https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_9c6e9b893aeaab273e9a1a96f_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Türkiyənin İstanbul şəhərinə işgüzar səfəri çərçivəsində Əlcəzair Xalq Demokratik Respublikası Milli Xalq Assambleyasının sədri İbrahim Bouğali ilə görüşüb.
Görüşdə dost ölkələrimiz arasında münasibətlərə dair fikir mübadiləsi aparılıb. Qeyd olunub ki, Azərbaycan və Əlcəzair arasında əlaqələri daha da inkişaf etdirmək üçün əlverişli imkanlar mövcuddur. Tərəflər siyasi dialoqun mövcud səviyyəsindən məmnunluqlarını bildirərək, ölkələrimizin beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində də qarşılıqlı dəstək və həmrəylik nümayiş etdirdiklərini qeyd ediblər.
Söhbət zamanı parlamentlərimiz arasında əlaqələrin ölkələrimiz arasında münasibətlərin mühüm bir istiqamətini təşkil etdiyi vurğulanaraq, həm parlament sədrləri səviyyəsində qarşılıqlı səfərlərin və görüşlərin, həm də deputatlar arasında mütəmadi dialoqun bu münasibətlərin daha da dərinləşməsinə töhfə verdiyi bildirilib. O cümlədən, dostluq qruplarının fəaliyyətinin bu əlaqələrin daha da dərinləşdirilməsinə dəstək verdiyi qeyd olunub.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova qeyd edib ki, parlamentlərimiz beynəlxalq parlament təşkilatlarında da uğurla əməkdaşlıq edirlər və bu təşkilatlarda qanunverici orqanlarımız arasında qarşılıqlı dəstək mövcuddur. O cümlədən, Azərbaycan Prezidentinin təşəbbüsü ilə yaradılan və Milli Məclisin sədrliyi ilə institusional inkişaf və beynəlxalq nüfuzunun möhkəmləndirilməsi istiqamətində mühüm uğurlar əldə edən Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi çərçivəsində də əlaqələrin daha da inkişafı barədə fikirlər səsləndirilib. Qeyd olunub ki, Parlament Şəbəkəsi həm bir sıra mühüm beynəlxalq məsələlərin müzakirəsi, həm də parlamentlər arasında əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi üçün mühüm platformaya çevrilib.

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_9c6e9b893aeaab273e9a1a96f_o.jpg
В рамках рабочего визита в город Стамбул Турции спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с председателем Национального Народного Собрания Алжирской Народной Демократической Республики Ибрагимом Бугали.
В ходе встречи собеседники поделились мнениями об отношениях между нашими дружественными странами. Упоминалось наличие благоприятных возможностей для дальнейшего развития связей между Азербайджаном и Алжиром. Собеседники засвидетельствовали удовлетворение текущим уровнем политического диалога, отметив демонстрируемые нашими странами взаимоподдержку и солидарность, в том числе, в рамках международных организаций.
В беседе подчёркивалось, что связи между нашими парламентами формируют важное направление отношений между нашими странами, а встречные визиты и встречи на уровне спикеров парламентов, как и регулярный диалог депутатов, ведут к дальнейшему углублению этих отношений. Отмечалось и то, что деятельность групп дружбы способствует дальнейшему углублению этих связей.
Как заметила спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова, наши парламенты также успешно сотрудничают в международных парламентских организациях, и в этих организациях существует взаимная поддержка наших законодательных органов. В этой связи высказывались мнения о дальнейшем развитии связей в рамках Парламентской Сети Движения Неприсоединения, созданной по инициативе Президента Азербайджана и достигшей под председательством Милли Меджлиса значительных успехов в собственном институциональном развитии и укреплении своего международного авторитета. Отмечалось превращение Парламентской Сети в важную платформу как для обсуждения ряда важных международных вопросов, так и для дальнейшего расширения сотрудничества между парламентами.