https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_c9c710f9aa278433bae660f29_o.jpg
Azərbaycanın Özbəkistandakı səfirliyinin nəzdində Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi, Nizami adına Özbəkistan Milli Pedaqoji Universiteti və Özbəkistan–Azərbaycan Dostluq Cəmiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə “Nizami Gəncəvi və Əlişir Nəvai paralelləri” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçiriləcək.
Tədbir Nizami adına Özbəkistan Milli Pedaqoji Universitetində təşkil olunacaq.
Konfransda hər iki ölkədən yüksək səviyyəli dövlət və ictimai xadimlər, parlament nümayəndələri, akademiklər və tanınmış alimlər iştirak edəcək. Bununla yanaşı, elm və təhsil müəssisələrinin nümayəndələri, tədqiqatçılar və tələbələr də tədbirin fəal iştirakçıları sırasında yer alacaqlar.
Açılış mərasimində çıxış edəcək rəsmi şəxslər və elmi dairələrin nümayəndələri dahi söz ustadları Nizami Gəncəvi və Əlişir Nəvainin zəngin ədəbi irsindən bəhs edəcək, onların yaradıcılığında əks olunan ortaq dəyərləri və türk dünyasının mədəni inkişafına verdikləri töhfələri diqqətə çatdıracaqlar.
Konfrans çərçivəsində klassik ədəbiyyatın aktual problemlərinə həsr olunmuş məruzələr dinləniləcək. Nizami və Nəvai yaradıcılığında humanist-fəlsəfi ideyalar, türk düşüncə sistemi, ədəbi ənənələrin qarşılıqlı təsiri və bu irsin müasir dövrdə aktuallığı geniş müzakirə olunacaq.
Eyni zamanda, tədbirdə Azərbaycan və Özbəkistan ədəbiyyatı arasında paralellər, ortaq ədəbi motivlər və tarixi-mədəni əlaqələr kontekstində aparılan tədqiqatların nəticələri də elmi ictimaiyyətə təqdim ediləcək.
Bu beynəlxalq konfrans yalnız elmi fikir mübadiləsi deyil, həm də Azərbaycan–Özbəkistan ədəbi-mədəni əlaqələrinin daha da möhkəmlənməsinə xidmət edən mühüm addım kimi dəyərləndirilir.

В Ташкенте состоится международная конференция на тему «Параллели Низами Гянджеви и Алишера Навои»
В Ташкенте состоится международная конференция на тему «Параллели Низами Гянджеви и Алишера Навои» В Ташкенте состоится международная конференция на тему «Параллели Низами Гянджеви и Алишера Навои»
Совместно Азербайджанским культурным центром имени Гейдара Алиева при Посольстве Азербайджанской Республики в Республике Узбекистан, Национальным педагогическим университетом Узбекистана имени Низами и Обществом дружбы Узбекистан–Азербайджан состоится международная конференция на тему «Параллели Низами Гянджеви и Алишера Навои».
Мероприятие будет организовано в Национальном педагогическом университете Узбекистана имени Низами.
В конференции примут участие государственные и общественные деятели высокого уровня, парламентарии, академики и известные учёные из обеих стран. Наряду с этим активными участниками станут представители научных и образовательных учреждений, исследователи и студенты.
В ходе открытия с выступлениями выступят официальные лица и представители научных кругов, которые расскажут о богатом литературном наследии великих мастеров слова — Низами Гянджеви и Алишера Навои, а также отметят отражённые в их творчестве общие ценности и вклад в культурное развитие тюркского мира.
В рамках конференции будут заслушаны доклады, посвящённые актуальным вопросам классической литературы. Будут широко обсуждены гуманистические и философские идеи в творчестве Низами и Навои, система тюркского мышления, взаимное влияние литературных традиций и актуальность этого наследия в современный период.
Кроме того, научному сообществу будут представлены результаты исследований, посвящённых параллелям между азербайджанской и узбекской литературой, общим литературным мотивам и историко-культурным связям между двумя народами.
Данная международная конференция рассматривается не только как площадка для научного обмена мнениями, но и как важный шаг в дальнейшем укреплении азербайджано-узбекских литературно-культурных связей.