https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_401b56c43115af88636d54e72_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) İnformasiya və sənəd menecmenti fakültəsində Azərbaycan Respublikasında elan edilmiş “Şəhərsalma və Memarlıq İli” çərçivəsində növbəti elmi seminar keçirilib. Seminarda BDU-nun Sənəd menecmenti kafedrasının müəllimi Əliyusif Məmmədov ““Ağıllı şəhər” konsepsiyasında memarlıq və şəhərsalma sənədlərinin rəqəmsallaşdırılması” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Məruzəçi Prezident İlham Əliyevin 22 dekabr 2025-ci il tarixli Sərəncamı ilə 2026-cı ilin “Şəhərsalma və Memarlıq İli” elan edilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb. O qeyd edib ki, bu istiqamətdə tətbiqi xarakterli elmi tədqiqatların aparılması xüsusi aktuallıq kəsb edir.
Çıxışda müasir şəhər anlayışının mahiyyəti izah olunaraq bildirilib ki, bu gün şəhərlər artıq rəqəmsal informasiya axınları üzərində formalaşır. “Ağıllı şəhər” konsepsiyasının əsas komponentləri, şəhərsalma və memarlıq fəaliyyətində rəqəmsal texnologiyaların rolu, sənəd resurslarının rəqəmsallaşdırılması prosesinin nəzəri və praktiki tərəfləri geniş şəkildə təhlil edilib. Qeyd olunub ki, informasiya axınlarının səmərəli idarə olunması və sənədlərin elektron mühitdə sistemli inteqrasiyası müasir şəhər idarəetməsinin əsas şərtlərindəndir.
Məruzədə, həmçinin, şəhərsalma sənədlərinin (sxemlər, layihələr və s.) rəqəmsal formata keçirilməsi, vahid informasiya sistemlərində toplanması və istifadəsi məsələlərinə toxunulub. Sənəd əsaslı və rəqəmsal resursların qarşılıqlı əlaqəsi müqayisəli şəkildə təhlil edilərək bu yanaşmanın şəhər mühitinin daha effektiv planlaşdırılmasına, resursların optimal idarə olunmasına və qərar qəbuletmə prosesinin təkmilləşdirilməsinə töhfə verdiyi vurğulanıb.
Seminar çərçivəsində “Smart City” mühitində memarlıq və şəhərsalma sənədlərinin rəqəmsallaşdırılması zamanı metadata standartlarının tətbiqi, informasiya təhlükəsizliyi, açıq məlumat platformaları və kitabxana-informasiya müəssisələrinin rolu da müzakirə edilib.

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_401b56c43115af88636d54e72_o.jpg
В рамках «Года градостроительства и архитектуры» на факультете информации и менеджмента документов Бакинском государственном университете (БГУ) состоялся очередной научный семинар. На семинаре преподаватель кафедры менеджмента документов БГУ Алиюсиф Мамедов представил доклад на тему «Оцифровка архитектурной и градостроительной документации в концепции «Умный город».
Докладчик подчеркнул важность объявления 2026 года «Годом градостроительства и архитектуры», отметив, что проведение исследований в этом направлении имеет особое значение.
В докладе отмечалось, что сегодня города уже формируются на основе цифровых информационных потоков. Были проанализированы основные компоненты концепции «Умный город», роль цифровых технологий в градостроительной и архитектурной деятельности, а также оцифровка документальных ресурсов. Было отмечено, что эффективное управление информационными потоками и систематическая интеграция документов в электронную среду являются основными условиями современного градостроительства.
В докладе также были затронуты вопросы оцифровки документов градостроительства, их сбора в единые информационные системы и их использования. Был проанализирован взаимосвязь между документальными и цифровыми ресурсами, и подчеркнуто, что такой подход способствует эффективному планированию городской среды, оптимальному управлению ресурсами и принятию решений.
На семинаре также обсуждались применение стандартов метаданных, информационная безопасность, платформы открытых данных и роль библиотечных и информационных учреждений в оцифровке архитектурных и градостроительных документов в условиях «Smart City».