https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_365f766e417ae4937a96bcfec_o.jpg
Rumıniya Respublikasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Vasile Soare və Petre Andrei Universitetinin rektoru Sorin Bokançanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Bakı Dövlət Universitetində (BDU) olub.
Qonaqları salamlayan rektor Elçin Babayev BDU-nun tarixi, elmi, tədris fəaliyyəti, beynəlxalq əməkdaşlıqları və ikili diplom proqramları barədə məlumat verib, Universitetin Rumıniya universitetləri ilə uğurlu əməkdaşlıq etdiyini diqqətə çatdırıb. Rektor BDU ilə Petre Andrei Universiteti arasında maraq doğuran istiqamətlər üzrə birgə forumların, elmi konfransların keçirilməsinin, elmi tədqiqatlar aparılmasının vacibliyini qeyd edib.
Rumıniya Respublikasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Vasile Soare ölkələrimiz arasında dostluq münasibətlərinin uğurla inkişaf etdiyini, bunda elm, təhsil müəssisələrinin də mühüm rola malik olduğunu qeyd edib.
Petre Andrei Universitetinin rektoru Sorin Bokança rəhbərlik etdiyi ali təhsil müəssisəsinin sosial, humanitar profil üzrə ixtisaslaşdığını, Avropa, xüsusilə Qara dəniz ölkələrinin nüfuzlu universitetləri ilə əməkdaşlıq etdiyini bildirib. O, rəhbərlik etdiyi universitetin elmi nəşrləri barədə məlumat verib, bu görüşün iki ali təhsil müəssisəsinin səmərəli akademik əməkdaşlığı üçün uğurlu başlanğıc olduğunu deyib.
Görüşdə BDU və Petre Andrei Universiteti arasında müxtəlif istiqamətlərdə əməkdaşlıq imkanları, ortaq konfransların təşkili, birgə elmi nəşrlərin hazırlanması, tədqiqatların aparılması istiqamətində müzakirələr aparılıb.
Sonra BDU və Petre Andrei Universiteti arasında əməkdaşlıq haqqında anlaşma memorandumu imzalanıb.
Qonaqlar BDU-nun yenilənən infrastrukturu ilə tanış olublar. Sonda nümayəndə heyəti Petre Andrei Universitetinin “POLİS” beynəlxalq elmi jurnalının Azərbaycana həsr olunmuş xüsusi nəşrini BDU-nun Elmi Kitabxanasına hədiyyə edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_365f766e417ae4937a96bcfec_o.jpg
A delegation led by the Ambassador of Romania to Azerbaijan, Vasile Soare, and the Rector of “Petre Andrei” University of Iași, Sorin Bocancea, visited Baku State University (BSU).
BSU Rector Elchin Babayev provided an overview of the university’s history, academic and scientific activities, international cooperation, and double degree programs. He also highlighted the successful integration and partnerships with Romanian universities, emphasizing the importance of organizing joint forums, scientific conferences, and collaborative research initiatives between BSU and “Petre Andrei” University.
Ambassador Vasile Soare noted that the friendly relations between Azerbaijan and Romania continue to develop successfully, underlining the important role of academic and scientific institutions in strengthening these ties.
Rector Sorin Bocancea stated that “Petre Andrei” University specializes in social sciences and humanities and actively cooperates with European universities, particularly those in the Black Sea region. He also presented the university’s scientific publications and described the visit as the beginning of closer academic integration between the two institutions.
During the meeting, the sides discussed prospects for cooperation between BSU and “Petre Andrei” University, including joint conferences, collaborative research projects, and co-authored academic publications.
Following the discussions, a Memorandum of Understanding on cooperation was signed between the two universities.
The guests also familiarized themselves with BSU’s infrastructure. At the end of the visit, the delegation presented the university’s Scientific Library with an issue of the international academic journal “POLIS” published by “Petre Andrei” University, dedicated to Azerbaijan.