https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_9c6e9b893aeaab273e9a1a96f_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Türkiyənin İstanbul şəhərinə işgüzar səfəri çərçivəsində Əlcəzair Xalq Demokratik Respublikası Milli Xalq Assambleyasının sədri İbrahim Bouğali ilə görüşüb.
Görüşdə dost ölkələrimiz arasında münasibətlərə dair fikir mübadiləsi aparılıb. Qeyd olunub ki, Azərbaycan və Əlcəzair arasında əlaqələri daha da inkişaf etdirmək üçün əlverişli imkanlar mövcuddur. Tərəflər siyasi dialoqun mövcud səviyyəsindən məmnunluqlarını bildirərək, ölkələrimizin beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində də qarşılıqlı dəstək və həmrəylik nümayiş etdirdiklərini qeyd ediblər.
Söhbət zamanı parlamentlərimiz arasında əlaqələrin ölkələrimiz arasında münasibətlərin mühüm bir istiqamətini təşkil etdiyi vurğulanaraq, həm parlament sədrləri səviyyəsində qarşılıqlı səfərlərin və görüşlərin, həm də deputatlar arasında mütəmadi dialoqun bu münasibətlərin daha da dərinləşməsinə töhfə verdiyi bildirilib. O cümlədən, dostluq qruplarının fəaliyyətinin bu əlaqələrin daha da dərinləşdirilməsinə dəstək verdiyi qeyd olunub.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova qeyd edib ki, parlamentlərimiz beynəlxalq parlament təşkilatlarında da uğurla əməkdaşlıq edirlər və bu təşkilatlarda qanunverici orqanlarımız arasında qarşılıqlı dəstək mövcuddur. O cümlədən, Azərbaycan Prezidentinin təşəbbüsü ilə yaradılan və Milli Məclisin sədrliyi ilə institusional inkişaf və beynəlxalq nüfuzunun möhkəmləndirilməsi istiqamətində mühüm uğurlar əldə edən Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi çərçivəsində də əlaqələrin daha da inkişafı barədə fikirlər səsləndirilib. Qeyd olunub ki, Parlament Şəbəkəsi həm bir sıra mühüm beynəlxalq məsələlərin müzakirəsi, həm də parlamentlər arasında əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi üçün mühüm platformaya çevrilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_9c6e9b893aeaab273e9a1a96f_o.jpg
During her working visit to the city of Istanbul of Türkiye, Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova has met with President of the People’s National Assembly of the People’s Democratic Republic of Algeria.
The parties shared views at the meeting concerning the relations between our amicable countries. They mentioned the existing favourable opportunities to continue developing the ties between Azerbaijan and Algeria. Also, contentment was registered with the current political dialogue level; it was said that our countries demonstrate mutual support and solidarity, including within international organisations.
As was mentioned in the conversation, the ties between our Parliaments constitute an important vector of our countries’ relations whereas reciprocal visits and meetings of the Speakers of Parliament and MPs’ regular dialogue lead to a continued deepening of those relations. What else was mentioned was that the endeavours of the friendship groups promote a further deepening of the connections.
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova remarked that our Parliaments co-operate successfully in international parliamentary organisations, too, and that our legislative bodies’ mutual support is there in those organisations. Opinions were voiced in this relation as to a continued development of the ties within the Parliamentary Network of the Non-Aligned Movement, incepted upon the initiative of the President of Azerbaijan and having attained dramatic successes in its own institutional evolution and solidification of international reputation under the chairmanship of the Milli Majlis. It was said that the Parliamentary Network had become an important platform both to discuss a number of international highlights and to continue broadening co-operation amongst Parliaments.