https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_037535d3078411ff50a572b85_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Geologiya fakültəsinin Seysmologiya və Yer təkinin fizikası kafedrasında “Abşeron yarımadasında geotermal enerjidən istifadə perspektivləri” mövzusunda elmi seminar keçirilib.
Geologiya fakültəsinin dekanı Mamoy Mansurov bildirib ki, alternativ və bərpa olunan enerji mənbələrinin geniş tətbiqi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən enerji siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biri kimi müəyyən edilib. Geotermal enerjinin öyrənilməsi və tətbiqi enerji təhlükəsizliyi, ekoloji davamlılıq və iqtisadi səmərəlilik baxımından strateji əhəmiyyət daşıyır.
Məruzəçi, Seysmologiya və Yer təkinin fizikası kafedrasının baş müəllimi Aygün Məmmədova zəngin geotermal resurslara malik Abşeron yarımadasının potensialının hələ tam reallaşdırılmadığını diqqətə çatdırıb. O qeyd edib ki, dərin qatlarda yüksək temperaturlu suların mövcudluğu, neft-qaz yataqları ilə əlaqəli termal anomaliyalar və palçıq vulkanizmi regionun geotermal baxımdan perspektivli olduğunu göstərir.
Məruzədə geotermal enerjidən istifadənin əsas istiqamətləri – elektrik enerjisi istehsalı, yaşayış və sənaye obyektlərinin istiliklə təmin olunması, kənd təsərrüfatında tətbiqi məsələlərinə də toxunulub. Qeyd olunub ki, innovativ texnologiyaların və müasir elmi yanaşmaların tətbiqi geotermal resurslardan daha səmərəli istifadəyə imkan yarada bilər.
Seminar zamanı geotermal enerjinin ekoloji üstünlükləri, karbon emissiyalarının azaldılmasında və yaşıl enerji siyasətinin həyata keçirilməsində rolu diqqətə çatdırılıb. Bununla yanaşı, geotermal layihələrin icrasında geoloji risklərin qiymətləndirilməsi, seysmik aktivliklə əlaqələrin araşdırılması və ətraf mühitə təsirin minimuma endirilməsi məsələlərinin vacibliyi vurğulanıb.
İnteraktiv müzakirələr zamanı iştirakçılar geotermal enerjinin Azərbaycanda tətbiq perspektivləri, iqtisadi səmərəliliyi və gələcək tədqiqat istiqamətləri barədə fikir mübadiləsi aparıblar.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_037535d3078411ff50a572b85_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) состоялся научный семинар на тему «Перспективы использования геотермальной энергии на Апшеронском полуострове».
Декан геологического факультета Мамой Мансуров отметил, что широкое использование альтернативных и возобновляемых источников энергии определено как одно из приоритетных направлений энергетической политики. Изучение и применение геотермальной энергии имеет стратегическое значение с точки зрения энергетической безопасности, экологической устойчивости и экономической эффективности.
Докладчик, старший преподаватель кафедры сейсмологии и физики недр Айгюн Мамедова обратила внимание на то, что потенциал Апшеронского полуострова, обладающего богатыми геотермальными ресурсами, еще не полностью реализован. Она отметила, что наличие высокотемпературных вод в глубоких слоях, термические аномалии, связанные с нефтегазовыми месторождениями и грязевым вулканизмом, указывают на перспективность региона с точки зрения геотермальной энергетики.
В докладе также были затронуты основные области использования геотермальной энергии – выработка электроэнергии, теплоснабжение жилых и промышленных объектов, а также применение в сельском хозяйстве. Было отмечено, что применение инновационных технологий и современных научных подходов может позволить более эффективно использовать геотермальные ресурсы.
В ходе семинара были подчеркнуты экологические преимущества геотермальной энергии, ее роль в сокращении выбросов углерода и реализации политики зеленой энергетики. Кроме того, была подчеркнута важность оценки геологических рисков при реализации геотермальных проектов, исследования связей с сейсмической активностью и минимизации воздействия на окружающую среду.
В ходе интерактивных дискуссий участники обменялись мнениями о перспективах применения геотермальной энергии в стране, ее экономической эффективности и будущих направлениях исследований.