и библиотечно-информационной деятельности в обществе и достижение лучших результатов в этом направлении. Ахмет Алтай отметил, что с этой целью в течение недели организуются конференции, панельные дискуссии, экскурсии в библиотеки, выставочные залы и музеи, проводятся встречи с известными общественными деятелями, читаются лекции и проводятся мастер-классы. Докладчик сказал, что факультет информации и менеджмента документов БГУ в качестве организатора с 2021 года активно участвует в мероприятиях «Недели библиотеки» в Турции. В рамках этой деятельности регулярно развиваются связи с университетами и профильными организациями братских стран, занимающимися подготовкой кадров по специальностям библиотечно-информационной деятельности, музейного и архивного дела, организуются совместные мастер-классы, лекции и международные научные конференции.
На мероприятии заведующий кафедрой менеджмента документов БГУ Надир Исмаилов и доцент кафедры библиотековедения Парвиз Казими представили доклады и обширную информацию о библиотечно-информационной среде в нашей стране, ведущей роли БГУ в подготовке кадров в этой области, международном сотрудничестве, особенно в взаимной интеграции с вузами братской Турции, организации совместных научных конференций, панельных дискуссий, мастер-классов и научных семинаров.