https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_9ac478629e518df84f26d430e_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) nəzdində Konfutsi İnstitutu və Çin Xalq Respublikasının Azərbaycandakı səfirliyinin təşkilatçılığı ilə 20 aprel - Beynəlxalq Çin Dili Gününə həsr olunmuş “Çin dili rəngarəng arzuları işıqlandırır” adlı tədbir keçirilib.
Əvvəlcə Çin mədəniyyəti üzrə interaktiv təcrübə sessiyası təşkil olunub. Sessiya çərçivəsində altı tematik guşədə Çin ənənəvi mədəniyyətinin müxtəlif aspektləri, o cümlədən ənənəvi əl işləri, xəttatlıq sənəti, çay mədəniyyəti və interaktiv Çin heroqlifləri üzrə oyunlar təqdim olunub.
Tədbirin açılış mərasimində BDU-nun rektoru Elçin Babayev və Çinin Azərbaycandakı səfiri Lu Mey çıxış ediblər.
Rektor Elçin Babayev bu cür tədbirlərin mədəniyyətlərarası dialoqun təşviqi, xalqlarımız arasında qarşılıqlı anlaşmanın möhkəmləndirilməsi baxımından mühüm rol oynadığını qeyd edib. O bildirib ki, BDU-da 2004-cü ildən Çin üzrə “Regionşünaslıq” ixtisası açılıb. Bu ixtisasa qəbul olan tələbələrin sayı ildən-ilə artmaqdadır. 2011-ci ildən isə Çinin Anhui Universiteti ilə əməkdaşlıq nəticəsində BDU-nun nəzdində Konfutsi İnstitutu fəaliyyətə başlayıb. İnstitutda Çin dili, Çin mədəniyyətinin təbliği və öyrənilməsi sahəsində mühüm işlər görülür. “Çin körpüsü” adlı Çin dili üzrə beynəlxalq yarış təşkil olunur. Şərqşünaslıq fakültəsi ilə Konfutsi İnstitutu arasında sıx əməkdaşlıq mövcuddur. Müntəzəm olaraq təşkil olunan Çin Mədəniyyəti Günləri tələbələrin dil bacarıqlarının inkişafına kömək edir. Konfutsi İnstitutu tərəfindən təşkil olunan yay məktəbləri tələbələrə Anhui Universitetində təhsil almaq imkanı yaradır. Çin dili dərsləri Çindən dəvət olunmuş müəllimlər və institutun mütəxəssisləri tərəfindən tədris olunur. Bundan əlavə, Konfutsi İnstitutu beynəlxalq Çin dili imtahanlarını təşkil edir və tələbələrin Çində təqaüd proqramlarına müraciət etmələrinə dəstək verir.
Rektor diqqətə çatdırıb ki, 2022-ci ildə BDU-da “Çin filologiyası” ixtisası yaradılıb. 2023-cü ilin dekabr ayında BDU, Çin Xalq Respublikası Təhsil Nazirliyinin Dil Təhsili və Əməkdaşlıq Mərkəzi və Anhui Universiteti arasında bakalavriatura səviyyəsində “Filologiya” (Çin dili və ədəbiyyatı) ixtisası üzrə birgə ikili diplom proqramı imzalanıb, artıq BDU-nun bir qrup tələbəsi bu imkandan yararlanır. BDU-nun Anhui Universiteti ilə əməkdaşlığı yalnız humanitar sahələrlə məhdudlaşmır. 2025-ci ildə optoelektronika, yarımkeçirici texnologiyalar, mikroelektronika və nanoelektronika sahələrində ikili magistr proqramları üzrə razılaşma imzalanıb. Bu da tələbələrə hər iki universitetin elmi-texnoloji potensialından faydalanmaq və beynəlxalq rəqabətə davamlı bilik və bacarıqlar əldə etmək imkanı verir: “Əminik ki, tərəfdaşlığımız gələcəkdə daha da möhkəmlənəcək. Bu cür təşəbbüslər Azərbaycan ilə Çin arasında təhsil, elm və mədəniyyət sahələrində əməkdaşlığın gücləndirilməsinə böyük töhfə verir”.
Çin Xalq Respublikasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Lu Mey isə tədbirin təşkili üçün BDU-nun rəhbərliyi və kollektivinə təşəkkür edib. O bildirib ki, son illərdə Çin-Azərbaycan münasibətləri hərtərəfli strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəlib, ikitərəfli əlaqələr çoxşaxəli inkişafın yeni mərhələsinə qədəm qoyub. İki ölkə arasında siyasi, iqtisadi, humanitar əlaqələr möhkəmlənib. Səfir qeyd edib ki, Çin dili dünyanın ən çox istifadə olunan dilidir və 5000 illik Çin sivilizasiyasının müdrikliyini özündə daşıyır: “Çin-Azərbaycan münasibətlərinin getdikcə dərinləşməsi və iki ölkə arasındakı əlaqələrin bütün sahələrdə genişlənməsi ilə birlikdə Azərbaycanda Çin dilinə maraq da artır. Azərbaycanda Çin dilini öyrənənlərin sayı 8000 nəfəri ötüb. 2025-ci ildə 60 000-dən çox Çin vətəndaşı Azərbaycana səfər edərək tarixi rekorda imza atıb. Bu, iki xalqın tarixi dostluğunu yaşatmasının və mədəniyyətlər arasındakı əlaqəni davam etdirməsinin canlı nümunəsidir”. Səfir bildirib ki, Çin dili yalnız ünsiyyət vasitəsi rolunu oynamır, o, müxtəlif sivilizasiyalar arasında qarşılıqlı anlaşmanı dərinləşdirməklə Çini dünya xalqları ilə birləşdirən mühüm körpüyə çevrilir.
Sonra Beynəlxalq Çin Dili Gününün yaranmasına dair videoçarx, Çin heroqliflərinin inkişafını əks etdirən təqdimat nümayiş olunub. BDU-nun tələbələri və Konfutsi İnstitutunun nümayəndələri ənənəvi Çin rəqsləri, musiqiləri ifa ediblər. Tədbirin iştirakçıları arasında Çin dili üzrə yarış keçirilib.

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_9ac478629e518df84f26d430e_o.jpg
Институт Конфуция при Бакинском государственном университете (БГУ) и посольство Китайской Народной Республики организовали мероприятие «Китайский язык озаряет яркие мечты», посвященное Международному дню китайского языка.
Сначала была организована сессия, посвященная китайской культуре, где были представлены различные ее аспекты – традиционное рукоделие, каллиграфия, чайная культура и интерактивные игры по китайским иероглифам.
На церемонии открытия мероприятия выступили ректор БГУ Эльчин Бабаев и посол Китая Лу Мэй.
Ректор Эльчин Бабаев отметил, что подобные мероприятия играют важную роль в содействии межкультурному диалогу и укреплении взаимопонимания между народами. Он сказал, что с 2004 года в БГУ открыта специальность «Регионоведение» по Китаю. С 2011 года в результате сотрудничества с Аньхойским университетом Китая при БГУ функционирует Институт Конфуция. Также организуется международный конкурс по китайскому языку под названием «Китайский мост». Между факультетом востоковедения и Институтом Конфуция налажено тесное сотрудничество. Дни китайской культуры помогают студентам развивать языковые навыки. Летние школы, организованные Институтом Конфуция, предоставляют студентам возможность учиться в Аньхойском университете. Занятия по китайскому языку проводят приглашенные из Китая преподаватели и специалисты института. Кроме того, Институт Конфуция организует международные экзамены по китайскому языку и оказывает поддержку студентам в подаче заявок на стипендиальные программы в Китае.
Ректор отметил, что в 2022 году в БГУ была создана специальность «Китайская филология». Между БГУ, Центром языкового образования и сотрудничества Министерства образования Китайской Народной Республики и Аньхойским университетом была подписана программа двойного диплома по специальности «Филология» (китайский язык и литература). Сотрудничество БГУ с Аньхойским университетом не ограничивается гуманитарной сферой. В 2025 году было подписано соглашение о программах двойного диплома в области оптоэлектроники, полупроводниковых технологий, микроэлектроники и наноэлектроники. Это позволяет студентам воспользоваться потенциалом обоих вузов и получить конкурентоспособные знания и навыки: «Мы уверены, что наше партнерство в будущем будет еще больше укрепляться. Такие инициативы вносят большой вклад в укрепление сотрудничества между Азербайджаном и Китаем».
Посол Китая Лу Мэй заявила, что в последние годы китайско-азербайджанские отношения поднялись до уровня стратегического партнерства и вступили в новый этап развития. Укрепились политические, экономические и гуманитарные связи между двумя странами. Посол отметила, что китайский язык является самым распространенным языком в мире и хранит мудрость 5000-летней китайской цивилизации: «С углублением китайско-азербайджанских отношений и расширением связей между двумя странами в Азербайджане также растет интерес к китайскому языку. Число изучающих китайский язык в Азербайджане превысило 8000 человек. В 2025 году Азербайджан посетили более 60 000 граждан Китая, что стало историческим рекордом. Это живой пример того, как два народа сохраняют историческую дружбу и продолжают связь между культурами». Посол заявила, что китайский язык становится важным мостом, соединяющим Китай с народами мира, углубляя взаимопонимание между различными цивилизациями.
Затем был показан видеоролик об учреждении Международного дня китайского языка и презентация, отражающая развитие китайских иероглифов. Студенты БГУ и представители Института Конфуция исполнили традиционные китайские танцы и музыку. Среди участников мероприятия состоялся конкурс китайского языка.