https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_5479f9bbd784b1c62821e9e8f_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Beynəlxalq münasibətlər və iqtisadiyyat fakültəsində “Beynəlxalq nəqliyyat dəhlizləri və Azərbaycanın regional iqtisadi təhlükəsizlik problemləri” mövzusunda elmi seminar keçirilib.
Seminarda Dünya iqtisadiyyatı kafedrasının dosenti, iqtisad elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Habil Aslanov məruzə ilə çıxış edib. O, çıxışı zamanı beynəlxalq nəqliyyat dəhlizlərinin qlobal və regional iqtisadi sistemdə artan rolunu geniş şəkildə təhlil edib.
Məruzəçi Azərbaycanın əlverişli coğrafi mövqeyinə diqqət çəkərək bildirib ki, ölkə Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizi və Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizi kimi mühüm marşrutların kəsişməsində yerləşir. Bu amil Azərbaycanın tranzit potensialını artırmaqla yanaşı, regional iqtisadi təhlükəsizliyin təmin olunmasında da mühüm rol oynayır.
Seminarda nəqliyyat-logistika infrastrukturunun inkişafı, beynəlxalq ticarət axınlarının diversifikasiyası və geoiqtisadi risklərin idarə olunması məsələləri də müzakirə olunub. Qeyd edilib ki, nəqliyyat dəhlizlərindən səmərəli istifadə ölkənin xarici iqtisadi əlaqələrinin genişlənməsinə, ixrac imkanlarının artmasına və iqtisadi dayanıqlılığın güclənməsinə şərait yaradır.
Bundan əlavə, postmünaqişə dövründə iqtisadi inteqrasiya imkanları, nəqliyyat-kommunikasiya xətlərinin açılması və regional layihələrin həyata keçirilməsinin sülh prosesinə töhfəsi də vurğulanıb. Bildirilib ki, iqtisadi qarşılıqlı asılılığın güclənməsi regionda uzunmüddətli sabitliyin təmin olunmasına xidmət edən əsas amillərdən biridir.

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_5479f9bbd784b1c62821e9e8f_o.jpg
На факультете международных отношений и экономики Бакинского государственного университета (БГУ) состоялся научный семинар на тему «Международные транспортные коридоры и проблемы региональной экономической безопасности Азербайджана».
Доклад на семинаре представил доцент кафедры мировой экономики Габиль Асланов. Он подробно проанализировал растущую роль международных транспортных коридоров в глобальной и региональной экономической системе. Докладчик обратил внимание на выгодное географическое положение Азербайджана и отметил, что страна расположена на пересечении важных маршрутов, таких как транспортный коридор Восток-Запад и транспортный коридор Север-Юг. Этот фактор, помимо увеличения транзитного потенциала Азербайджана, также играет важную роль в обеспечении региональной экономической безопасности.
На семинаре также обсуждались вопросы развития транспортно-логистической инфраструктуры, диверсификации международных торговых потоков и управления геоэкономическими рисками. Было отмечено, что эффективное использование транспортных коридоров создает условия для расширения внешнеэкономических связей страны, увеличения экспортных возможностей и укрепления экономической стабильности.
Кроме того, были подчеркнуты возможности экономической интеграции в постконфликтный период, открытие транспортных и коммуникационных линий, а также вклад региональных проектов в мирный процесс. Было отмечено, что укрепление экономической взаимозависимости является одним из главных факторов, обеспечивающих долгосрочную стабильность в регионе.