https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_5782b516ee10d5ccb9b786a77_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova ölkəmizdə səfərdə olan Çin Xalq Respublikası Dövlət İnternet-informasiya Ofisinin naziri Cuan Junvenin rəhbərlik etdiyini nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə strateji tərəfdaşlıq mərhələsinə yüksəlmiş Azərbaycan ilə Çin əlaqələrinin yüksək səviyyədə inkişafından məmnunluq ifadə olunub. Dostluq, qarşılıqlı hörmət və dəstək prinsiplərinə söykənən dövlətlərarası əlaqələrin inkişafında ölkə başçılarının xüsusi rolu vurğulanaraq, mövcud olan fəal siyasi dialoqla yanaşı, iqtisadi, ticarət, yaşıl enerji, rəqəmsal texnologiyalar, innovasiya və süni intellekt sahələrində əməkdaşlığın genişləndirilməsi yüksək qiymətləndirilib.
Görüşdə Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova ötən ay Asiya üçün Boao Forumunun illik konfransında iştirakını məmnunluqla xatırladaraq, konfrans çərçivəsində Çin Xalq Nümayəndələri Yığıncağı Daimi Komitəsinin sədri Cao Lici ilə keçirdiyi görüşü parlamentlərarası əlaqələrin inkişafı baxımından yüksək qiymətləndirib, aparılan danışıqlar zamanı əməkdaşlığın yeni istiqamətlər üzrə genişləndirilməsi barədə fikir mübadiləsi aparıldığını bildirib.
Söhbət zamanı Azərbaycanda həyata keçirilən rəqəmsal transformasiya siyasəti barədə də məlumat verilib. Milli Məclisin sədri bildirib ki, son illər Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə Azərbaycanda dövlətin yeni rəqəmsal arxitekturasının formalaşdırılması istiqamətində ardıcıl siyasət həyata keçirilir. Bu kontekstdə cari ilin fevral ayında “Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası” adlı vahid fəaliyyət planına həsr olunmuş müşavirənin əhəmiyyəti qeyd olunub. Bildirilib ki, aparılan siyasət kritik infrastrukturun inkişafını, rəqəmsal iqtisadiyyatın genişlənməsini və dövlət idarəçiliyi sistemində innovativ həllərin tətbiqini əhatə edir. Diqqətə çatdırılıb ki, Milli Məclis də öz növbəsində bu sahədə müasir qanunvericilik bazasının formalaşdırılmasına mühüm töhfə verməkdədir. Söhbətdə həmçinin parlamentin fəaliyyətində informasiya texnologiyalarından çevik istifadə, kibertəhlükəsizlik sahəsində əməkdaşlıq, habelə süni intellekt həllərinin tətbiqinin sürətləndirilməsi məqsədilə görülən işlər barədə məlumat verilib.
Görüşdə eyni zamanda vurğulanıb ki, müasir dövrdə kibertəhlükəsizlik ölkələrin milli təhlükəsizliyinin mühüm tərkib hissəsidir və bu sahə daim diqqət mərkəzində saxlanılmalıdır.
Çin Xalq Respublikası Dövlət İnternet-informasiya Ofisinin naziri Cuan Junven ölkəsinin Azərbaycanla bərabərhüquqlu və qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığa böyük önəm verdiyini bildirib.
Son illər Çinin informasiya texnologiyaları sahəsində əldə etdiyi nailiyyətlər barədə geniş məlumat verən qonaq deyib ki, ölkəsi Azərbaycanla internet, kibertəhlükəsizlik, rəqəmsal iqtisadiyyat, süni intellekt və digər mühüm istiqamətlər üzrə əməkdaşlığı genişləndirməyə hazırdır. Azərbaycanda bu sahədə görülən işləri, habelə ölkə əhalisinin 90 faizdən artığının internetə əlçatanlığını yüksək qiymətləndirən qonaq bildirib ki, bu istiqamətdə əldə olunan nəticələr məmnunluq doğurur.
Söhbət zamanı tərəflər Azərbaycan ilə Çin arasında həqiqi dostluğa, qarşılıqlı hörmətə əsaslanan münasibətlərin bundan sonra da xalqların rifahı naminə bütün istiqamətlərdə uğurla inkişaf edəcəyinə əminlik ifadə ediblər.

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_5782b516ee10d5ccb9b786a77_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova has met with the delegation visiting in our country and led by Minister of the State Internet-Information Office of the People’s Republic of China Zhuang Rongwen.
Satisfaction was expressed at the meeting with the high-standard advancement of the links between Azerbaijan and China, which links have risen to the stage of strategic partnership. The special role of the Heads of State in the progress of the inter-state relations resting on friendship and principles of mutual respect and mutual support was emphasised as well; they praised highly the expansion – alongside the energetic political dialogue – of economic, trade, green-energy, IT, innovations and artificial-intelligence co-operation.
As the meeting went on, Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova recalled with content her participation in the annual conference of the Boao Forum for Asia last month and lauded the meeting on the conference margins with Chairman of the Standing Committee of the National People’s Congress of China Zhao Leji in terms of inter-parliamentary connections. She mentioned the exchange of views upon expansion of the co-operation along new vectors that had been held at the talks.
Information was also presented during the conversation about the digital transformation policy being implemented in Azerbaijan. The Speaker of the Milli Majlis let it be known that a consistent policy for forming a state digital architecture has been carried into life upon the initiative of President Ilham Aliyev over the past years. The significance of the consultative meeting titled ‘Azerbaijan’s New Digital Architecture’ and held in February this year was high-lit in this context. It was stated that the policy in implementation encompasses critical infrastructure deployment, digital economy expansion and application of innovative solutions within the state governance system. It was further said that the Milli Majlis, too, is contributing dramatically to the formation of the relevant and modern legislative framework in its turn. Besides, flexible employment of information technologies in the work of the Parliament, co-operation in cybersecurity and the work being done to accelerate the implementation of solutions in the field of artificial intelligence were all mentioned in the conversation.
It was also stressed at the meeting that cybersecurity is a national security component in the modern epoch and that this area must constantly be kept in focus.
Minister of the State Internet-Information Office of the People’s Republic of China Zhuang Rongwen mentioned the immense importance that his country attaches to equitable and mutually advantageous co-operation with Azerbaijan.
The guest told in detail about China’s achievements in information technologies over the past years, adding that his country was prepared to broaden co-operation with Azerbaijan in such areas as the Internet, cybersecurity, digital economy and artificial intelligence as well as other important fields. Commending highly the relevant work afoot in Azerbaijan as well as the Internet accessibility for over 90 per cent of the population of the country, the guest remarked that the results obtained in that area gave rise to satisfaction.
The parties said during the conversation of their confidence that the relations between Azerbaijan and China, which are based on true friendship and mutual respect, will continue developing in all the areas for the good of the peoples.