https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_8d410a54ed0aa987b54efbb7d_o.jpg
Aprelin 16-da Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova İstanbulda keçirilən Parlamentlərarası İttifaqın (PAİ) 152-ci Assambleyası çərçivəsində Rusiya Federasiyası Federal Məclisi Federasiya Şurasının sədri Valentina Matviyenko ilə görüşüb.
Spiker Sahibə Qafarova PAİ və Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi (QHPŞ) kimi beynəlxalq platformaların əhəmiyyətini vurğulayıb.
Milli Məclisin sədri iki ölkə arasında əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsi üçün geniş potensialın mövcud olduğunu diqqətə çatdırıb, parlamentlərarası əlaqələrin rolundan danışıb. O, bildirib ki, bu gün qanunverici orqanlarımız arasında çox səmərəli əməkdaşlıq qurulub və parlamentarilərimiz həm ikitərəfli tədbirlərdə fəal iştirak edirlər, həm də beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində müsbət qarşılıqlı fəaliyyət göstərirlər. Eyni zamanda, MDB PA çərçivəsində fəaliyyət də mühüm istiqamətdir. Burada bir çox mühüm məsələlərlə bağlı birgə əməkdaşlıq həyata keçirilir. Azərbaycan Parlamentinin sədri diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi ilə Rusiya Federasiyasının Federal Məclisinin Parlamentlərarası Əməkdaşlıq Komissiyası da parlamentlərarası əlaqələrimizdə mühüm rol oynayır.
Dünən Rusiya və Azərbaycan xarici işlər nazirliklərinin Azərbaycan təyyarəsinin 2024-cü il dekabrın 25-də Aktau yaxınlığında qəzaya uğraması barədə birgə bəyanatına toxunan Valentina Matviyenko baş vermiş bədbəxt hadisənin nəticələrinin tənzimlənməsinin əhəmiyyətini qeyd edib və bir daha başsağlığını çatdırıb. Federal Şuranın sədri İrandakı müharibə fonunda Rusiya vətəndaşlarının İrandan təhlükəsiz şəkildə çıxarılması üçün Azərbaycanın göstərdiyi yardıma görə təşəkkürünü bildirib.
Prezident İlham Əliyevlə və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyeva ilə keçirdiyi görüşləri məmnunluqla xatırlayan Rusiya Federal Məclisi Federasiya Şurasının sədri Valentina Matviyenko bu görüşlər barədə təəssüratlarını bölüşüb. Ölkələrimiz arasında münasibətlərin səviyyəsindən razılıq ifadə olunub, qarşılıqlı əlaqələrin inkişafında iki ölkənin dövlət başçılarıının mühüm rolu qeyd edilib.
Söhbət zamanı Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova iki ölkənin xarici işlər nazirliklərinin sonuncu bəyanatının əhəmiyyətini vurğulayıb.
Görüşdə xalqlarımız arasında mədəni, humanitar əlaqələrə də toxunulub, qarşılıqlı əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsinin vacibliyindən danışılıb.

Speaker of Milli Majlis Sahiba Gafarova meets with Chairwoman of Federation Council of Federal Assembly of Russia Speaker of Milli Majlis Sahiba Gafarova meets with Chairwoman of Federation Council of Federal Assembly of Russia
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova met with Chairwoman of the Federation Council of the Federal Assembly of Russian Federation Valentina Matviyenko on 16 April on the sidelines of the 152nd Assembly of the Inter-Parliamentary Union (IPU) held in Istanbul.
Speaker Sahiba Gafarova underscored the significance of such international platforms as the IPU and the Parliamentary Network of the Non-Aligned Movement (NAM PN).
The Speaker of the Milli Majlis spoke of the existing extensive opportunities to continue developing the links between the two countries and then addressed the role of inter-parliamentary relations. She said that a very efficient manner of co-operation has been built between the legislative bodies to date, adding that our parliaments both are actively involved in bilateral events and demonstrate positive interaction under the auspices of international organisations. At the same time, another as crucial vector is represented by the activities within the IPA CIS. There, the interaction advances that covers many material issues. According to the Speaker of the Parliament of Azerbaijan, the Co-operation Commission between the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan and the Federal Assembly of Russian Federation plays a key role in our inter-parliamentary relations, too.
Valentina Matviyenko brought up the joint statement of the Ministries of Foreign Affairs of Russia and Azerbaijan made yesterday regarding the disaster of the Azerbaijani aeroplane in the vicinity of Aktau on 25 December 2024, touching upon the importance of resolving the consequences of the tragedy and once again offering her condolences. The Chairwoman of the Federation Council also thanked Azerbaijan for the assistance provided for safe evacuation of Russian citizens from Iran where a war is apace.
Recalling then fondly her meetings with President Ilham Aliyev and First Vice President Mehriban Aliyeva, Chairwoman of the Federation Council of the Federal Assembly of Russia Valentina Matviyenko shared the impressions she had from those encounters. Satisfaction was expressed with the level of relations between our countries and the considerable role of the two Heads of State in advancing the bilateral links was emphasised.
As the conversation continued, Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova stressed the significance of the latest statement by the Ministries of Foreign Affairs of the two countries.
Also, the meeting broached the cultural and humanitarian ties between our nations; it was said, besides, that it is necessary to continue developing the mutual contacts.