https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_ea6d164daacf5d5e9a975008f_o.jpg
2025-ci ilin aprel ayında Daşkənddə keçirilmiş sonuncu konfransdan sonra Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi fəaliyyət dairəsini genişləndirərək beynəlxalq rolunu daha da gücləndirib.
Bu barədə Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Türkiyənin İstanbul şəhərində keçirilən Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsinin 5-ci Konfransında məlumat verib.
Spiker Sahibə Qafarova özünün Parlament Şəbəkəsinin sədri kimi, xarici səfərləri, görüşləri və beynəlxalq konfranslardakı çıxışları zamanı təşkilatın rolunun və fəaliyyətinin təşviqini daim prioritetdə saxladığını və Şəbəkənin mühüm rolunu xüsusi vurğuladığını bildirib. Qeyd edilib ki, 2025-ci ilin aprelindən bu günədək üzv ölkələrin parlament rəhbərləri və hökumət rəsmiləri, eləcə də beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri ilə təxminən 35 görüş keçirilib. Bu görüşlərdə platformanın effektivliyinin daha da artırılması və qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın gücləndirilməsi məsələlərinə diqqət yetirilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_ea6d164daacf5d5e9a975008f_o.jpg
Парламентская Сеть Движения Неприсоединения продолжила расширять охват своей деятельности и повышать свою роль на международной арене со времени проведения последней конференции с Ташкенте в апреле 2025-го года.
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова сообщила об этом на проведённой в городе Стамбул Турции 5-й Конференции Парламентской Сети Движения Неприсоединения.
Спикер Сагиба Гафарова упомянула, что она всегда считала приоритетом продвижение роли и деятельности организации и особо подчёркивала важную роль Парламентской Сети во время своих зарубежных поездок, встреч и выступлений на международных конференциях в качестве председатели Сети. Было упомянуто проведение с апреля 2025-го года по настоящее время около 35 встреч с руководителями парламентов и правительственными чиновниками стран-членов, а также с представителями международных организаций. Внимание на этих встречах было направлено на вопросы дальнейшего повышения эффективности платформы и укрепления взаимовыгодного сотрудничества.