https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_432d787e9569751dd7937a8d0_o.jpg
Türkiyənin İstanbul şəhərində işgüzar səfərdə olan Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Parlamentlərarası İttifaqın (PAİ) 152-ci Assambleyası çərçivəsində Belçika Krallığı Federal Assambleyası Senatının sədri Vinsent Blondel ilə görüşüb.
Görüşdə iki ölkə arasında parlamentlərarası əlaqələrin inkişaf perspektivləri barədə fikir mübadiləsi aparılıb. Bildirilib ki, parlamentlər dialoq və qarşılıqlı anlaşmaya töhfə verən strukturlardır. Bu mənada, qarşılıqlı təmaslar maraq doğuran məsələlərin müzakirəsində xüsusi rol oynayır. Bu çərçivədə PAİ-nin xüsusi rolu vurğulanıb. Bildirilib ki, PAİ həmişə dialoqa, ümumi səylərə xidmət edir. Qeyd olunub ki, parlamentarilər arasında təmaslar bir-birini daha yaxşı başa düşmək, vacib məsələləri müzakirə etmək imkanı yaradır. Spiker Sahibə Qafarova bu gün Azərbaycanla Belçika arasında müxtəlif istiqamətlərdə, o cümlədən parlament sahəsində əlaqələrin inkişaf etdirilməsi üçün yaxşı imkanların olduğunu vurğulayıb.
Milli Məclisin sədri regionumuzda baş verən proseslər və Ermənistan-Azərbaycan normallaşma prosesi haqda qarşı tərəfə məlumat verib. O, məsələlərə birtərəfli və qərəzli yanaşmaların normallaşma prosesinə mane olduğunu qeyd edib.
Spiker Sahibə Qafarova Ermənistan parlamentinin spikeri ilə görüşünün də, əslində qarşılıqlı etimadın gücləndirilməsinə yönəldiyini diqqətə çatdıraraq, parlament diplomatiyasının məhz belə məqsədlərə xidmət etməli olduğunu vurğulayıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_432d787e9569751dd7937a8d0_o.jpg
Находящаяся в городе Стамбул Турции спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась на полях 152-й Ассамблеи Межпарламентского Союза (МПС) с председателем Сената Федеральной Ассамблеи Королевства Бельгии Венсаном Блонделем.
На встрече был проведён обмен мнениями о перспективах развития межпарламентских связей между двумя странами. Отмечалось, что парламенты – структуры, вносящие свой вклад в диалог и взаимопонимание. В этом смысле, особую роль в обсуждении вызывающих интерес вопросов играют встречные контакты. Подчёркивалась особенная роль МПС в этом контексте. Говорилось о том, что МПС неизменно служит диалогу и всеобщим усилиям. Как было отмечено, контакты между парламентами позволяют лучше понять друг друга и обсудить важные темы. Спикер Сагиба Гафарова подчеркнула наличие сегодня хороших возможностей для развития связей между Азербайджаном и Бельгией в различных направлениях, в том числе, в парламентской сфере.
Спикер Милли Меджлиса информировала собеседника о происходящих в нашем регионе процессах и о процессе нормализации между Арменией и Азербайджаном. Она сказала, что односторонний и предвзятый подход к вопросам мешает процессу нормализации.
Отметив, что и встреча со спикером парламента Армении, на самом деле, направлена на укрепление взаимодоверия, спикер Сагиба Гафарова подчеркнула, что парламентской дипломатии следует служить именно что подобным целям.