https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_7347c14db9899ab559de85fae_o.jpg
Daşkənd İqtisadiyyat və Pedaqoji Universitetində Azərbaycanın Özbəkistandakı səfirliyinin nəzdində Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin layihəsi çərçivəsində görkəmli türkoloq, özbək əsilli Azərbaycan alimi Xalid Səid Xocayevə həsr olunmuş, özbək dilinə tərcümə edilərək nəşr olunmuş Azər Turanın müəllifi olduğu “Xolid Said Xo‘jayev” kitabının təqdimatı keçirilib.
Tədbirin əvvəlində universitet haqqında qısa film nümayiş etdirilib.
Təqdimatda Azərbaycan və Özbəkistanın rəsmi şəxsləri, elm və təhsil ictimaiyyətinin nümayəndələri, akademiklər, professorlar, tədqiqatçılar və tələbələr iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Daşkənd İqtisadiyyat və Pedaqoji Universitetinin rektoru Sanjar Adilov Azərbaycan və Özbəkistan münasibətlərinin ortaq tarixi və mədəni köklərə əsaslandığını vurğulayaraq bu əlaqələri bir-birini tamamlayan iki qardaş xalqın qarşılıqlı inkişaf modeli kimi dəyərləndirib.
Azərbaycan Respublikası Milli Məclisi sədrinin müavini, akademik Rafael Hüseynov çıxışında Xalid Səid Xocayevin Azərbaycan və Özbəkistan xalqları üçün ortaq elmi və mənəvi dəyər olduğunu vurğulayıb. O qeyd edib ki, alim özbək əsilli olsa da, həyatının böyük hissəsini Azərbaycanda elmi fəaliyyətə həsr edib və bu baxımdan onun irsi hər iki xalq üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Akademik bildirib ki, Xalid Səid Xocayevin irsinin araşdırılması türkoloji elmin inkişaf tarixinin daha dərindən öyrənilməsinə və türk dünyasının ortaq elmi irsinin sistemli şəkildə dəyərləndirilməsinə xidmət edir.
Akademik Nizami Cəfərov çıxışında türk dünyasının böyük ədəbi və elmi simaları arasında mövcud olan mənəvi bağlılıqlardan bəhs edərək Nizami Gəncəvi və Əlişir Nəvai yaradıcılığı fonunda ortaq ədəbi ənənələrin formalaşmasını diqqətə çatdırıb. O qeyd edib ki, bu kimi şəxsiyyətlər türk dünyasının mədəni inkişafında mühüm rol oynayıb və Xalid Səid Xocayev də türkoloji elmin görkəmli nümayəndələrindən biri kimi bu ənənənin davamçıları sırasında yer alır
Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru Akif Marifli çıxışında bildirib ki, təqdim olunan nəşr Xalid Səid Xocayevin zəngin elmi irsinin sistemli şəkildə təqdim olunması baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır. O qeyd edib ki, kitab Mədəniyyət Mərkəzinin layihəsi çərçivəsində nəşr olunub və bu kimi təşəbbüslər Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Özbəkistan Respublikasının Prezidenti Şavkat Mirziyoyev tərəfindən həyata keçirilən siyasətə uyğun olaraq iki ölkə arasında mədəni-humanitar əməkdaşlığın daha da dərinləşməsinə xidmət edir. Direktor vurğulayıb ki, bu nəşr eyni zamanda türk dünyasının ortaq elmi irsinin öyrənilməsi və təbliği baxımından da mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin deputatı, filologiya elmləri doktoru Elnarə Akimova çıxışında qeyd edib ki, bu cür tədbirlər Azərbaycan və Özbəkistan arasında mövcud olan tarixi və mənəvi bağlılıqların möhkəmləndirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır. O bildirib ki, təqdim olunan nəşr Xalid Səid Xocayevin elmi fəaliyyətini sistemli şəkildə əks etdirməklə yanaşı, onun irsinin daha geniş elmi və ictimai auditoriyaya çatdırılmasına xidmət edir. Deputat vurğulayıb ki, bu kimi təşəbbüslər gənc nəslin milli və elmi irsə marağının artırılması baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
Daşkənd İqtisadiyyat və Pedaqoji Universitetinin professoru, filologiya elmləri doktoru, kitabın özbək dilinə tərcüməçisi Marufcan Yoldaşov çıxışında nəşrin hazırlanmasının əhəmiyyətini qeyd edərək bu kitabın Xalid Səid Xocayevin elmi irsinin daha geniş elmi ictimaiyyətə çatdırılması baxımından mühüm rol oynadığını vurğulayıb.
Kitabın müəllifi Azər Turan çıxışında Xalid Səid Xocayevin Birinci Türkoloji Qurultaydakı fəal iştirakından bəhs edərək onun türkoloji fikrin inkişafında mühüm rol oynadığını qeyd edib. O vurğulayıb ki, alim türk dünyasının elmi düşüncəsinin formalaşmasında aktiv mövqe tutan və bu sahədə istiqamətverici rol oynayan şəxsiyyətlərdən biri olub.
Tədbirin bədii hissəsində Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin “Xarıbülbül” teatr truppasının üzvləri çıxış ediblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_7347c14db9899ab559de85fae_o.jpg
В Ташкентском университете экономики и педагогики в рамках проекта Азербайджанского культурного центра имени Гейдара Алиева при Посольстве Азербайджанской Республики в Республике Узбекистан, состоялась презентация книги «Xolid Said Xo‘jayev», автором которой является Азер Турон, посвящённой выдающемуся тюркологу, азербайджанскому учёному узбекского происхождения Халиду Саиду Ходжаеву и изданной на узбекском языке.
В начале мероприятия был продемонстрирован короткий фильм об университете.
В презентации приняли участие официальные лица Азербайджана и Узбекистана, представители научно-образовательного сообщества, академики, профессора, исследователи и студенты.
Открывая мероприятие, ректор Ташкентского университета экономики и педагогики Санжар Адилов подчеркнул, что отношения между Азербайджаном и Узбекистаном основаны на общих исторических и культурных корнях, охарактеризовав их как модель взаимного развития двух братских народов.
Заместитель Председателя Милли Меджлиса Азербайджанской Республики, академик Рафаэль Гусейнов в своём выступлении отметил, что Халид Саид Ходжаев является общим научным и духовным достоянием народов Азербайджана и Узбекистана. Он подчеркнул, что, несмотря на узбекское происхождение, учёный посвятил значительную часть своей жизни научной деятельности в Азербайджане, и в этом контексте его наследие имеет важное значение для обоих народов. Академик отметил, что изучение наследия Халида Саида Ходжаева способствует более глубокому осмыслению истории развития тюркологической науки и системному изучению общего научного наследия тюркского мира.
Академик Низами Джафаров в своём выступлении затронул духовные связи между выдающимися литературными и научными деятелями тюркского мира, отметив формирование общих литературных традиций на примере творчества Низами Гянджеви и Алишера Навои. Он подчеркнул, что подобные личности сыграли важную роль в культурном развитии тюркского мира, а Халид Саид Ходжаев занимает достойное место среди продолжателей этой традиции как один из выдающихся представителей тюркологической науки.
Директор Азербайджанского культурного центра Акиф Марифли отметил, что представленное издание имеет важное значение с точки зрения системного представления богатого научного наследия Халида Саида Ходжаева. Он подчеркнул, что книга издана в рамках проекта Центра и что подобные инициативы, реализуемые в соответствии с политикой, проводимой Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым и Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым, способствуют дальнейшему углублению культурно-гуманитарного сотрудничества между двумя странами. Директор также отметил значимость данного издания для изучения и популяризации общего научного наследия тюркского мира.
Депутат Милли Меджлиса Азербайджанской Республики, доктор филологических наук Эльнара Акимова подчеркнула, что подобные мероприятия имеют важное значение для укрепления исторических и духовных связей между Азербайджаном и Узбекистаном. Она отметила, что представленное издание не только системно отражает научную деятельность Халида Саида Ходжаева, но и способствует доведению его наследия до широкой научной и общественной аудитории. Депутат подчеркнула, что такие инициативы играют особую роль в повышении интереса молодого поколения к национальному и научному наследию.
Профессор Ташкентского университета экономики и педагогики, доктор филологических наук, переводчик книги на узбекский язык Маруфджан Йолдашов отметил значимость подготовки данного издания, подчеркнув, что книга играет важную роль в донесении научного наследия Халида Саида Ходжаева до широкой научной общественности.
Автор книги Азер Турон в своём выступлении отметил активное участие Халида Саида Ходжаева в Первом тюркологическом съезде и его значимую роль в развитии тюркологической мысли. Он подчеркнул, что учёный был одной из ключевых фигур, активно формировавших научное мышление тюркского мира и определявших направления его развития.
В художественной части мероприятия выступили участники театральной труппы «Харыбюльбюль» Азербайджанского культурного центра.