https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_baf40c08a57baa3ef641163ec_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin 5-ci Konfransında Azərbaycanın evsahibliyi ilə keçiriləcək Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyası haqqında məlumat verib. Bildirilib ki, cari ilin may ayında Bakı şəhərində keçiriləcək sessiya "Hər kəs üçün yaşayış yerləri: təhlükəsiz və dayanıqlı şəhərlər və yaşayış məskənləri" mövzusuna həsr olunacaq. Spiker deyib ki, bu Forum sürətli urbanizasiya ilə bağlı problemlərin həlli və bunun şəhərlərə, milli iqtisadiyyatlara və iqlim dəyişikliyinə təsirinin qiymətləndirilməsi məqsədilə yaradılmış yüksək səviyyəli beynəlxalq platformadır.
Sahibə Qafarova həmçinin vurğulayıb ki, COP29-a uğurla evsahibliyi etdikdən sonra bu qlobal tədbir Azərbaycanın ümumi çağırışlar qarşısında birgə səyləri birləşdirmək bacarığına göstərilən etimadın növbəti təzahürüdür.
Milli Məclisin sədri diqqətə çatdırıb ki, cənab Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan əvvəllər işğal altında olmuş və tamamilə dağıdılmış Qarabağ və Şərqi Zəngəzur bölgələrində genişmiqyaslı tikinti və bərpa layihələrini həyata keçirir. Həmin ərazilərdə yeni yaşayış məntəqələri, nəqliyyat, enerji və iqtisadi infrastruktur qabaqcıl şəhərsalma prinsipləri əsasında qurulur və burada “yaşıl enerji zonası”, “ağıllı şəhər” və “sıfır tullantı” kimi innovativ konsepsiyalar tətbiq olunur. Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Məskunlaşma Proqramı ilə tərəfdaşlıq çərçivəsində təşkil olunmuş üç milli şəhər forumu təcrübə və yeni təşəbbüslərin paylaşılması üçün mühüm platforma rolunu oynayıb və bu sahədə əməkdaşlığın gücləndirilməsinə töhfə verib.
Qeyd olunub ki, Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun13-cü sessiyası Yeni Şəhər Gündəliyinin icrasının aralıq qiymətləndirilməsi olacaq. Bu tədbirdə son onilliyə nəzər salınacaq və 2036-cı ilə qədər prioritetlər müəyyənləşdiriləcək. Spiker Sahibə Qafarova bütün üzvləri Forumun gündəliyində fəal iştirak etməyə və sürətli urbanizasiya ilə bağlı problemlərin həllində onun nəticələrini diqqətlə nəzərdən keçirməyə, gələcəyin şəhərlərinin inklüziv, dayanıqlı olması və ən əsası hər bir vətəndaş üçün layiqli yaşayış şəraitinin təmin olunması üçün birgə fəaliyyətə çağırış edib.

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_baf40c08a57baa3ef641163ec_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова в своей речи на 5-й конференции Парламентской Сети Движения Неприсоединения сообщила о предстоящей в Азербайджане 13-й сессии Всемирного Форума по Градостроению. Было сказано, что сессия, которая пройдёт в городе Баку в мае текущего года, будет посвящена теме «Обеспечение жильём для всех: безопасные и устойчивые города и населённые пункты». Как отметила спикер, данный Форум является международной площадкой высокого уровня, созданной для решения проблем, связанных с быстрой урбанизацией, и для оценки её воздействия на города, национальные экономики и изменение климата.
Сагиба Гафарова подчеркнула также, что, после успешного проведения у себя COP29 организация также и этого глобального мероприятия является очередным проявлением доверия к способности Азербайджана объединять совместные усилия перед лицом всеобщих вызовов.
Спикер Милли Меджлиса довела до сведения собрания, что Азербайджан ныне под руководством Президента Ильхама Алиева реализовывает широкомасштабные градостроительные и восстановительные проекты в ранее оккупированных и полностью разрушенных Карабахе и Восточном Зангезуре. Новые населённые пункты, транспортная, энергетическая и экономическая инфраструктура строятся на этих территориях по передовым градостроительным принципам, с применением таких инновационных концепций, как «зона зелёной энергии», «умный город» и «нулевые отходы». Три национальных городских форума, организованные в партнёрстве с Программой ООН по Населённым Пунктам, сыграли важную роль в качестве площадок для обмена опытом и новыми инициативами, внеся свой вклад в укрепление сотрудничества в данной области.
Как было отмечено, 13-я сессия Всемирного Форума по Градостроению составит промежуточную оценку исполнения повестки «Новый город». На этом мероприятии будет дан обзор последнего десятилетия и определены приоритеты до 2036-го года. Спикер Сагиба Гафарова призвала всех членов активно участвовать в повестке Форума и тщательно учитывать его результаты при решении проблем, связанных с быстрой урбанизацией, а также предпринимать совместные действия для того, чтобы города будущего были инклюзивными, устойчивыми и, самое главное, обеспечивали каждого гражданина достойными жилищными условиями.