Azərbaycan-Türkiyə IV Enerji Forumunun “Tənzimləmə” İşçi Qrupunun 2025-2026-cı illər üzrə Forumlararası Fəaliyyət Planı çərçivəsində Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi (EMTA) və Türkiyənin Enerji Bazarını Tənzimləmə Qurumu (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu – EPDK) arasında növbəti onlayn görüş keçirilib.
Görüşdə EMTA və EPDK mütəxəssisləri ilə yanaşı, Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi yanında Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyi (BOEMDA) və “Azəristiliktəchizat” ASC-nin nümayəndələri iştirak ediblər.
İşçi qrupun EMTA və EPDK-dan olan həmsədrləri Elmar Güləliyev və Mustafa Yavuzdemir qarşılıqlı əməkdaşlığın və təcrübə mübadiləsinin vacibliyini dilə gətiriblər. Bu istiqamətdə davamlı fəaliyyətin gələcək perspektivlərini qeyd ediblər.
Sonra “Azəristiliktəchizat” ASC-nin sədrinin müşaviri İbrahim Əhmədov “Azərbaycanda dayanıqlı isitmə və enerji səmərəliliyi sahəsində müəyyən edilmiş yol (siyasətlər, qaydalar, təcrübələr, çətinliklər və imkanlar)” mövzusunda, BOEMDA-nın Hidrogen və yaşıl texnologiyalar şöbəsinin baş məsləhətçisi Şəfa Süleymanlı isə “E-mobilliyə keçidin sürətləndirilməsi: Azərbaycan təcrübəsi” mövzusunda təqdimatlar ilə çıxış ediblər.
Görüş zamanı, həmçinin iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb və qarşılıqlı fikir mübadiləsi aparılıb.

Another online meeting was held between the Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA) and Türkiye’s Energy Market Regulatory Authority (EMRA) within the framework of the 2025–2026 Inter-Forum Action Plan of the “Regulations” Working Group under the Azerbaijan–Türkiye IV Energy Forum.
In addition to specialists from AERA and EMRA, the meeting was attended by representatives from the Azerbaijan Renewable Energy Agency under the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan and Azeristiliktechizat OJSC.
The working group’s co-chairs from AERA and EMRA, Elmar Gulaliyev and Mustafa Yavuzdemir, emphasized the importance of mutual cooperation and exchange of experience, noting the future prospects for continuous activity in this direction.
Afterwards, Ibrahim Ahmadov, Advisor to the Chairman of Azeristiliktechizat OJSC, delivered a presentation on the topic “Sustainable Heating and Energy Efficiency in Azerbaijan (Policies, Regulation, Practice, Challenges, Opportunities)”, while Shafa Suleymanli, Chief Adviser of the Hydrogen and Green Technologies Department at the Azerbaijan Renewable Energy Agency, presented on the topic “Accelerating the Transition to E-Mobility: The Experience of Azerbaijan”.