https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_cceae1e078865bd01e379ee28_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Arxeologiya Tədris-Tədqiqat Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə elmi seminarlar silsiləsinin növbəti görüşü “Paleogenomika: insan mənşəyinin tədqiqi metodologiyası” mövzusuna həsr olunub.
Seminarda Mərkəzin elmi işçisi Məhruzə Yusifli geniş təqdimatla çıxış edib. Məruzəçi qədim DNT-nin (aDNT) ekstraksiyasından bioinformatik analizə qədər olan müasir tədqiqat metodları, eləcə də bu sahədə əldə olunan son nailiyyətlər barəsində məlumat verib. Paleogenomikanın paleontologiya, genomika və digər multidissiplinar sahələrin sintezi kimi formalaşdığı qeyd olunub. Bildirilib ki, bu sahənin əsasları 1984-cü ildə nəsli kəsilmiş Quagga zebrasından əldə edilən ilk molekulyar nəticələrlə qoyulsa da, paleogenomikada əsl dönüş nöqtəsi Svante Paabo tərəfindən aparılan tədqiqatlar və 2010-cu ildə Denisova insanının kəşfi ilə bağlıdır.
Seminar zamanı arxeoloji qazıntılar zamanı əldə edilən qalıqlardan, xüsusilə petroz sümük (petrous bone) və dişlərdən endogen qədim DNT-nin qorunması və əldə olunması üsullarından söz açılıb. Paleogenomikanın yalnız qədim insanların fiziki xüsusiyyətlərini deyil, həm də onların genetik quruluşunu və təkamül tarixini öyrənməyə imkan yaratdığı vurğulanıb: “Bu sahədə əsas problemlərdən biri müasir DNT ilə çirklənmə (kontaminasiya) riskidir. Bu baxımdan laborator şərait və metodoloji yanaşmalar xüsusi əhəmiyyət daşıyır”.
Yeni Nəsil Sekvensləmə (NGS) texnologiyaları və bioinformatik analizlərin insan miqrasiyalarının, qədim epidemiyaların və keçmiş cəmiyyətlərin sosial strukturlarının öyrənilməsində mühüm rolundan da danışılan seminarda arxeoloji materialların destruktiv analizi zamanı etik prinsiplərin qorunması məsələsinə də diqqət çəkilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_cceae1e078865bd01e379ee28_o.jpg
Очередная встреча, организованная Учебно-исследовательским центром археологии Бакинского государственного университета (БГУ), была посвящена теме «Палеогеномика: методология изучения происхождения человека».
На семинаре выступила научный сотрудник центра Мехрузе Юсифли. Докладчик представила информацию о современных методах исследования, начиная от выделения древней ДНК (аДНК) и заканчивая биоинформатическим анализом, а также о последних достижениях в этой области. Было отмечено, что палеогеномика сформировалась как синтез палеонтологии, геномики и других междисциплинарных областей.
Обсуждались методы сохранения и получения эндогенной древней ДНК из останков, полученных в ходе археологических раскопок, особенно из костей и зубов. Было подчеркнуто, что палеогеномика позволяет изучать не только физические характеристики древних людей, но и их генетическую структуру и эволюционную историю: «Одной из главных проблем в этой области является риск загрязнения современной ДНК. В этом отношении особое значение имеют лабораторные условия и методологические подходы».
На семинаре также обсуждалась роль технологий секвенирования нового поколения (NGS) и биоинформатического анализа в изучении миграций человека, древних эпидемий и социальных структур прошлых обществ, а также было обращено внимание на вопрос защиты этических принципов при деструктивном анализе археологических материалов.