https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_d12ede5a583c1dda51d39578c_o.jpg
Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin (EMTA) İdarə Heyətinin sədri Samir Axundov Enerji Tənzimləyicilərinin Regional Assosiasiyasının (Energy Regulators Regional Association – ERRA) aprelin 27-28-də Slovakiyanın paytaxtı Bratislava şəhərində keçirilən 23-cü illik konfransında və ümumi iclasında iştirak edib. Builki tədbir həmçinin ERRA-nın 25 illik yubileyinə təsadüf etməsi baxımından əhəmiyyətlidir. Konfransda 49 ölkədən 124 tənzimləyici qurum, şirkət və təşkilatı təmsil edən üzv ölkələrin enerji tənzimləyici qurumlarının rəhbərləri, investorlar, eləcə də aparıcı ekspertlər və tədqiqatçılar olmaqla 300 nümayəndə iştirak edib.
Konfransın əsas mövzusu enerji siyasətinin transformasiyası və tənzimləmə fəaliyyətinin adaptasiyası olub. Tədbir zamanı həm elektrik enerjisi, həm də qaz təchizatı üzrə mühüm məsələlər təhlil edilib.
Samir Axundov sözügedən konfrans çərçivəsində “Ötürücü və paylayıcı şəbəkələrinin transformasiyası” adlı sessiyaya rəhbərlik edib. Sessiya zamanı infrastruktura, o cümlədən transsərhəd layihələrə yatırımlar, ağıllı şəbəkələr və rəqəmsallaşma, elektrik enerjisi üzrə tariflər və təşviq mexanizmlərinin tənzimlənməsi kimi mövzular müzakirə olunub.
Konfrans çərçivəsində baş tutmuş, ümumilikdə, altı sessiya zamanı elektrik enerjisi istehsalının və saxlanmasının transformasiyası, Avropadakı geosiyasi vəziyyətin fonunda qaz sektorunun tənzimlənməsi, Mərkəzi Avropada qazın satışı və ötürülməsi məsələləri, nüvə energetikasının tənzimlənməsi, ötürücü və paylayıcı şəbəkələrin transformasiyası, pərakəndə təchizat və istehlakçılarla qarşılıqlı əlaqə, tənzimləyici fəaliyyətin liberallaşdırılması və idarəetmə məsələləri üzrə müzakirələr aparılıb.
Qeyd edək ki, ERRA 2000-ci il dekabrın 11-də Buxarestdə təsis olunub, 44 ölkəni təmsil edən 48 tənzimləyici qurumu özündə birləşdirərək enerji tənzimlənməsi sahəsində bilik və təcrübə mübadiləsi üçün platforma rolunu oynayır. EMTA fəaliyyətə başladığı ilk dövrdən bu beynəlxalq qurum ilə əməkdaşlıq əlaqələri qurub və 2018-ci ilin aprel ayında təşkilata assosiativ üzv qəbul olunub.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_d12ede5a583c1dda51d39578c_o.jpg
Samir Akhundov, Chairman of the Board of the Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA), participated in the 23rd Annual Conference and General Assembly of the Energy Regulators Regional Association (ERRA), held on April 27-28 in Bratislava, Slovakia. This year’s event was particularly significant as it marked the 25th anniversary of ERRA. The conference was attended by 300 delegates representing 124 regulatory bodies, companies, and organizations from 49 countries, including heads of regulatory authorities from member countries, leading consultants, and academics.
The conference’s overarching theme was “Transforming Energy Policies – Adapting Energy Regulation” and the agenda analyzed both the electricity and gas sectors.
Samir Akhundov chaired the session titled “Transforming Transmission and Distribution Networks”. During the session, topics such as infrastructure investment, including cross-border projects, smart grids and digitalization, network tariff structures, and incentive regulation were discussed.
In total, six sessions were held during the conference, covering topics such as the transformation of electricity generation and storage, price and non-price regulation in the gas sector in light of the geopolitical situation in Europe, gas trading and transmission in Central Europe, regulation of nuclear energy, transformation of transmission and distribution networks, retail supply and customer engagement, regulatory independence and governance challenges.
Established in Bucharest on December 11, 2000, the Energy Regulators Regional Association (ERRA) is a platform for knowledge and best-practice sharing in energy regulation, bringing together 48 regulatory authorities from 44 countries. AERA has had a longstanding relationship with ERRA and has been its Associate Member since April 2018.