https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_b878b510e0ec88d01731d092e_o.jpg
PAŞA Bank Azərbaycan Banklar Assosiasiyası (ABA) tərəfindən keçirilən "Bankçılıq Mükafatları -2025" müsabiqəsinin bir neçə nominasiyasının qalibi seçilib.
Ölkədə bank sektorunun iştirakçıları arasında keçirilən müsabiqədə maliyyə institutlarının 2025-ci il üzrə fəaliyyət nəticələri qiymətləndirilib. Assosiasiyanın ekspertləri tərəfindən verilən qərara əsasən PAŞA Bank 4 istiqamət üzrə nüfuzlu mükafata layiq görülüb. Belə ki, Bank, “Korporativ sosial məsuliyyət", “Beynəlxalq əməkdaşlığın inkişafında fərqlənən bank”, “Kiçik və Orta Biznesin maliyyə əlçatanlığının artırılması ilə əlaqədar tədbirlər keçirmiş ABA üzvü”,"Rəqəmsal ödənişlər sahəsində innovativ layihələrin tətbiqi” istiqamətləri üzrə qalib elan olunub.
Qeyd edək ki, PAŞA Bank əvvəlki illərdə də ABA-nın nüfuzlu mükafatlarına layiq görülüb. Bankın qeyri-neft sektorunun və iqtisadiyyatın gücləndirilməsi və sahibkarlığın dayanıqlı inkişafına yönəlmiş fəaliyyəti ona həm yerli, həm də beynəlxalq səviyyədə yüksək etimad qazandırıb.
Beynəlxalq “S&P” reytinq agentliyi PAŞA Bank-ın uzunmüddətli və qısamüddətli kredit reytinqini 2026-cı ildə “BB-/B” səviyyəsində qiymətləndirib. Bank beynəlxalq maliyyə nəşri “International Investor Magazine” tərəfindən 2026-cı il üzrə eyni vaxtda iki əsas kateqoriyada – “Azərbaycanın ən yaxşı bankı” və “Azərbaycanın ən yaxşı KOS bankı” – adına layiq görülüb.
PAŞA Bank 2024–2025-ci illərdə yerli sahibkarlığın inkişafına verdiyi töhfələrə görə “Euromoney”, “International Investor Magazine” və “Global Finance” kimi nüfuzlu beynəlxalq nəşrlər tərəfindən bir sıra mükafatlara, o cümlədən “Ən yaxşı KOS Bankı” və “World’s Best Private Banks 2025” titullarına layiq görülüb. Eyni zamanda, Bank 2025-ci ildə “Stevie Awards” tərəfindən “İlin şirkəti” nominasiyasında “Gold Stevie” mükafatını qazanan ilk Azərbaycan bankı olub.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_b878b510e0ec88d01731d092e_o.jpg
PASHA Bank стал победителем в нескольких номинациях конкурса «Bankçılıq Mükafatları – 2025», организованного Ассоциацией Банков Азербайджана (ABA).
В рамках конкурса среди участников банковского сектора страны были оценены результаты деятельности финансовых институтов за 2025 год. По решению экспертного жюри Ассоциации, PASHA Bank был удостоен четырёх престижных наград. Банк стал победителем в следующих номинациях: «Корпоративная социальная ответственность», «Банк, отличившийся в развитии международного сотрудничества», «Член ABA, реализовавший инициативы по повышению доступности финансирования для малого и среднего бизнеса», а также «Внедрение инновационных проектов в сфере цифровых платежей».
Отметим, что PASHA Bank и в предыдущие годы становился лауреатом престижных наград ABA. Деятельность Банка, направленная на развитие ненефтяного сектора, укрепление экономики и устойчивое развитие предпринимательства, обеспечивает высокий уровень доверия как на национальном, так и на международном уровне.
Международное рейтинговое агентство S&P Global Ratings в 2026 году подтвердило долгосрочный и краткосрочный кредитные рейтинги PASHA Bank на уровне «BB-/B». Кроме того, международное финансовое издание International Investor Magazine признало Банк «Лучшим банком Азербайджана» и «Лучшим банком для МСБ» по итогам 2026 года.
В 2024–2025 годах за вклад в развитие местного предпринимательства PASHA Bank был отмечен рядом наград от таких авторитетных международных изданий, как Euromoney, Global Finance и International Investor Magazine, включая титулы «Лучший банк для МСБ» и «World’s Best Private Banks 2025». Также в 2025 году Банк стал первым азербайджанским банком, получившим премию “Gold Stevie” в номинации «Компания года» от Stevie Awards.