https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_8d410a54ed0aa987b54efbb7d_o.jpg
Aprelin 16-da Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova İstanbulda keçirilən Parlamentlərarası İttifaqın (PAİ) 152-ci Assambleyası çərçivəsində Rusiya Federasiyası Federal Məclisi Federasiya Şurasının sədri Valentina Matviyenko ilə görüşüb.
Spiker Sahibə Qafarova PAİ və Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi (QHPŞ) kimi beynəlxalq platformaların əhəmiyyətini vurğulayıb.
Milli Məclisin sədri iki ölkə arasında əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsi üçün geniş potensialın mövcud olduğunu diqqətə çatdırıb, parlamentlərarası əlaqələrin rolundan danışıb. O, bildirib ki, bu gün qanunverici orqanlarımız arasında çox səmərəli əməkdaşlıq qurulub və parlamentarilərimiz həm ikitərəfli tədbirlərdə fəal iştirak edirlər, həm də beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində müsbət qarşılıqlı fəaliyyət göstərirlər. Eyni zamanda, MDB PA çərçivəsində fəaliyyət də mühüm istiqamətdir. Burada bir çox mühüm məsələlərlə bağlı birgə əməkdaşlıq həyata keçirilir. Azərbaycan Parlamentinin sədri diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi ilə Rusiya Federasiyasının Federal Məclisinin Parlamentlərarası Əməkdaşlıq Komissiyası da parlamentlərarası əlaqələrimizdə mühüm rol oynayır.
Dünən Rusiya və Azərbaycan xarici işlər nazirliklərinin Azərbaycan təyyarəsinin 2024-cü il dekabrın 25-də Aktau yaxınlığında qəzaya uğraması barədə birgə bəyanatına toxunan Valentina Matviyenko baş vermiş bədbəxt hadisənin nəticələrinin tənzimlənməsinin əhəmiyyətini qeyd edib və bir daha başsağlığını çatdırıb. Federal Şuranın sədri İrandakı müharibə fonunda Rusiya vətəndaşlarının İrandan təhlükəsiz şəkildə çıxarılması üçün Azərbaycanın göstərdiyi yardıma görə təşəkkürünü bildirib.
Prezident İlham Əliyevlə və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyeva ilə keçirdiyi görüşləri məmnunluqla xatırlayan Rusiya Federal Məclisi Federasiya Şurasının sədri Valentina Matviyenko bu görüşlər barədə təəssüratlarını bölüşüb. Ölkələrimiz arasında münasibətlərin səviyyəsindən razılıq ifadə olunub, qarşılıqlı əlaqələrin inkişafında iki ölkənin dövlət başçılarıının mühüm rolu qeyd edilib.
Söhbət zamanı Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova iki ölkənin xarici işlər nazirliklərinin sonuncu bəyanatının əhəmiyyətini vurğulayıb.
Görüşdə xalqlarımız arasında mədəni, humanitar əlaqələrə də toxunulub, qarşılıqlı əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsinin vacibliyindən danışılıb.

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_8d410a54ed0aa987b54efbb7d_o.jpg
16-го апреля на поля проводимой в Стамбуле 152-й Ассамблеи Межпарламентского Союза (МПС) спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с председателем Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации Валентиной Матвиенко.
Спикер Сагиба Гафарова подчеркнула значимость таких международных площадок, как МПС и Парламентская Сеть Движения Неприсоединения (ПСДН).
Спикер Милли Меджлиса заявила о наличии обширных возможностей для дальнейшего развития связей между двумя странами и вела речь о роли межпарламентских отношений. Она сказала, что на сегодняшний день между законодательными органами выстроено весьма эффективное сотрудничество, отметив также, что наши парламенты и принимают активное участие в двусторонних мероприятиях, и демонстрируют положительное взаимодействие в рамках международных организаций. В то же время, столь же значимое направление представлено деятельностью в рамка ПА СНГ. Здесь реализовывается взаимодействие по многим существенным вопросам. Как отметила спикер Парламента Азербайджана, большую роль в наших межпарламентских отношениях играет и Комиссия по Сотрудничеству между Милли Меджлисом Азербайджанской Республики и Федерального Собрания Российской Федерации.
Коснувшись вчерашнего совместного заявления министерств иностранных дел России и Азербайджана о крушении азербайджанского самолёта близ Актау 25-го декабря 2024-го года, Валентина Матвиенко затронула важность урегулирования последствий случившейся трагедии и ещё раз выразила свои соболезнования. Председатель Совета Федерации также поблагодарила за помощь, оказанную Азербайджаном для безопасной эвакуации российских граждан из Ирана с учётом идущей в этой стране войны.
С удовлетворением вспомнив свои встречи с Президентом Ильхамом Алиевым и Первым вице-президентом Мехрибан Алиевой, председатель Совета Федерации Федерального Собрания России Валентина Матвиенко поделилась впечатлениями об этих встречах. Была выражена удовлетворённость уровнем отношений между нашими странами, а также отмечена существенная роль глав государств двух стран в развитии двусторонних связей.
В ходе беседы спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова подчеркнула значение последнего заявления министерств иностранных дел двух стран.
На встрече также затрагивались культурные и гуманитарные связи между нашими народами, и говорилось о необходимости продолжения развития взаимных контактов.