https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_5d72a243d228343aef0dd1ddd_o.jpg
- Vəsaitlərin mübadiləsi üsullarının daha geniş seçimini təmin etməklə fərdi şəxslər və şirkətlər üçün imkanları daha da genişləndirir.
- BVNK-nın rəqəmsal aktiv infrastrukturu “Mastercard”ın etibarlı qlobal ödəniş şəbəkəsini tamamlamaqla fiat valyutalar və sabit kriptovalyutalar arasında qarşılıqlı əlaqəni təmin edir.
- Maliyyə institutlarına və digər müştərilərə sabit kriptovalyutalar, tokenləşdirilmiş depozitlər və tokenləşdirilmiş aktivlərlə yeni istifadə ssenarilərini həyata keçirməyə imkan verir.
“Mastercard” sabit kriptovalyutalar infrastrukturunun lideri olan BVNK-nın 300 milyon dollar şərti ödəniş daxil olmaqla, 1,8 milyard dollara satın alınması ilə bağlı yekun razılaşma əldə etdiyini bəyan edib. Bu sövdələşmə “Mastercard”ın rəqəmsal aktivlərin, eləcə də vəsaitlərin valyutalar, ödəniş sistemləri və regionlar arasında dövriyyəsinin kompleks dəstəklənməsi imkanını daha da genişləndirir.
Texnologiya insanlar və şirkətlər arasında dəyər mübadiləsinin aparılma üsulunu davamlı olaraq təkmilləşdirir. Blokçeyn texnologiyasının dəstəklədiyi rəqəmsal aktivlər pul vəsaitlərinin hərəkətini daha da sürətləndirmək və effektiv etmək potensialına malikdir. Hazırda hələ başlanğıc mərhələsində olsa da, rəqəmsal valyutada ödənişlərin tətbiqi sahələri sürətlə genişlənərək 2025-ci ildə minimum 350 milyard dollara çatıb.1
Bir çox ölkələrdə rəqəmsal valyutalar üzrə normativ-hüquqi bazanın dədiqləşməsi sayəsində maliyyə institutları və fintexlər müştərilərinə sabit kriptovalyutalar və tokenləşdirilmiş depozitlər vasitəsilə ödəniş seçimləri təklif etməyə can atırlar.
Hazırda kart ödənişləri milyardlarla istehlakçı üçün yüz milyonlarla qəbul nöqtəsi və rəqəmsal giriş nöqtələrində misilsiz istifadəçi təcrübəsi, geniş əhatə dairəsi, qəbul və istehlakçıların maraqlarının müdafiəsi imkanı təklif edir. Dünya üzrə kriptocüzdanlar kartlardan getdikcə daha aktiv şəkildə tövsiyə olunan identifikasiya vasitəsi kimi istifadə edilir, bu da istehlakçı ödənişlərində rəqəmsal valyutaların praktiki dəyərini artırmağa şərait yaradır. Transsərhəd pul köçürmələri, ödəmələr, P2P və B2B ödənişləri kimi istifadə ssenariləri sabit kriptovalyutalar və tokenləşdirilmiş depozitlər üçün əlavə imkanlar yaradır. Zamanla sürət və proqramlaşma imkanı kapital bazarları, pul vəsaitlərinin idarə edilməsi və digər kommersiya sahələrində kritik problemləri də həll edə bilər.
Bu istifadə hallarını dəstəkləməyin açarı bu kanalların ödəniş sistemlərinin əsasını təşkil edən təhlükəsizlik, etibarlılıq və uyğunluq standartlarının tətbiq etməklə mövcud fiat valyutaları kanallarına maneəsiz qoşulmasındadır. “Mastercard” əlçatanlıq, qarşılıqlı uyğunluq və etimadı təmin etmək məqsədilə bu ödəniş seçimlərinin öz şəbəkəsinə qoşula bilməsinə sərmayə qoyur.
Müxtəlif rəqəmsal valyutalar və tokenləşdirilmiş depozitlər buraxıldıqca, həmçinin onların istifadə miqyası genişləndikcə, çoxsaylı zəncirlər arasında fiat və rəqəmsal valyutalar arasında yüksək təhlükəsiz və uyğun ödəniş koordinasiya tələblərinə ehtiyac da artır. BVNK və “Mastercard”ın imkanlarının birləşdirilməsi müxtəlif sistemləri maneəsiz əlaqələndirməyə imkan verən genişmiqyaslı etibarlı qarşılıqlı uyğunluğu təmin edəcək.
“Zaman keçdikcə əksər maliyyə institutlarının və fintexlərin sabit kriptovalyutalar və ya tokenləşdirilmiş depozitlər kimi rəqəmsal valyutalarla əlaqəli xidmətlər təqdim edəcəklər. Biz onları və onların müştərilərini tokenləşdirilmiş pulun üstünlüklərini reallaşdırmağa imkan verəcək ən keyfiyyətli, normativ tələblərə tam cavab verən və qarşılıqlı uyğun həllərimizlə dəstəkləmək istəyirik. Bu satınalma həmişə etdiyimizi - iqtisadiyyatları gücləndirmək və insanların imkanlarını genişləndirmək üçün innovasiya və texnologiyadan istifadəni möhkəmləndirir. Şəbəkəmizə onçeyn kanalların əlavə edilməsi demək olar ki, hər növ əməliyyatlar üçün sürət və proqramlaşdırma qabiliyyətini dəstəkləyəcək”, - “Mastercard”ın Baş Məhsul Direktoru Yorn Lambert bildirib.
Bu satınalma şirkətin onçeyn ödənişlərin növbəti inkişaf mərhələsində bütün bazar iştirakçıları üçün imkanları maksimuma çatdırmaq məqsədilə əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsinə və innovasiyaların təşviqinə yönəlmiş “Mastercard Crypto Partner Program” kimi son təşəbbüslərini tamamlamış olur.
2021-ci ildə təsis olunan BVNK geniş təcrübə əldə etmiş, həmçinin fiat valyutalar və sabit kriptovalyutalar arasında qarşılıqlı əlaqəni təmin etmək üçün bu sahədə lider infrastruktur yaratmağa nail olmuşdur. Bu gün BVNK platforması 130-dan çox ölkədə bütün əsas blokçeyn şəbəkələrində müştəriləri üçün ödənişlərin göndərilməsi və qəbulunu mümkün edir.
“Rəqəmsal valyuta imkanlarının sadələşdirilməsində əldə edilən bütün nailiyyətlərə baxmayaraq, biz mümkün olanın yalnız cüzi hissəsinə toxuna bilmişik. Bu sövdələşmə pulun gələcəyini müəyyən etmək və təmin etmək üçün bir-birini tamamlayan imkanları birləşdirir. Birlikdə biz rəqəmsal valyutaya əsaslanan maliyyə xidmətləri üçün misli görünməmiş infrastruktur yarada edə bilərik”, - BVNK-nın həmtəsisçisi və Baş İcraçı Direktoru Cesse Hemson-Struters bildirib.
“Mastercard” və BVNK-nın səylərinin birləşdirilməsi müştərilərə qapalı ekosistemlərdən asılı olmadan, ehtiyac duyduqları ən uyğun həllərə çıxış imkanı verən, konkret rəqəmsal aktivlərə və blokçeyn şəbəkəsinə neytral yanaşma təqdim edəcək.
İlin sonuna qədər tamamlanacağı gözlənilən sövlədələşmə tənzimləyici orqanlar tərəfindən baxılmalı və digər standart tamamlama şərtlərinə cavab verməlidir.
İnvestisiya icması üçün telekonfrans
Martın 17-də, Şərq saat qurşağı ilə saat 09:00-da şirkət əməliyyatı müzakirə etmək üçün telekonfrans təşkil edib. Bu zəngə qoşulmaq üçün nömrələr: 888-330-2508 (ABŞ daxilində) və 240-789-2735 (ABŞ xaricində), şifrə 6451878 olub. Telekonfransın səs yazısı 800-770-2030 (ABŞ daxilində) və 647-362-9199 (ABŞ xaricində) nömrələrində (şifrə: 6451878) əlçatan olacaq.
Canlı yayım və səs yazısı həmçinin şirkətin www.mastercard.com/investor veb-saytının “Investor Relations” (“İnvestorlarla əlaqələr”) bölməsində əlçatan olacaq. Bu telekonfransda istifadə olunan təqdimatların slaydları da veb-saytda təqdim olunub.
Perspektivlə bağlı bəyanatlar
Bu press-reliz 1995-ci il tarixli Özəl qiymətli kağızlar üzrə məhkəmə islahatı aktının “təhlükəsiz liman” müddəalarına uyğun olaraq perspektivlə bağlı bəyanatları ehtiva edir. Tarixi faktlar haqqında bəyanatlardan başqa bütün bəyanatlar perspektiv xarakterli ola bilər. Bu press-relizdə istifadə edilən "hesab edirik", "gözləyirik", "ola bilər", "edə bilər", "edəcək", "olacaq", "tendensiya" və oxşar ifadələr perspektivlə bağlı bəyanatları ifadə etmək məqsədi daşıyır. Perspektivlə bağlı bəyanatlara misal olaraq “Mastercard”ın inkişafı və biznes strategiyaları ilə bağlı gələcək perspektivləri, həmçinin “Mastercard”ın BVNK-nın biznesini əldə etməsi və idarə etməsi ilə bağlı bəyanatlar daxildir, lakin bunlarla məhdudlaşmır. Bu bəyanatlar yalnız verildiyi tarix üçün keçərli olduğundan onlara həddindən artıq etibar etməmək tövsiyə olunur. Şirkətin ABŞ-nin federal qiymətli kağızlarla bağlı qanunvericiliyi çərçivəsində mövcud öhdəlikləri istisna olmaqla, şirkət fəaliyyətin faktiki nəticələrini, maliyyə vəziyyətindəki dəyişiklikləri, qiymətləndirmələrdə, gözləntilərdə və ya fərziyyələrdəki dəyişiklikləri, ümumi iqtisadi və ya sənaye şəraitindəki dəyişiklikləri və ya bu press-relizin hazırlanmasından sonra yaranan və/və ya mövcud olan digər halları əks etdirmək üçün və ya hər hansı gözlənilməz hadisələrin baş verməsini əks etdirmək üçün perspektivlə bağlı məlumatları yeniləmək və ya başqa şəkildə yenidən nəzərdən keçirmək niyyətində deyil.
Əməliyyata, fəaliyyətimizə və biznes mühitimizə aid olan bir çox amil və qeyri-müəyyənlik – hamısının proqnozlaşdırılması çətin olan və bir çoxu nəzarətimiz xaricində olan – hər hansı perspektivlə bağlı bəyanatların reallaşıb-reallaşmayacağına təsir göstərir. Bu amillərdən hər hansı biri bizim faktiki nəticələrimizin və ya satınalmanın təsirinin “Mastercard” tərəfindən və ya onun adından edilən hər hansı perspektivlə bağlı bəyanatlarda yazılı şəkildə ifadə edilən və ya nəzərdə tutulan nəticələrdən əhəmiyyətli dərəcədə fərqlənməsinə səbəb ola bilər. Satınalmanın tamamlanması və təsiri ilə bağlı belə amillərə bütün zəruri şərtlərin yerinə yetirilib-yetirilməyəcəyi və əməliyyatın razılaşdırılmış şərtlər çərçivəsində və vaxtında tamamlanıb-tamamlanmayacağı daxildir, lakin bunlarla məhdudlaşmır.
1 “Boston Consulting Group” - Sabit kriptovalyutalarda ödənişlər: rəqəmlərdə gizlənən həqiqət (link)

Mastercard to acquire BVNK to connect on-chain payments and fiat rails
Mastercard to acquire BVNK to connect on-chain payments and fiat rails Mastercard to acquire BVNK to connect on-chain payments and fiat rails
- Expands capabilities to support greater choice in how people and businesses exchange value
- BVNK’s digital asset infrastructure complements and extends Mastercard’s trusted global payments network, creating interoperability between fiat and stablecoins
- Enables financial institutions and other customers to address new use cases with stablecoins, tokenized deposits and tokenized assets
Mastercard today announced a definitive agreement to acquire BVNK, a leader in stablecoin infrastructure, for up to $1.8 billion, including $300 million in contingent payments. The deal further expands Mastercard’s end-to-end support of digital assets and value movement across currencies, rails and regions.
Technology continuously evolves how value is exchanged between people and businesses. Digital assets powered by blockchain technology have the potential to make money movement faster and smarter. While nascent today, digital currency payment use cases are rapidly scaling, reaching at least $350 billion1 in volume in 2025.
With increased regulatory clarity on digital currencies in multiple geographies, financial institutions and fintechs are looking to offer their customers payment choices enabled by stablecoins and tokenized deposits.
Today, card payments offer unparalleled user experience, reach, acceptance and consumer protections for billions of consumers at hundreds of millions of acceptance locations and digital access points. Crypto wallets all over the world have embraced cards as the credential of choice to bring utility to digital currencies in consumer payments. Incremental opportunities for stablecoins and tokenized deposits lie in use cases like cross-border remittances, payouts, P2P and B2B payments. Over time, speed and programmability may also solve critical pain points in capital markets, treasury management and other commercial areas.
The key to support these use cases is to connect these rails seamlessly to existing fiat rails, applying the security, reliability and compliance standards that are the bedrock of payments. Mastercard is investing to ensure these payment options can be plugged into its network to ensure accessibility, interoperability and trust.
As different digital currencies and tokenized deposits are issued and their use cases scale, so too does the need for highly secure and compliant payment orchestration between fiat and digital currencies across multiple chains. Bringing the capabilities of BVNK and Mastercard together will deliver trusted interoperability at scale that can seamlessly connect across systems.
“We expect that most financial institutions and fintechs will in time provide digital currency services, be it with stablecoins or tokenized deposits. We want to support them and their customers with a best in class, highly compliant, interoperable offering that brings the benefits of tokenized money to the real world,”  said Jorn Lambert, Chief Product Officer, Mastercard. “This acquisition reinforces what we have always done, using innovation and technology to power economies and empower people. Adding on-chain rails to our network will support speed and programmability for virtually every type of transaction.”
The acquisition adds to the company’s recent commitments, such as the Mastercard Crypto Partner Program, to foster more collaboration and innovation to maximize the opportunity in the next phase of on-chain payments for all involved.
Since its founding in 2021, BVNK has built deep expertise and industry-leading infrastructure to bridge fiat and stablecoins. Today, the BVNK platform enables sending and receiving payments for its customers on all major blockchain networks across 130+ countries.
“For all of the advancements made in simplifying the digital currency opportunity, we have only scratched the surface of what’s possible,” said Jesse Hemson-Struthers, Co-Founder and CEO, BVNK. “This deal brings together complementary capabilities to define and deliver the future of money. Together, we’re able to deliver an unprecedented infrastructure for digital currency-based financial services.”
The combined activities of Mastercard and BVNK would deliver a digital asset- and chain-agnostic approach, allowing customers to access the solutions best suited to their needs, without being locked into closed ecosystems.
The transaction, which is anticipated to close before the end of the year, is subject to regulatory review and other customary closing conditions.
Investment Community Call
On March 17, at 9:00 a.m. ET, the company hosted a conference call to discuss the transaction. The dial-in information for this call was 888-330-2508 (within the U.S.) and 240-789-2735 (outside the U.S.) and the passcode is 6451878. A replay of the call will be available for one month and can be accessed by dialing 800-770-2030 (within the U.S.) and 647-362-9199 (outside the U.S.), using passcode 6451878.
The live call and the replay can also be accessed through the Investor Relations section of the company’s website at www.mastercard.com/investor. Presentation slides used on this call are also available on the website.
Forward-Looking Statements
This press release contains forward-looking statements pursuant to the safe harbor provisions of the Private Securities Litigation Reform Act of 1995. All statements other than statements of historical facts may be forward-looking statements. When used in this press release, the words “believe,” “expect,” “could,” “may,” “would,” “will,” “trend” and similar words are intended to identify forward-looking statements. Examples of forward-looking statements include, but are not limited to, statements that relate to Mastercard’s future prospects, developments and business strategies, as well as Mastercard’s acquisition and operation of BVNK’s business. We caution you to not place undue reliance on these forward-looking statements, as they speak only as of the date they are made. Except for the company’s ongoing obligations under the U.S. federal securities laws, the company does not intend to update or otherwise revise the forward-looking information to reflect actual results of operations, changes in financial condition, changes in estimates, expectations or assumptions, changes in general economic or industry conditions or other circumstances arising and/or existing since the preparation of this press release or to reflect the occurrence of any unanticipated events.
Many factors and uncertainties relating to the transaction, our operations and our business environment, all of which are difficult to predict and many of which are outside of our control, influence whether any forward-looking statements can or will be achieved. Any one of these factors could cause our actual results or the impact of the acquisition to differ materially from those expressed or implied in writing in any forward-looking statements made by Mastercard or on its behalf. Such factors related to the completion and impact of the acquisition include, but are not limited to, whether all necessary conditions will be met, and whether the transaction will close on agreed terms and in a timely manner.