https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_b4301a6b31dee438273753e9a_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) və Yeni Azərbaycan Partiyası (YAP) Yasamal rayon təşkilatının birgə təşkilatçılığı ilə “Heydər Əliyev mühazirələri” layihəsi çərçivəsində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri, YAP İdarə Heyətinin üzvü Bahar Muradova ilə görüş keçirilib.
BDU-nun beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Şahin Pənahov bildirib ki, “Heydər Əliyev mühazirələri” layihəsi gənclərin dövlətçilik təfəkkürünün formalaşmasında mühüm rol oynayır. Bu mühazirələr Ulu Öndərin zəngin siyasi irsinin, azərbaycançılıq ideologiyasının və müasir müstəqil dövlət quruculuğu konsepsiyasının elmi əsaslarla təbliğini təmin edir. Eyni zamanda, YAP Yasamal rayon təşkilatı ilə BDU-nun əməkdaşlığı çərçivəsində təşkil olunan bu platforma sağlam və intellektual müzakirə mühitinin inkişafına xidmət edir.
YAP Yasamal rayon təşkilatının sədri Bəxtiyar Nəbiyev qeyd edib ki, bütün həyatını xalqına həsr edən Ulu Öndər Heydər Əliyev Azərbaycan xalqının və dövlətinin taleyüklü problemlərini həll edən dahi tarixi şəxsiyyət olmaqla yanaşı, həm də tarixi yaradan şəxsiyyətdir: “Xalqımız həm də ona görə xoşbəxtdir ki, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin ideyaları, müəyyənləşdirdiyi siyasi xətt, dövlətçiliyimizin hərtərəfli inkişaf konsepsiyası onun layiqli davamçısı, Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir".
Geniş məruzə ilə çıxış edən Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri, YAP İdarə Heyətinin üzvü Bahar Muradova qeyd edib ki, hər bir xalq öz tarixi şəxsiyyətləri ilə fəxr edir, onların yaratdığı irsə böyük ehtiramla yanaşır. Azərbaycanda dövlətçilik ənənələrinin zənginləşdirilməsi, ölkəmizin müstəqilliyinin möhkəmləndirilməsi, dinamik iqtisadi inkişaf yolu ilə inamla irəliləməsi, beynəlxalq nüfuzunun sürətlə artması məhz Ulu Öndər Heydər Əliyevin yorulmaz, səmərəli fəaliyyəti sayəsində mümkün olub. Azərbaycan xalqı da hər zaman müasir dövlətimizin memarı və qurucusu, xalqının və ölkəsinin müstəqilliyi, inkişafı naminə böyük və əvəzedilməz işlər görmüş, bununla bağlı tarixi proseslərə təsir göstərmiş dahi şəxsiyyət, Ulu Öndər Heydər Əliyevi qürur hissi ilə xatırlayır.
Komitə sədri ailə dəyərlərinin qorunması sahəsində görülən işlər və layihələrdən də söz açıb: “Dövlət Komitəsi öz vəzifələrini yerinə yetirərkən və hüquqlarını həyata keçirərkən digər icra hakimiyyəti, yerli özünüidarəetmə orqanları və qeyri-hökumət təşkilatları ilə qarşılıqlı əlaqədə fəaliyyət göstərərək vahid dövlət siyasətinin formalaşdırılmasında iştirak edir və bu siyasətin həyata keçirilməsini təmin edir. Ötən il BDU ilə imzalanan birgə memorandum da fəaliyyətimizdə həm sosial, həm də elmi məqsədlərin reallaşdırılmasına xidmət edir”.

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_b4301a6b31dee438273753e9a_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) в рамках проекта «Лекции Гейдара Алиева» состоялась встреча с председателем Государственного комитета по вопросам семьи, женщин и детей, членом правления партии «Ени Азербайджан» (ПЕА) Бахар Мурадовой.
Проректор БГУ Шахин Панахов отметил, что проект «Лекции Гейдара Алиева» играет важную роль в формировании у молодежи государственного мышления. Эти лекции способствуют популяризации политического наследия великого вождя, идеологии азербайджанства и концепции строительства независимого государства.
Председатель Ясамальского районной организации ПЕА Бахтияр Набиев отметил, что Гейдар Алиев — это не только великая историческая фигура, решившая проблемы народа и государства, но и личность, сотворивший историю: «Идеи великого Гейдара Алиева, определенная им политическая линия и концепция развития государственности продолжаются его преемником, Президентом Ильхамом Алиевым».
Председатель Государственного комитета по вопросам семьи, женщин и детей Бахар Мурадова, выступая с докладом, отметила, что каждый народ гордится своими историческими деятелями и уважает созданное ими наследие. Обогащение традиций государственности в Азербайджане, укрепление независимости страны, ее экономическое развитие и повышение ее международной репутации стали возможны именно благодаря неустанной и эффективной деятельности великого Гейдара Алиева. Народ Азербайджана с гордостью вспоминает архитектора и основателя нашего государства, великую личность, совершившую громадные дела для независимости и развития своего народа и страны и в связи с этим оказавшую влияние на исторические процессы.
Председатель комитета также рассказала о работе и проектах, осуществляемых в области защиты семейных ценностей: «Государственный комитет, выполняя свои обязанности и осуществляя свои права, участвует в формировании единой государственной политики, взаимодействуя с другими органами исполнительной власти, органами местного самоуправления и неправительственными организациями, и обеспечивает реализацию этой политики. Совместный меморандум, подписанный с БГУ в прошлом году, также способствует реализации как социальных, так и научных целей в нашей деятельности».