Azərbaycan-Türkiyə IV Enerji Forumunun “Tənzimləmə” İşçi Qrupunun 2025-2026-cı illər üzrə Forumlararası Fəaliyyət Planı çərçivəsində Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi (EMTA) və Türkiyənin Enerji Bazarını Tənzimləmə Qurumu (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu – EPDK) arasında növbəti onlayn görüş keçirilib.
Görüşdə EMTA və EPDK mütəxəssisləri ilə yanaşı, Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi yanında Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyi (BOEMDA) və “Azəristiliktəchizat” ASC-nin nümayəndələri iştirak ediblər.
İşçi qrupun EMTA və EPDK-dan olan həmsədrləri Elmar Güləliyev və Mustafa Yavuzdemir qarşılıqlı əməkdaşlığın və təcrübə mübadiləsinin vacibliyini dilə gətiriblər. Bu istiqamətdə davamlı fəaliyyətin gələcək perspektivlərini qeyd ediblər.
Sonra “Azəristiliktəchizat” ASC-nin sədrinin müşaviri İbrahim Əhmədov “Azərbaycanda dayanıqlı isitmə və enerji səmərəliliyi sahəsində müəyyən edilmiş yol (siyasətlər, qaydalar, təcrübələr, çətinliklər və imkanlar)” mövzusunda, BOEMDA-nın Hidrogen və yaşıl texnologiyalar şöbəsinin baş məsləhətçisi Şəfa Süleymanlı isə “E-mobilliyə keçidin sürətləndirilməsi: Azərbaycan təcrübəsi” mövzusunda təqdimatlar ilə çıxış ediblər.
Görüş zamanı, həmçinin iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb və qarşılıqlı fikir mübadiləsi aparılıb.

В рамках Межфорумного плана действий на 2025–2026 годы Рабочей группы “Регулирование” IV Азербайджано-турецкого энергетического форума состоялась очередная онлайн-встреча между Агентством по регулированию энергетических вопросов (AERA) и Управлением по регулированию энергетического рынка Турции (EPDK).
Встреча прошла с участием специалистов AERA и EPDK, а также представителей Государственного агентства по возобновляемым источникам энергии при Министерстве энергетики Азербайджанской Республики и ОАО “Азеристиликтеджхизат”.
Сопредседатели рабочей группы от AERA и EPDK Эльмар Гюлалиев и Мустафа Явуздемир подчеркнули важность взаимного сотрудничества и обмена опытом, отметив будущие перспективы долгосрочной деятельности в этом направлении.
Затем Ибрагим Ахмедов, советник председателя ОАО “Азеристиликтеджхизат”, выступил с докладом на тему “Устойчивое отопление и энергоэффективность в Азербайджане (политика, регулирование, практика, вызовы и возможности)”, а Шафа Сулейманли, старший советник Департамента водородных и зеленых технологий Государственного агентства по возобновляемым источникам энергии, выступила с докладом на тему “Ускорение перехода к электромобильности: опыт Азербайджана”.