https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_05905988bbc4497615fc69f7d_o.jpg
AZCON Holding şirkətlərindən olan Azərbaycan Hava Yolları (AZAL) Serbiyanın milli aviadaşıyıcısı olan “Air Serbia” ilə kod-şerinq sazişi imzalayıb.
2026-cı ilin may ayından etibarən Bakı–Belqrad–Bakı marşrutu üzrə uçuşlar “Air Serbia”nın uçuş cədvəlinə uyğun olaraq həftədə iki dəfə həyata keçiriləcək. Kod-şerinq əməkdaşlığı çərçivəsində AZAL-ın “Air Serbia” tərəfindən icra olunan reyslərə yerləşdirdiyi marketinq kodu sərnişinlərə Belqrad–Bakı–Belqrad marşrutu üzrə rahat bron imkanları, çevik səyahət və geniş transfer imkanları təqdim edəcək. Kod-şerinq sazişi çərçivəsində ilk reys 3 may 2026-cı il tarixinə planlaşdırılıb.
Hər iki milli aviadaşıyıcı arasında qurulan bu əməkdaşlıq beynəlxalq hava əlaqələrinin genişləndirilməsi istiqamətində mühüm addım hesab olunur. Yeni tərəfdaşlıq sərnişinlərə daha geniş istiqamət seçimi, çeviklik, rahat səyahət imkanları və Azərbaycan ilə Serbiya arasında əlaqələrin inkişafı baxımından yeni imkanlar yaradacaq. Eyni zamanda, bu saziş turizm, biznes və mədəni əlaqələrin möhkəmlənməsinə töhfə verəcək.
“Bu əməkdaşlıq nəticəsində sərnişinlər koordinasiyalı xidmətlərdən faydalanacaq, biletləri AZAL-ın satış kanalları vasitəsilə əldə edərək Bakı və Belqrad arasında rahat səyahət imkanına malik olacaqlar. AZAL marşrut şəbəkəsini və strateji tərəfdaşlıqlarını aktiv şəkildə inkişaf etdirməyə davam edir və Şərqlə Qərb arasında əsas regional tranzit mərkəzi kimi mövqeyini daha da gücləndirir”, — deyə Azərbaycan Hava Yollarının Baş kommersiya inzibatçısı Cəmil Mənizadə bildirib.
“Bu kod-şerinq tərəfdaşlığı Serbiya ilə Azərbaycan arasında hava əlaqələrinin daha da genişlənməsinə töhfə verəcək, sərnişinlərə daha çox səyahət seçimi və rahat transfer imkanları təqdim edəcək. Şəbəkələrimizi və təcrübəmizi birləşdirərək həm turizm, həm də işgüzar səfərlər üçün yeni imkanlar yaradır, eyni zamanda ölkələrimiz arasında əlaqələrin daha da möhkəmlənməsinə töhfə veririk”, — deyə “Air Serbia” şirkətinin Kommersiya və strategiya üzrə baş meneceri Boşko Rupiç qeyd edib.
Biletləri yaxın gələcəkdə AZAL-ın rəsmi veb-saytı və ya mobil tətbiqi, həmçinin aviaşirkətin kassaları və akkreditə olunmuş agentliklər vasitəsilə əldə etmək mümkündür.
Azərbaycan Hava Yolları (AZAL) haqqında
AZAL nüfuzlu “Skytrax” təşkilatının “4 Ulduz” reytinqinə sahibdir və dəfələrlə “World Airline Awards” nominasiyasında “Mərkəzi Asiya və MDB-nin ən yaxşı regional aviaşirkəti” mükafatına layiq görülüb. IATA üzvü kimi şirkət marşrut şəbəkəsinin inkişafı, rəqəmsal innovasiyalar və sərnişin rahatlığının artırılması üzrə strategiya həyata keçirir. Aviaşirkət ICAO standartlarına cavab verən müasir təyyarə parkı və genişlənən marşrut şəbəkəsi ilə sərnişinlərə yüksək xidmət göstərir, ölkəmizin beynəlxalq aviasiya məkanında mövqelərini möhkəmləndirir.
Dayanıqlı inkişaf AZAL strategiyasının əsas tərkib hissəsidir. Aviaşirkət BMT-nin Qlobal Sazişinə qoşulub, ESG öhdəliklərini dərc edir, həmçinin IATA-nın “CO₂ Connect” və “IEnvA” proqramlarında iştirak edərək beynəlxalq aviasiyada etibarlı və məsuliyyətli tərəfdaş kimi mövqeyini gücləndirir.
“Air Serbia” haqqında
“Air Serbia” Serbiyanın milli aviadaşıyıcısıdır və Belqradı Avropa, Aralıq dənizi regionu, Şimali Amerika və Asiya üzrə 100-dən çox istiqamətlə birləşdirir. Nyu-York, Çikaqo, Şanxay və Quanqcou istiqamətlərinə uzunməsafəli reyslərdən sonra aviaşirkət 2026-cı ildə beşinci uzunməsafəli marşrutunu – Toronto istiqamətini istifadəyə verməyə hazırlaşır. Həmin il ərzində marşrut şəbəkəsinə əlavə olaraq Santorini, Bakı, Alikante, Sevilya, Tenerife və Tromso şəhərləri də daxil ediləcək.
Milli aviadaşıyıcı kimi “Air Serbia” Serbiyanın beynəlxalq əlaqələrinin inkişafında mühüm rol oynayır və turizmin, eləcə də milli iqtisadiyyatın inkişafına əhəmiyyətli töhfə verir. Bu xüsusilə 2027-ci ildə Belqrad şəhərində keçiriləcək “Expo 2027 Belgrade” beynəlxalq sərgisi ərəfəsində daha böyük əhəmiyyət kəsb edir, çünki aviaşirkət tədbirin “Platinum” tərəfdaşıdır. Həmin ildə “Air Serbia” yaranmasının 100 illiyini qeyd edəcək.

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_05905988bbc4497615fc69f7d_o.jpg
Авиакомпания Azerbaijan Airlines (AZAL), входящая в состав AZCON Holding, подписала соглашение о код-шеринговом партнёрстве с национальным авиаперевозчиком Сербии — Air Serbia.
С мая 2026 года рейсы между Баку и Белградом будут выполняться два раза в неделю в соответствии с обновленным расписанием Air Serbia. В рамках соглашения AZAL разместит свой маркетинговый код на рейсах, выполняемых Air Serbia, что обеспечит пассажирам удобное бронирование, комфортные возможности для путешествия по маршруту Белград–Баку–Белград и расширенные варианты стыковок. Первый рейс по соглашению о код-шеринг запланирован на 3 мая 2026 года.
Сотрудничество двух национальных авиаперевозчиков является важным этапом в их совместных усилиях по расширению международной сети перевозок через надежные и взаимовыгодные партнерства. Новое соглашение предоставит пассажирам широкий выбор направлений, большую гибкость, удобные возможности для путешествий и улучшенный доступ между Азербайджаном и Сербией, а также укрепит связи между странами в сфере туризма, бизнеса и культурного обмена.
«В результате данного сотрудничества пассажиры смогут воспользоваться согласованными услугами и приобретать билеты через каналы продаж AZAL, обеспечивая более удобное планирование поездок и комфортные перелеты между Баку и Белградом. AZAL продолжает активно развивать маршрутную сеть и стратегические партнерства, укрепляя свою позицию ключевого регионального связующего звена между Востоком и Западом», - отметил главный коммерческий директор Azerbaijan Airlines Джамиль Манизаде.
«Данное код-шеринговое партнерство будет способствовать дальнейшему расширению воздушного сообщения между Сербией и Азербайджаном, предоставляя пассажирам более широкий выбор путешествий и удобные стыковки. Объединяя наши маршрутные сети и опыт, мы создаем новые возможности как для туристических, так и для деловых поездок, одновременно способствуя дальнейшему укреплению связей между нашими странами», - отметил генеральный менеджер по коммерции и стратегии Air Serbia Бошко Рупич.
Билеты можно приобрести на официальном сайте AZAL, через мобильное приложение, а также в кассах авиакомпании и у аккредитованных агентств в ближайшее время.
О компании Azerbaijan Airlines (AZAL)
AZAL имеет престижный 4-звездочный рейтинг Skytrax и неоднократно признавалась лучшей региональной авиакомпанией в Центральной Азии и СНГ на Skytrax World Airline Awards. Будучи членом International Air Transport Association, компания продолжает расширять сеть маршрутов, внедрять цифровые инновации и повышать комфорт пассажиров. Современный флот, соответствующий стандартам ИКАО, и расширяющаяся маршрутная сеть позволяют AZAL предоставлять высококлассный сервис и укреплять позиции Азербайджана на мировом авиационном рынке.
Устойчивое развитие является краеугольным камнем стратегии AZAL. Компания является участником инициативы United Nations Global Compact, публикует свои ESG-обязательства и участвует в программах CO₂ Connect и IEnvA International Air Transport Association, подтверждая свою позицию надежного и ответственного партнера на международном авиационном рынке.
О компании Air Serbia
Air Serbia — национальная авиакомпания Сербии, соединяющая Белград более чем с 100 направлениями в Европе, странах Средиземноморья, Северной Америке и Азии. После запуска дальнемагистральных рейсов в НьЮ-Йорк, Чикаго, Шанхай и Guangzhou, авиакомпания в 2026 году планирует открыть пятый дальнемагистральный маршрут — в Торонто. В течение того же года сеть компании будет расширена шестью дополнительными направлениями: Санторини, Баку, Аликанте, Севилья, Тенерифе и Тромсё.
Как национальный перевозчик, Air Serbia играет ключевую роль в развитии глобальной сети Сербии и вносит значительный вклад в рост туризма и национальной экономики. Это особенно важно в преддверии международной выставки EXPO 2027 в Белграде, где авиакомпания выступает в качестве Платинового партнера. В том же году Air Serbia отметит 100-летие со дня основания.