https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_56c47e644297b0fc6962cca83_o.jpg
Azərbaycanda real sektorun inkişafını dəstəkləyən aparıcı maliyyə institutlarından biri olan TuranBank ASC, beynəlxalq maliyyə bazarlarında mövqeyinin möhkəmləndirilməsi və yerli iqtisadiyyatın maliyyələşdirilməsi imkanlarının genişləndirilməsi strategiyası çərçivəsində İsveçrənin nüfuzlu responsAbility Investments AG şirkəti ilə yeni əməkdaşlıq sazişi imzalayıb.
Sazişə əsasən, responsAbility Investments AG tərəfindən TuranBank-a 3 il müddətinə yerli valyutada 10 milyon ABŞ dolları ekvivalentində maliyyə vəsaiti təqdim olunub. Ayrılmış vəsaitin Azərbaycanın qeyri-neft sektorunun, xüsusilə kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin (KOS) maliyyələşdirilməsinə yönəldilməsi nəzərdə tutulur. Maliyyələşmənin yerli valyutada təqdim edilməsi sahibkarların valyuta məzənnəsi risklərindən qorunmasına, eyni zamanda biznes layihələri üçün daha əlverişli və dayanıqlı maliyyələşmə şərtlərinin formalaşmasına şərait yaradacaqdır. Bu təşəbbüs ölkədə iqtisadi şaxələndirmənin dərinləşdirilməsinə və sahibkarlıq mühitinin inkişafına mühüm töhfə verəcəkdir.
Benoit Bouet, responsAbility Investments AG şirkətinin Şərqi Avropa, Qafqaz , Mərkəzi Asiya (EECCA), Yaxın Şərq və Şimali Afrika (MENA) regionları üzrə rəhbəri: “Bu əməliyyat maliyyə institutlarının kreditləşdirilməsi strategiyamızla tam uyğunluq təşkil edir. Yerli valyutada maliyyələşmə təqdim etməklə, Azərbaycanda kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin maliyyə resurslarına çıxışını dəstəkləməyi və yerli real iqtisadiyyatın inkişafına töhfə verməyi hədəfləyirik.”
“responsAbility Investments AG ilə imzaladığımız bu yeni saziş Bankımıza olan etimadın və maliyyə dayanıqlığımızın növbəti göstəricisidir. 10 milyon ABŞ dolları məbləğində olan bu vəsaitin yerli valyutada cəlb edilməsi ölkəmizdə kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin maliyyə əlçatanlığını artırmaqla yanaşı, onları məzənnə risklərindən qoruyacaq. Bu əməkdaşlıq vasitəsilə biz həmçinin ölkədə maliyyə inklüzivliyini gücləndirməyi və regionlardakı sahibkarlara dəstəyimizi daha da genişləndirməyi hədəfləyirik. Biz real sektoru dəstəkləməyə və ölkə iqtisadiyyatının qeyri-neft sahəsindəki dayanıqlı inkişafına töhfə verməyə davam edəcəyik",- deyə TuranBank ASC-nin İdarə Heyətinin sədri Orxan Qarayev bildirib.
Bu tərəfdaşlıq TuranBank ASC- nin beynəlxalq maliyyə institutları arasında etibarlı tərəfdaş kimi mövqeyini bir daha təsdiqləməklə yanaşı, onun davamlı inkişaf prinsiplərinə və maliyyə inklüzivliyinə sadiqliyini nümayiş etdirir.
responsAbility Investments AG qlobal miqyasda təsiredici (impact) investisiyalar sahəsində aktivlərin idarə edilməsi üzrə ixtisaslaşmış və inkişafyönümlü investisiya şirkətləri arasında aparıcı mövqeyə malik qurumlardan biri kimi tanınır. Şirkət əsasən inkişaf etməkdə olan və yüksələn bazarlarda fəaliyyət göstərən, dayanıqlı biznes modellərinə malik özəl şirkətləri hədəfləyən müxtəlif investisiya alətlərini idarə edir və bu çərçivədə xüsusi borc və kapital yerləşdirmələri həyata keçirir. Təsiredici (impact) yanaşma şirkətin investisiya strategiyasının ayrılmaz tərkib hissəsini təşkil edir. Bu strategiyalar həm insanlar, həm də ətraf mühit üçün ölçüləbilən müsbət nəticələrin əldə olunmasına yönəlməklə yanaşı, eyni zamanda rəqabətədavamlı maliyyə gəlirlərinin təmin edilməsini hədəfləyir.
TuranBank ASC 1992-ci ildə təsis edilmiş və Azərbaycan maliyyə sektorunda fəaliyyət göstərən ən sabit və etibarlı qurumlardan biri kimi tanınır. Bank, müştərilərinə beynəlxalq standartlara uyğun geniş çeşidli maliyyə xidmətləri təqdim edir. Hazırda ölkə üzrə 22 xidmət nöqtəsi ilə fəaliyyət göstərən TuranBank ASC, 33 illik fəaliyyəti ərzində dayanıqlı inkişaf nümayiş etdirib. Bank şəffaflıq, etibarlılıq və sosial məsuliyyət prinsiplərinə sadiqliyi ilə seçilərək, ölkənin bank sektorunda mühüm rol oynamaqda davam edir. Ətraflı məlumat üçün: www.turanbank.az

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_56c47e644297b0fc6962cca83_o.jpg
ТуранБанк, один из ведущих финансовых институтов, поддерживающих развитие реального сектора экономики Азербайджана, подписало новое соглашение о сотрудничестве с престижной швейцарской компанией “responsAbility Investments AG” в рамках своей стратегии по укреплению позиций на международных финансовых рынках и расширению возможностей финансирования для местной экономики.
Согласно соглашению, “responsAbility Investments AG” предоставила ТуранБанку финансовую линию в местной валюте в эквиваленте 10 миллионов долларов США сроком на 3 года. Выделенные средства предназначены для финансирования не нефтяного сектора Азербайджана, в частности малых и средних предприятий (МСП). Предоставление финансирования в местной валюте защитит предпринимателей от валютных рисков, а также создаст более благоприятные и устойчивые условия финансирования для бизнес-проектов. Эта инициатива внесет значительный вклад в углубление экономической диверсификации страны и развитие предпринимательской среды.
Бенуа Буэ, руководитель подразделения “responsAbility Investments AG” по Восточной Европе, Кавказу и Центральной Азии , Ближнему Востоку и Северной Африке : “Эта сделка полностью соответствует нашей стратегии кредитования финансовых учреждений. Предоставляя финансирование в местной валюте, мы стремимся поддержать доступ к финансовым ресурсам для малых и средних предприятий Азербайджана и внести вклад в развитие местной реальной экономики”.
“Это новое соглашение, подписанное с responsAbility Investments AG, является еще одним показателем доверия и финансовой стабильности нашего Банка. Привлечение этих средств в размере 10 миллионов долларов США в местной валюте не только повысит финансовую доступность малых и средних предприятий в нашей стране, но и защитит их от валютных рисков. Благодаря этому сотрудничеству мы также стремимся укрепить финансовую инклюзию в стране и расширить нашу поддержку предпринимателей в регионах. Мы продолжим поддерживать реальный сектор и вносить вклад в устойчивое развитие несырьевой экономики страны”, — заявил Орхан Гараев, председатель правления ТуранБанк.
Это партнерство подтверждает позицию “ТуранБанк” как надежного партнера среди международных финансовых институтов, а также демонстрирует его приверженность принципам устойчивого развития и финансовой инклюзивности.
Компания “responsAbility Investments AG” признана одним из ведущих институтов среди компаний, занимающихся инвестициями, ориентированными на развитие и специализирующихся на управлении активами в сфере импакт-инвестиций в глобальном масштабе. Компания управляет различными инвестиционными инструментами, ориентированными на частные компании с устойчивыми бизнес-моделями, работающие преимущественно на развивающихся и формирующихся рынках, и осуществляет специальные размещения долговых и долевых ценных бумаг в рамках этой стратегии. Импакт-подход является неотъемлемой частью инвестиционной стратегии компании. Эти стратегии направлены на достижение измеримых позитивных результатов как для людей, так и для окружающей среды, а также на обеспечение конкурентоспособной финансовой доходности.
ТуранБанк было основано в 1992 году и признано одним из наиболее стабильных и надежных институтов, работающих в финансовом секторе Азербайджана. Банк предоставляет своим клиентам широкий спектр финансовых услуг в соответствии с международными стандартами. В настоящее время ТуранБанк имеет 22 отделения по всей стране и за 33 года своей деятельности продемонстрировало устойчивое развитие. Банк продолжает играть важную роль в банковском секторе страны, отличаясь приверженностью принципам прозрачности, надежности и социальной ответственности. Более подробная информация: http://www.turanbank.az/