https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_ea73c6024a2aef8b7089a19e4_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Biologiya fakültəsinin Tələbə Elmi Cəmiyyətinin təşkilatçılığı ilə 16 aprel – Beynəlxalq Bioloqlar Gününə həsr olunmuş “Uzunömürlülük: bioloji və texnoloji determinantlar” mövzusunda elmi seminar keçirilib. Tədbirdə fakültənin II kurs tələbəsi Nurcahan Əliyeva məruzə ilə çıxış edib.
Seminarın açılışında çıxış edən Biologiya fakültəsinin dekanı, professor Afət Məmmədova mövzunun biotibb elmində strateji əhəmiyyətini vurğulayıb. O qeyd edib ki, bu cür elmi tədbirlər tələbələrdə tədqiqat yönümlü düşüncə tərzinin formalaşmasına mühüm töhfə verir. Dekan qocalmanın bioloji mexanizmlərinin öyrənilməsinin həm fundamental biologiya, həm də regenerativ tibb və biotexnologiya sahələri üçün prioritet istiqamətlərdən biri olduğunu diqqətə çatdırıb.
Seminarda qeyd olunub ki, qocalma prosesi sadə degenerativ aşınma deyil, sistem səviyyəsində dinamik kinetik prosesdir. Qocalma prosesi genetik və epigenetik mexanizmlərlə tənzimlənən mürəkkəb bioloji hadisədir. Bu sahədə müasir texnoloji yanaşmalar, xüsusilə 3D bioprintinq texnologiyasının süni toxuma və orqanların yaradılmasında potensial imkanları diqqətə çatdırılıb.
Seminarda bu prosesdə nüvə DNT-sinin struktur bütövlüyü, telomerlərin qısalması, DNT metilləşməsi və histon modifikasiyalarının gen ekspressiyasına təsiri geniş şəkildə izah olunub. Eyni zamanda, proteostazın pozulması və kök hüceyrə ehtiyatının azalmasının regenerativ potensiala təsiri vurğulanıb.
Sonda mövzu ətrafında interaktiv müzakirə aparılıb, məruzəçi iştirakçıların suallarını cavablandırıb. Seminar uzunömürlülük probleminin multidissiplinar yanaşma çərçivəsində həm nəzəri, həm də tətbiqi aspektlərinin müzakirəsi ilə yekunlaşıb.

«Долголетие: биологические и технологические детерминанты» - семинар в БГУ
«Долголетие: биологические и технологические детерминанты» - семинар в БГУ «Долголетие: биологические и технологические детерминанты» - семинар в БГУ
На биологическом факультете Бакинского государственного университета (БГУ) состоялся научный семинар на тему «Долголетие: биологические и технологические детерминанты», посвященный Международному дню биолога. Доклад на мероприятии представила студентка факультета Нурджахан Алиева.
Выступая на открытии семинара, декан факультета, профессор Афет Мамедова подчеркнула стратегическую важность темы в биомедицинской науке. Она отметила, что подобные научные мероприятия вносят значительный вклад в формирование у студентов научно-ориентированного мышления. Декан обратила внимание на то, что изучение биологических механизмов старения является одним из приоритетных направлений как фундаментальной биологии, так и регенеративной медицины и биотехнологии.
На семинаре было отмечено, что процесс старения – это не просто дегенеративный износ, а динамический кинетический процесс на системном уровне. Процесс старения – это сложное биологическое явление, регулируемое генетическими и эпигенетическими механизмами. Были освещены потенциальные возможности современных технологических подходов в этой области, особенно технологии 3D-биопечати при создании искусственных тканей и органов.
В конце мероприятия состоялась интерактивная дискуссия по теме, и докладчик ответила на вопросы участников. Семинар завершился обсуждением как теоретических, так и прикладных аспектов проблемы долголетия в рамках междисциплинарного подхода.