Bakı Dövlət Universitetinin “BDU könüllüləri” təşkilatının təşəbbüsü ilə keçirilən “Urban Talks” layihəsi çərçivəsində “Müasir şəhərlərdə mobillik: rahatlıq, sürət və əlçatanlıq balansı” adlı görüş təşkil edilib.
Layihənin növbəti qonağı Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin yanında İctimai Şuranın üzvü, nəqliyyat və logistika üzrə ekspert Rauf Ağamirzəyev olub.
“BDU könüllüləri” təşkilatının baş katibi Qasım Xəlilov layihənin məqsədlərini izah edib, ölkədə keçiriləcək Ümumdünya Şəhərsalma Forumu və Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri baxımından əhəmiyyətli olduğunu diqqətə çatdırıb.
Görüş zamanı müasir şəhərlərdə müşahidə olunan əsas nəqliyyat problemləri – tıxaclar, ictimai nəqliyyatın gecikməsi, sıxlıq və xidmətin qeyri-bərabərliyi geniş şəkildə təhlil olunub. Nəqliyyatın hər kəs üçün əlçatanlığının təmin edilməsinin, xüsusilə əlillər, yaşlılar və tələbələr üçün uyğun şəraitin yaradılmasının əhəmiyyəti diqqətə çatdırılıb.
Bununla yanaşı, şəhərlərin daha insanyönümlü və inklüziv şəkildə planlaşdırılmasının zəruriliyi vurğulanıb, mobil tətbiqlər və onlayn xəritələr vasitəsilə mobilliyin daha effektiv idarə olunması imkanları haqqında məlumat verilib.

В Бакинском государственном университете состоялась встреча на тему «Мобильность в современных городах: баланс комфорта, скорости и доступности». Мероприятие проведено в рамках проекта «Urban Talks», инициированного организацией «Волонтеры БГУ».
Очередным гостем проекта был член Общественного совета при Министерстве цифрового развития и транспорта, эксперт Рауф Агамирзаев
Генеральный секретарь организации «Волонтеры БГУ» Гасым Халилов рассказал о целях проекта и обратил внимание на его важность в контексте предстоящего в стране Всемирного форума по урбанизму и Целей устойчивого развития.
В ходе встречи были подробно проанализированы основные транспортные проблемы, наблюдаемые в современных городах: пробки, задержки общественного транспорта, заторы и неравенство в обслуживании. Была подчеркнута важность обеспечения доступности транспорта для всех, особенно создания соответствующих условий для инвалидов, пожилых людей и студентов.
Кроме того, была подчеркнута необходимость более гуманного и инклюзивного планирования городов, а также предоставлена информация о возможностях более эффективного управления мобильностью с помощью мобильных приложений и онлайн-карт.