https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_6ce49af0f71f09ce68aa4a30f_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova ölkəmizdə səfərdə olan İrlandiya-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun rəhbəri Toni MakKormakın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Söhbət zamanı özünün İrlandiyaya səfəri və keçirdiyi görüşləri, o cümlədən, ötən ilin iyul ayında İrlandiya parlamentinin spikeri Verona Mörfi ilə görüşünü məmnunluqla xatırlayan spiker Sahibə Qafarova bu cür təmaslar zamanı parlamentlərimiz arasında əlaqələrin inkişaf etdirilməsi ilə bağlı razılığa gəlindiyini söyləyib. O, bu səfərin də parlamentlərarası əlaqələrin daha da inkişafına təkan verəcəyinə inamını ifadə edib. Tərəflər həmçinin beynəlxalq parlament təşkilatlarında birgə fəaliyyətin əhəmiyyətini qeyd ediblər.
Səfərə dəvətə və göstərilən yüksək səviyyəli qonaqpərvərliyə görə təşəkkürünü bildirən Toni MakKormak spiker Verona Mörfinin salamlarını Milli Məclis sədrinə çatdırıb. Qeyd olunub ki, parlamentlərimiz arasında daha sıx əlaqələrin qurulması üçün imkanlar mövcuddur. O, bu cür səfər və təmasların da bu məqsədə xidmət etdiyini söyləyib.
Milli Məclisin sədri qonaqlara həmçinin, Azərbaycanın demokratik inkişafı və əldə olunan nailiyyətlər, o cümlədən, qanunverici orqanın işi, parlamentin beynəlxalq fəaliyyəti haqqında məlumat verib. Vurğulanıb ki, Azərbaycanın müstəqil xarici siyasəti parlamentin də bu sahədə fəaliyyəti üçün əlverişli imkanlar yaradır. Ölkəmizdə çoxsaylı beynəlxalq tədbirlərin keçirildiyini bildirən spiker Sahibə Qafarova deyib ki, bu kimi beynəlxalq tədbirlərdə Azərbaycan özünün dünyaya baxışlarını da təqdim edir.
Söhbət zamanı Azərbaycan-Ermənistan normallaşma və sülh prosesi haqqında da fikir mübadiləsi aparılıb, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər də nəzərdən keçirilib.

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_6ce49af0f71f09ce68aa4a30f_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с находящейся в нашей стране с визитом делегацией во главе с руководителем группы межпарламентской дружбы Ирландия-Азербайджан Тони МакКормаком.
Во время беседы спикер Сагиба Гафарова с удовлетворением вспомнила свой визит в Ирландию и проведённые встречи, в том числе со спикером ирландского парламента Вероной Мёрфи в июле прошлого года, упомянув затем достижение в ходе таких контактов договорённости о развитии связей между нашими парламентами. Она заявила о своей уверенности в том, что и текущий визит придаст импульс дальнейшему развитию межпарламентских отношений. Собеседники также отметили важность совместной деятельности в международных парламентских организациях.
Поблагодарив за приглашение и оказанное на высоком уровне гостеприимства, Тони МакКормак передал спикеру Милли Меджлиса приветствия от спикера Вероны Мёрфи. Было отмечено наличие возможностей для налаживания более тесных связей между нашими парламентами. Он сказал также, что подобные визиты и контакты служат этой цели.
Кроме того, спикер Милли Меджлиса проинформировала гостей о демократическом развитии Азербайджана и о достигнутых успехах, и о работе законодательного органа и международной деятельности парламента. Было подчёркнуто, что независимая внешняя политика Азербайджана создаёт благоприятные возможности также и для деятельности парламента в этой сфере. Спикер Сагиба Гафарова упомянула проведение в нашей стране множества международных мероприятий и добавила, что Азербайджан представляет и собственное видение мира на таких международных мероприятиях.
В ходе беседе также состоялся обмен мнениями о процессе нормализации и мира между Азербайджаном и Арменией, и, кроме того, рассматривались иные вопросы, представляющие обоюдный интерес.