https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_bc04bca3e44b413dbef888309_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetində (BDU) “Dissertasiya işlərində süni intellekt: normativ sərhədlər, risklər və akademik dürüstlüyün təmin edilməsi” mövzusunda tədbir keçirilib.
BDU-nun Elmi fəaliyyətin təşkili və innovasiyalar Mərkəzinin direktoru Farid Nağıyev qeyd edib ki, müasir dövrdə rəqəmsal texnologiyaların sürətli inkişafı elmi nailiyyət sayılmaqla yanaşı, elmi fəaliyyətdə saxtakarlığa yol aça bilər. Xüsusilə süni intellektin dissertasiya və monoqrafiya kimi elmi işlərin yazılmasında rolu getdikcə daha çox müzakirə edilməkdədir. Dissertasiyaların yazılması zamanı plagiatla yanaşı, süni intellektdən istifadə hallarının qarşısını almaq vacibdir. Müəlliflik hüququ, plagiat riski və elmi araşdırmaların orijinallığı kimi məsələlər bu sahədə düzgün tətbiq mexanizmini tələb edir.
Tədbirdə “StrikePlagiarizm.com” sisteminin Azərbaycanda biznesin inkişafı üzrə meneceri Fəridə Rzazadə məruzə ilə çıxış edərək dissertasiya işlərində süni intellektdən istifadənin yaratdığı müasir çağırışlar, akademik dürüstlük üçün risklər və mövcud aşkarlama sistemlərinin məhdudiyyətləri barədə ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, süni intellekt vasitəsilə yaradılmış məzmunun avtomatik aşkarlanması ehtimal xarakteri daşıyır və bu nəticələr birbaşa sübut kimi qəbul edilə bilməz. Beynəlxalq təcrübə və statistik göstəricilər mövcud nəzarət mexanizmlərinin yenidən nəzərdən keçirilməsinin vacibliyini göstərir.
Çıxış zamanı akademik dürüstlüyün təmin olunmasına yönəlmiş kompleks tədbirlər də təqdim edilib. Bu çərçivədə süni intellektdən istifadənin icazə verilən və qadağan olunan formalarının dəqiq müəyyənləşdirilməsi, istifadənin məcburi bəyan edilməsi, çoxsəviyyəli nəzarət mexanizmlərinin tətbiqi (qaralama materialların təhlili, şifahi müdafiə, stilometrik üsullar və avtomatlaşdırılmış yoxlama vasitələri), eləcə də mübahisəli halların şəffaf araşdırılması prosedurlarının və sanksiya sisteminin formalaşdırılması kimi məsələlər ön plana çəkilib. Eyni zamanda yeni texnoloji reallıqlar nəzərə alınmaqla tədris tapşırıqlarının formatının uyğunlaşdırılmasının zəruriliyi vurğulanıb.
Qeyd olunub ki, məqsəd süni intellekti qadağan etmək deyil, onu məsuliyyətli şəkildə tədris prosesinə inteqrasiya etmək, bununla da akademik dürüstlüyü və təhsilin keyfiyyətini qorumaqdır.
Tədbirin sonunda BDU-nun Antiplagiat Komissiyasının sədri Kəmalə Alışeva və “StrikePlagiarizm.com” sisteminin Azərbaycanda biznesin inkişafı üzrə meneceri Fəridə Rzazadə iştirakçıların suallarını cavablandırıblar.

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_bc04bca3e44b413dbef888309_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) состоялось мероприятие на тему «Искусственный интеллект в диссертациях: нормативные ограничения, риски и обеспечение академической честности».
Фарид Нагиев, директор Центра организации и инноваций БГУ, отметил, что развитие цифровых технологий, будучи научным достижением, может также привести к мошенничеству в научной деятельности. Роль искусственного интеллекта в написании диссертаций и монографий обсуждается все чаще. Важно предотвращать случаи использования искусственного интеллекта, наряду с плагиатом, при написании диссертаций. Такие вопросы, как авторское право, риск плагиата и оригинальность научных исследований, требуют правильного механизма реализации в этой области.
На мероприятии Фарида Рзазаде, менеджер системы «StrikePlagiarizm.com» в Азербайджане, представила информацию о проблемах, связанных с использованием искусственного интеллекта в диссертациях, рисках для академической честности и ограничениях существующих систем обнаружения. Она заявила, что автоматическое обнаружение контента, созданного с помощью искусственного интеллекта, носит вероятностный характер, и эти результаты не могут быть приняты в качестве прямого доказательства. Международный опыт и статистические показатели указывают на важность пересмотра существующих механизмов контроля.
В ходе выступления были также представлены комплексные меры, направленные на обеспечение академической честности. В этом контексте были освещены такие вопросы, как четкое определение разрешенных и запрещенных форм использования искусственного интеллекта, обязательное декларирование использования, применение многоуровневых механизмов контроля, а также формирование прозрачных процедур расследования и системы санкций по спорным делам.
В то же время была подчеркнута необходимость адаптации формата учебных заданий. Отмечено, что цель состоит не в запрете искусственного интеллекта, а в его ответственной интеграции в образовательный процесс, тем самым защищая академическую честность и качество образования.
В конце мероприятия председатель Антиплагиатской комиссии БГУ Камаля Алышева и менеджер системы «StrikePlagiarizm.com» Фарида Рзазаде ответили на вопросы участников.