https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_6ce49af0f71f09ce68aa4a30f_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova ölkəmizdə səfərdə olan İrlandiya-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun rəhbəri Toni MakKormakın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Söhbət zamanı özünün İrlandiyaya səfəri və keçirdiyi görüşləri, o cümlədən, ötən ilin iyul ayında İrlandiya parlamentinin spikeri Verona Mörfi ilə görüşünü məmnunluqla xatırlayan spiker Sahibə Qafarova bu cür təmaslar zamanı parlamentlərimiz arasında əlaqələrin inkişaf etdirilməsi ilə bağlı razılığa gəlindiyini söyləyib. O, bu səfərin də parlamentlərarası əlaqələrin daha da inkişafına təkan verəcəyinə inamını ifadə edib. Tərəflər həmçinin beynəlxalq parlament təşkilatlarında birgə fəaliyyətin əhəmiyyətini qeyd ediblər.
Səfərə dəvətə və göstərilən yüksək səviyyəli qonaqpərvərliyə görə təşəkkürünü bildirən Toni MakKormak spiker Verona Mörfinin salamlarını Milli Məclis sədrinə çatdırıb. Qeyd olunub ki, parlamentlərimiz arasında daha sıx əlaqələrin qurulması üçün imkanlar mövcuddur. O, bu cür səfər və təmasların da bu məqsədə xidmət etdiyini söyləyib.
Milli Məclisin sədri qonaqlara həmçinin, Azərbaycanın demokratik inkişafı və əldə olunan nailiyyətlər, o cümlədən, qanunverici orqanın işi, parlamentin beynəlxalq fəaliyyəti haqqında məlumat verib. Vurğulanıb ki, Azərbaycanın müstəqil xarici siyasəti parlamentin də bu sahədə fəaliyyəti üçün əlverişli imkanlar yaradır. Ölkəmizdə çoxsaylı beynəlxalq tədbirlərin keçirildiyini bildirən spiker Sahibə Qafarova deyib ki, bu kimi beynəlxalq tədbirlərdə Azərbaycan özünün dünyaya baxışlarını da təqdim edir.
Söhbət zamanı Azərbaycan-Ermənistan normallaşma və sülh prosesi haqqında da fikir mübadiləsi aparılıb, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər də nəzərdən keçirilib.

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_6ce49af0f71f09ce68aa4a30f_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova has met with the delegation visiting in our country and led by the Head of the Ireland-Azerbaijan Inter-Parliamentary Friendship Group Toni McCormack.
Speaker Sahiba Gafarova recalled fondly as the conversation went on her visit to Ireland and the meetings held, including with Speaker of the Parliament of Ireland Verona Murphy in July last year, proceeding to mention the arrangement reached via those contacts to develop the ties between our Parliaments. She voiced her confidence that the current visit, too, will create a momentum behind the on-going development of the inter-parliamentary relations. Also, they stressed the importance of joint action in international parliamentary organisations.
Thanking for the invitation and the hospitality at a high level, Toni McCormack conveyed to the Speaker of the Milli Majlis the regards of Speaker Verona Murphy. It was said that there are opportunities to build closer links between our Parliaments. He also said that such visits and contacts served that purpose.
Besides, the Speaker of the Milli Majlis informed the guests of Azerbaijan’s democratic development and the successes achieved as well as the functioning of the legislative body and the Parliament’s international activities. It was emphasised that Azerbaijan’s independent foreign policy gives rise to favourable opportunities also for the Parliament to operate in the same field. Speaker Sahiba Gafarova mentioned the numerous international events held in Azerbaijan, adding that Azerbaijan presented her own worldview at such international events, too.
The conversation saw an exchange of views upon the Azerbaijan-Armenia normalisation and peace process; besides, they reviewed other matters of shared interest.