https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_310975c42cd07b9fe835fc308_o.jpg
Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi (EMTA) ilə “Yapı Kredi Bank Azərbaycan” QSC arasında müvəkkil kredit təşkilatı vasitəsilə Enerji effektivliyi fondunun vəsaiti hesabına güzəştli kreditlərin verilməsinə dair əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb.
Müqaviləni EMTA-nın İdarə Heyətinin sədri Samir Axundov və “Yapı Kredi Bank Azərbaycan” QSC-nin İdarə Heyətinin sədri Mete Şamil Öztürk imzalayıblar.
Samir Axundov bildirib ki, banklarla əməkdaşlıq nəticəsində Fondun vəsaiti hesabına enerji effektivliyi üzrə tədbirlərin həyata keçirilməsinin təşviqi məqsədilə güzəştli kreditlərin verilməsi nəzərdə tutulub. Fondun vəsaiti hesabına veriləcək güzəştli kreditlər enerji səmərəliliyi layihələrini həyata keçirənlər üçün əlverişli və faydalı dəstək rolunu oynayacaq.
Mete Şamil Öztürk, öz növbəsində, müasir dünyada enerji səmərəliliyinin əhəmiyyətindən söz açaraq qeyd edib ki, energetika sahəsində bu cür layihələrin həyata keçirilməsi prioritet məsələlərdəndir. Bu baxımdan, o, çıxışında qarşılıqlı əməkdaşlıq əlaqələrinin gələcək inkişafını vurğulayıb.
Qeyd edək ki, Enerji effektivliyi fondu Prezident İlham Əliyevin 1 mart 2024-cü il tarixli Fərmanı ilə yaradılıb. Fondun vəsaitlərinin idarə olunmasını Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi həyata keçirir.

AERA подписало соглашение с “Yapı Kredi Bank Azerbaijan”
Между Агентством по регулированию энергетических вопросов (AERA) и ЗАО “Yapı Kredi Bank Azerbaijan” подписано соглашение о сотрудничестве по выдаче льготных кредитов за счет средств Фонда энергоэффективности через уполномоченную кредитную организацию.
Соглашение подписали председатель Правления AERA Самир Ахундов и председатель Правления ЗАО “Yapı Kredi Bank Azerbaijan” Мете Шамиль Озтюрк.
Самир Ахундов сообщил, что в результате сотрудничества с банками планируется выдача льготных кредитов для поощрения реализации мер по энергоэффективности за счет средств Фонда. Он отметил, что льготные кредиты станут доступной и выгодной поддержкой для тех, кто реализует проекты в сфере энергоэффективности.
Мете Шамиль Озтюрк, в свою очередь, коснулся значимости энергоэффективности в современном мире, отметив, что реализация подобных проектов в сфере энергетики является одним из приоритетных вопросов. В этой связи он подчеркнул перспективы дальнейшего развития взаимного сотрудничества.