https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_52be0f31f21797f8b7d58512a_o.jpg
Aprelin 17-də İstanbulda Parlamentlərarası İttifaqın (PAİ) 152-ci Assambleyası çərçivəsində Azərbaycan və Ermənistan parlamentlərinin sədrləri arasında ikitərəfli görüş keçirilib.
Görüş zamanı iki ölkə arasında münasibətlərin normallaşması çərçivəsində sülh və sabitliyin gücləndirilməsi, eləcə də ticarət əlaqələrinin qurulması və genişləndirilməsi ilə bağlı son proseslər məmnunluqla qeyd edilib.
Söhbətdə PAİ Assambleyasının parlamentlərarası əməkdaşlıq üçün mühüm platforma kimi rolu vurğulanaraq, bu baxımdan qurumun Baş katibi Martin Çunqonqun Azərbaycan və Ermənistan parlamentlərinin sədrləri arasında dialoqun qurulmasında göstərdiyi səylər yüksək qiymətləndirilib, ona təşəkkür ifadə edilib.
Spikerlər 2025-ci ilin oktyabrında Cenevrədə baş tutmuş görüşdən sonra parlament nümayəndə heyətləri arasında beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində təmasları müsbət dəyərləndirib və bu təmasların davam etdirilməsi barədə razılığa gəliblər.
Görüşdə spikerlər iki cəmiyyət arasında etimadın daha da möhkəmləndirilməsi üçün konstruktiv parlament dialoqunun davam etdirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıblar.

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_52be0f31f21797f8b7d58512a_o.jpg
17-го апреля в Стамбуле в рамках 152-й Ассамблеи Межпарламентского Союза (МПС) была проведена двусторонняя встреча спикеров парламентов Азербайджана и Армении.
В ходе встречи с удовлетворением отмечались последние процессы, связанные с укреплением мира и стабильности, а также построением и расширением торговых связей в рамках нормализации отношений между двумя странами.
В беседе подчёркивалась роль Ассамблеи МПС как значительной платформы сотрудничества, и, с этой точки зрения, высоко были оценены усилия, приложенные Генеральным секретарём организации Мартином Чунгонгом для построения диалога между спикерами парламентов Азербайджана и Армении, с выражением ему благодарности.
Спикеры положительно оценили контакты между парламентскими делегациями в рамках международных организаций после встречи в Женеве в октябре 2025-го года, достигнув соглашения о продолжении этих контактов.
Спикеры подчеркнули на встрече значимость продолжения конструктивного парламентского диалога для дальнейшего укрепления доверия между двумя обществами.