https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_5782b516ee10d5ccb9b786a77_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova ölkəmizdə səfərdə olan Çin Xalq Respublikası Dövlət İnternet-informasiya Ofisinin naziri Cuan Junvenin rəhbərlik etdiyini nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə strateji tərəfdaşlıq mərhələsinə yüksəlmiş Azərbaycan ilə Çin əlaqələrinin yüksək səviyyədə inkişafından məmnunluq ifadə olunub. Dostluq, qarşılıqlı hörmət və dəstək prinsiplərinə söykənən dövlətlərarası əlaqələrin inkişafında ölkə başçılarının xüsusi rolu vurğulanaraq, mövcud olan fəal siyasi dialoqla yanaşı, iqtisadi, ticarət, yaşıl enerji, rəqəmsal texnologiyalar, innovasiya və süni intellekt sahələrində əməkdaşlığın genişləndirilməsi yüksək qiymətləndirilib.
Görüşdə Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova ötən ay Asiya üçün Boao Forumunun illik konfransında iştirakını məmnunluqla xatırladaraq, konfrans çərçivəsində Çin Xalq Nümayəndələri Yığıncağı Daimi Komitəsinin sədri Cao Lici ilə keçirdiyi görüşü parlamentlərarası əlaqələrin inkişafı baxımından yüksək qiymətləndirib, aparılan danışıqlar zamanı əməkdaşlığın yeni istiqamətlər üzrə genişləndirilməsi barədə fikir mübadiləsi aparıldığını bildirib.
Söhbət zamanı Azərbaycanda həyata keçirilən rəqəmsal transformasiya siyasəti barədə də məlumat verilib. Milli Məclisin sədri bildirib ki, son illər Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə Azərbaycanda dövlətin yeni rəqəmsal arxitekturasının formalaşdırılması istiqamətində ardıcıl siyasət həyata keçirilir. Bu kontekstdə cari ilin fevral ayında “Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası” adlı vahid fəaliyyət planına həsr olunmuş müşavirənin əhəmiyyəti qeyd olunub. Bildirilib ki, aparılan siyasət kritik infrastrukturun inkişafını, rəqəmsal iqtisadiyyatın genişlənməsini və dövlət idarəçiliyi sistemində innovativ həllərin tətbiqini əhatə edir. Diqqətə çatdırılıb ki, Milli Məclis də öz növbəsində bu sahədə müasir qanunvericilik bazasının formalaşdırılmasına mühüm töhfə verməkdədir. Söhbətdə həmçinin parlamentin fəaliyyətində informasiya texnologiyalarından çevik istifadə, kibertəhlükəsizlik sahəsində əməkdaşlıq, habelə süni intellekt həllərinin tətbiqinin sürətləndirilməsi məqsədilə görülən işlər barədə məlumat verilib.
Görüşdə eyni zamanda vurğulanıb ki, müasir dövrdə kibertəhlükəsizlik ölkələrin milli təhlükəsizliyinin mühüm tərkib hissəsidir və bu sahə daim diqqət mərkəzində saxlanılmalıdır.
Çin Xalq Respublikası Dövlət İnternet-informasiya Ofisinin naziri Cuan Junven ölkəsinin Azərbaycanla bərabərhüquqlu və qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığa böyük önəm verdiyini bildirib.
Son illər Çinin informasiya texnologiyaları sahəsində əldə etdiyi nailiyyətlər barədə geniş məlumat verən qonaq deyib ki, ölkəsi Azərbaycanla internet, kibertəhlükəsizlik, rəqəmsal iqtisadiyyat, süni intellekt və digər mühüm istiqamətlər üzrə əməkdaşlığı genişləndirməyə hazırdır. Azərbaycanda bu sahədə görülən işləri, habelə ölkə əhalisinin 90 faizdən artığının internetə əlçatanlığını yüksək qiymətləndirən qonaq bildirib ki, bu istiqamətdə əldə olunan nəticələr məmnunluq doğurur.
Söhbət zamanı tərəflər Azərbaycan ilə Çin arasında həqiqi dostluğa, qarşılıqlı hörmətə əsaslanan münasibətlərin bundan sonra da xalqların rifahı naminə bütün istiqamətlərdə uğurla inkişaf edəcəyinə əminlik ifadə ediblər.

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_5782b516ee10d5ccb9b786a77_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с находящейся в нашей стране с визитом делегацией, возглавляемой министром Государственного Офиса Интернет-Информации Китайской Народной Республики Чжуаном Жунвэнэм.
На встрече выражалось удовлетворение развитием на высоком уровне связей между Азербайджаном и Китаем, поднявшихся до стадии стратегического партнёрства. Была подчёркнута особая роль глав государств в развитии межгосударственных отношений, опирающихся на дружбу и принципы взаимоуважения и взаимоподдержки; высокую оценку получило расширение, наряду с активным политическим диалогом, сотрудничества в сферах экономики, торговли, зелёной энергии, цифровых технологий, инноваций и искусственного интеллекта.
В ходе встречи спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова, вспомнив с удовлетворением своё участие в ежегодной конференции Боаоского Азиатского Форума в прошлом месяце, высоко оценила встречу в рамках конференции с председателем Постоянного Комитета Всекитайского Собрания Народных Представителей Чжао Лэцзи с точки зрения межпарламентских связей и сообщила о проведённом на переговорах обмене мнениями касательно расширения сотрудничества по новым направлениям.
В беседе была представлена информация о реализуемой в Азербайджане политике цифровой трансформации. Спикер Милли Меджлиса сообщила, что в последние годы по инициативе Президента Ильхама Алиева в Азербайджане претворяется в жизнь последовательная политика формирования цифровой архитектуры государства. В этом контексте отмечалось значение консультативного совещания в феврале текущего года, которое было посвящено единому плану действий под названием «Новая цифровая архитектура Азербайджана». Был упомянут охват реализуемой политикой развития критической инфраструктуры, расширения цифровой экономики и применения инновационных решений в системе государственного управления. Как было сказано, и Милли Меджлис, в свою очередь, вносит значительный вклад в формирование соответствующей современной законодательной базы. Кроме того, в беседе сообщалось о гибком использовании информационных технологий в деятельности парламента, сотрудничестве в сфере кибербезопасности и о работе, идущей над ускорением внедрения решений в области искусственного интеллекта.
В то же время, на встрече было подчёркнуто, что в современную эпоху кибербезопасность является составляющей национальной безопасности и что эту область необходимо постоянно держать в центре внимания.
Министр Государственного Офиса Интернет-Информации Китайской Народной Республики Чжуан Жунвэнь отметил большое значение, придаваемое его страной равноправному и взаимовыгодному сотрудничеству с Азербайджаном.
Гость обстоятельно рассказал о достижениях Китая в области информационных технологий за последние годы, заявив, что его страна готова расширять сотрудничество с Азербайджаном в сферах интернета, кибербезопасности, цифровой экономики, искусственного интеллекта и других важных направлениях. Высоко оценив работу, проводимую в Азербайджане в этой сфере, а также доступность интернета более чем 90 процентам населения страны, гость сказал, что достигнутые в этом направлении результаты вызывают удовлетворение.
В ходе беседы стороны заявили о своей уверенности в том, что опирающиеся на истинные дружбу и взаимное уважение отношения между Азербайджаном и Китаем и впредь будут успешно развиваться по всем направлением во благо народам.