https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_365f766e417ae4937a96bcfec_o.jpg
Rumıniya Respublikasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Vasile Soare və Petre Andrei Universitetinin rektoru Sorin Bokançanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Bakı Dövlət Universitetində (BDU) olub.
Qonaqları salamlayan rektor Elçin Babayev BDU-nun tarixi, elmi, tədris fəaliyyəti, beynəlxalq əməkdaşlıqları və ikili diplom proqramları barədə məlumat verib, Universitetin Rumıniya universitetləri ilə uğurlu əməkdaşlıq etdiyini diqqətə çatdırıb. Rektor BDU ilə Petre Andrei Universiteti arasında maraq doğuran istiqamətlər üzrə birgə forumların, elmi konfransların keçirilməsinin, elmi tədqiqatlar aparılmasının vacibliyini qeyd edib.
Rumıniya Respublikasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Vasile Soare ölkələrimiz arasında dostluq münasibətlərinin uğurla inkişaf etdiyini, bunda elm, təhsil müəssisələrinin də mühüm rola malik olduğunu qeyd edib.
Petre Andrei Universitetinin rektoru Sorin Bokança rəhbərlik etdiyi ali təhsil müəssisəsinin sosial, humanitar profil üzrə ixtisaslaşdığını, Avropa, xüsusilə Qara dəniz ölkələrinin nüfuzlu universitetləri ilə əməkdaşlıq etdiyini bildirib. O, rəhbərlik etdiyi universitetin elmi nəşrləri barədə məlumat verib, bu görüşün iki ali təhsil müəssisəsinin səmərəli akademik əməkdaşlığı üçün uğurlu başlanğıc olduğunu deyib.
Görüşdə BDU və Petre Andrei Universiteti arasında müxtəlif istiqamətlərdə əməkdaşlıq imkanları, ortaq konfransların təşkili, birgə elmi nəşrlərin hazırlanması, tədqiqatların aparılması istiqamətində müzakirələr aparılıb.
Sonra BDU və Petre Andrei Universiteti arasında əməkdaşlıq haqqında anlaşma memorandumu imzalanıb.
Qonaqlar BDU-nun yenilənən infrastrukturu ilə tanış olublar. Sonda nümayəndə heyəti Petre Andrei Universitetinin “POLİS” beynəlxalq elmi jurnalının Azərbaycana həsr olunmuş xüsusi nəşrini BDU-nun Elmi Kitabxanasına hədiyyə edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_365f766e417ae4937a96bcfec_o.jpg
Делегация во главе с послом Румынии Василе Соаре и ректором Университета Петра Андрея Сорином Боканча посетила Бакинский государственный университет (БГУ).
Ректор Эльчин Бабаев рассказал об истории, научной и образовательной деятельности, международном сотрудничестве и программах двойного диплома БГУ, а также обратил внимание на успешную интеграцию с румынскими вузами. Ректор отметил важность проведения совместных форумов, научных конференций и научных исследований БГУ и Университета Петра Андрея.
Посол Румынии Василе Соаре отметил, что дружественные отношения между нашими странами успешно развиваются, и наука и образовательные учреждения также играют в этом важную роль.
Ректор Университета Петра Андрея Сорин Боканча сказал, что возглавляемое им высшее учебное заведение специализируется на социально-гуманитарных направлениях и сотрудничает с университетами Европы, особенно стран бассейна Черного моря. Гость рассказал о научных публикациях возглавляемого им университета и отметил, что эта встреча является началом интеграции между двумя вузами.
На встрече обсуждались возможности сотрудничества между БГУ и Университетом Петра Андрея, организация совместных конференций, подготовка совместных научных публикаций и проведение исследований.
Затем между двумя вузами был подписан меморандум о взаимопонимании по сотрудничеству.
Гости ознакомились с инфраструктурой БГУ. В заключение делегация передала в Научную библиотеку вуза выпуск международного научного журнала «POLIS» Университета Петра Андрея, посвященного Азербайджану.