https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_d12ede5a583c1dda51d39578c_o.jpg
Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin (EMTA) İdarə Heyətinin sədri Samir Axundov Enerji Tənzimləyicilərinin Regional Assosiasiyasının (Energy Regulators Regional Association – ERRA) aprelin 27-28-də Slovakiyanın paytaxtı Bratislava şəhərində keçirilən 23-cü illik konfransında və ümumi iclasında iştirak edib. Builki tədbir həmçinin ERRA-nın 25 illik yubileyinə təsadüf etməsi baxımından əhəmiyyətlidir. Konfransda 49 ölkədən 124 tənzimləyici qurum, şirkət və təşkilatı təmsil edən üzv ölkələrin enerji tənzimləyici qurumlarının rəhbərləri, investorlar, eləcə də aparıcı ekspertlər və tədqiqatçılar olmaqla 300 nümayəndə iştirak edib.
Konfransın əsas mövzusu enerji siyasətinin transformasiyası və tənzimləmə fəaliyyətinin adaptasiyası olub. Tədbir zamanı həm elektrik enerjisi, həm də qaz təchizatı üzrə mühüm məsələlər təhlil edilib.
Samir Axundov sözügedən konfrans çərçivəsində “Ötürücü və paylayıcı şəbəkələrinin transformasiyası” adlı sessiyaya rəhbərlik edib. Sessiya zamanı infrastruktura, o cümlədən transsərhəd layihələrə yatırımlar, ağıllı şəbəkələr və rəqəmsallaşma, elektrik enerjisi üzrə tariflər və təşviq mexanizmlərinin tənzimlənməsi kimi mövzular müzakirə olunub.
Konfrans çərçivəsində baş tutmuş, ümumilikdə, altı sessiya zamanı elektrik enerjisi istehsalının və saxlanmasının transformasiyası, Avropadakı geosiyasi vəziyyətin fonunda qaz sektorunun tənzimlənməsi, Mərkəzi Avropada qazın satışı və ötürülməsi məsələləri, nüvə energetikasının tənzimlənməsi, ötürücü və paylayıcı şəbəkələrin transformasiyası, pərakəndə təchizat və istehlakçılarla qarşılıqlı əlaqə, tənzimləyici fəaliyyətin liberallaşdırılması və idarəetmə məsələləri üzrə müzakirələr aparılıb.
Qeyd edək ki, ERRA 2000-ci il dekabrın 11-də Buxarestdə təsis olunub, 44 ölkəni təmsil edən 48 tənzimləyici qurumu özündə birləşdirərək enerji tənzimlənməsi sahəsində bilik və təcrübə mübadiləsi üçün platforma rolunu oynayır. EMTA fəaliyyətə başladığı ilk dövrdən bu beynəlxalq qurum ilə əməkdaşlıq əlaqələri qurub və 2018-ci ilin aprel ayında təşkilata assosiativ üzv qəbul olunub.

https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_d12ede5a583c1dda51d39578c_o.jpg
Председатель Правления Агентства по регулированию энергетических вопросов (AERA) Самир Ахундов принял участие в 23-й ежегодной конференции и общем собрании Региональной ассоциации органов регулирования энергетики (ERRA), прошедшие 27–28 апреля в Братиславе. Мероприятие в этом году также значимо тем, что оно приурочено к 25-летнему юбилею ERRA. В конференции приняли участие 300 делегатов, представляющих 124 регуляторных органа, компании и организации из 49 стран, включая руководителей энергетических регуляторных органов стран-членов, ведущих консультантов и ученых.
Основной темой конференции стала “Трансформация энергетической политики: адаптация механизмов регулирования”. В ходе мероприятия были проанализированы важные вопросы, касающиеся как электроэнергетики, так и газоснабжения.
В рамках данной конференции Самир Ахундов возглавил сессию под названием “Трансформация сетей передачи и распределения”. В ходе сессии обсуждались такие темы, как инвестиции в инфраструктуру, включая трансграничные проекты, “умные” сети и цифровизация, регулирование тарифов на электроэнергию и механизмы стимулирования.
В рамках конференции состоялось в общей сложности шесть сессий, в ходе которых были рассмотрены такие темы, как трансформация производства и хранения электроэнергии, ценовое и неценовое регулирование в газовом секторе в свете геополитической ситуации в Европе, вопросы торговли и транспортировки газа в Центральной Европе, регулирование атомной энергетики, трансформация сетей передачи и распределения, розничные поставки и взаимодействие с потребителями, а также вопросы либерализации регуляторной деятельности и проблемы управления.
Следует отметить, что Региональная ассоциация органов регулирования энергетики (ERRA), созданная 11 декабря 2000 года в Бухаресте, объединяет 48 регулирующих органов из 44 стран и служит платформой для обмена знаниями и опытом в области регулирования энергетики. AERA наладила сотрудничество с ERRA с начала своей деятельности, а в апреле 2018 года была принята в организацию в качестве ассоциированного члена.