https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_acaa8de423e70e3f77fa8b228_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin (THİK) Filologiya fakültəsi üzrə üzvlərinin təşkilatçılığı ilə “Praktiki nitq təlimi” layihəsinə başlanılıb.
“FəalSöz” Akademiyasının təsisçisi, Azərbaycan dili və ədəbiyyat müəllimi, nitq təlimçisi Fatimə Süleymanlı Filologiya fakültəsinin tələbələrinə özünüifadə bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi, auditoriya qarşısında sərbəst və inamlı çıxış üsulları və düzgün nəfəsalma texnikalarını praktiki formada öyrədib.
Fatimə Süleymanlı tələbələri fərdi və qrup şəklində müxtəlif çıxış tapşırıqlarına cəlb edib. İştirakçılar bu yolla improvizasiya bacarıqlarını sınayıb, hər çıxışdan sonra isə təlimçi tərəfindən fərdi rəy və tövsiyələr alıblar. Nəfəs və diksiya üzərində xüsusi məşqlər aparılıb, səs tonu, intonasiya və pauzalardan düzgün istifadə iştirakçıların öz çıxışları üzərindən praktiki şəkildə təhlil olunub.
Bir ay müddətində davam edəcək təlimlər çərçivəsində tələbələr nitqin müxtəlif aspektlərini daha dərindən mənimsəyəcək, səhnə qorxusunu aradan qaldırmaq, özünəinamı artırmaq və auditoriya ilə effektiv ünsiyyət qurmaq bacarıqlarını sistemli şəkildə inkişaf etdirəcəklər. Təlimlərin sonunda isə iştirakçıların əldə etdikləri nəticələrin nümayiş etdirilməsi məqsədilə yekun çıxışların təşkili nəzərdə tutulur.

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_acaa8de423e70e3f77fa8b228_o.jpg
Проект «Практическая подготовка ораторства» стартовал на филологическом факультете Бакинском государственном университете (БГУ).
Основательница Академии «FəalSöz», преподаватель азербайджанского языка и литературы, а также тренер по ораторскому искусству Фатима Сулейманлы обучала студентов навыкам самовыражения, технике свободной и уверенной речи, а также правильной технике дыхания.
Фатима Сулейманлы вовлекла студентов в индивидуальные и групповые задания по ораторству. Таким образом, участники проверяли свои навыки импровизации, а после каждого выступления получали индивидуальные отзывы и рекомендации от тренера. Были проведены специальные упражнения по дыханию и дикции, а правильное использование тона голоса, интонации и пауз анализировалось на примере собственных выступлений участников.
В рамках обучения студенты смогут глубже освоить различные аспекты ораторства, систематически развивать навыки преодоления сценического страха, повышать уверенность в себе и эффективно общаться с аудиторией. В конце обучения планируется организовать заключительные выступления для демонстрирования результатов участников.