https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_2808fa309ace111b0ead4e71e_o.jpg
Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi (EMTA) və Azərbaycan Beynəlxalq Bankı (ABB) arasında müvəkkil kredit təşkilatı vasitəsilə Enerji effektivliyi fondunun vəsaiti hesabına güzəştli kreditlərin verilməsinə dair əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb.
Bu əməkdaşlıq Fondun vəsaiti hesabına enerji effektivliyi üzrə tədbirlərin həyata keçirilməsinin təşviqi məqsədilə güzəştli kreditlərin verilməsinin əsasını qoyur.
EMTA-nın İdarə Heyətinin sədri Samir Axundov bildirib ki, güzəştli kreditlər enerji səmərəliliyi layihələrini həyata keçirənlər üçün əlverişli və faydalı dəstək rolunu oynayacaq. “Vətəndaşlar, eləcə də müəssisələr bu imkanlardan yararlana biləcəklər. Bu addımlar ölkəmizdə enerji effektivliyi sahəsində işlərin davamlı və sistemli şəkildə aparılmasına töhfə verir. Eyni zamanda, bu istiqamətdə dövlət siyasətinin real nəticəyə çevrilməsini təmin edir və vətəndaşlar üçün faydalı imkanlar yaradır” - deyə o, qeyd edib.
Enerji effektivliyi fondu Prezident İlham Əliyevin 1 mart 2024-cü il tarixli Fərmanı ilə yaradılıb. Fondun vəsaitlərinin idarə olunmasını Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi həyata keçirir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_2808fa309ace111b0ead4e71e_o.jpg
The Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA) and the International Bank of Azerbaijan (ABB) have signed a cooperation agreement for the provision of preferential loans from the Energy Efficiency Fund through an authorized credit organization.
This partnership enables the allocation of preferential loans from the Fund to promote energy efficiency measures.
Samir Akhundov, Chairman of the Board of AERA, stated that these preferential loans will provide accessible and beneficial support for those implementing energy efficiency projects.
“Citizens, as well as enterprises, will be able to take advantage of these opportunities. These steps contribute to the continuous and systematic advancement of energy efficiency in our country. Furthermore, they ensure that state policy in this area is transformed into tangible results while creating valuable opportunities for citizens,” he noted.
The Energy Efficiency Fund was established by Decree of President Ilham Aliyev on March 1, 2024. Its funds are managed by the Azerbaijan Energy Regulatory Agency.