https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_763699839813cf332d84f0030_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetində “BDU könüllüləri” təşkilatının Beynəlxalq münasibətlər və iqtisadiyyat fakültəsi üzrə üzvlərinin təşəbbüsü ilə “Qərbi Azərbaycan: tarix, yaddaş və qayıdış hüququ” adlı görüş təşkil olunub.
Tədbiri giriş sözü ilə açan fakültə üzrə sədr İsmayıl İbrahimov Qərbi Azərbaycanın xalqımız üçün tarixi və mənəvi əhəmiyyətindən danışıb. O, bu irsin milli yaddaşımızda xüsusi yer tutduğunu qeyd edərək mövzu ilə bağlı maarifləndirmənin vacibliyini vurğulayıb.
BDU-nun Qərbi Azərbaycan Araşdırmaları Mərkəzinin direktoru, Qərbi Azərbaycan İcmasının İdarə Heyətinin üzvü Xalid Niyazov iştirakçılara Qərbi Azərbaycanın tarixi ilə bağlı geniş məlumat verib. O, tarixi Azərbaycan torpaqlarının mərhələli şəkildə itirilməsi prosesinə toxunaraq qayıdış istiqamətində aparılan ideoloji və hüquqi mübarizənin əhəmiyyətindən bəhs edib. Xalid Niyazov həmçinin qayıdış hüququnun təmin olunmasının milli kimliyin qorunması və tarixi ədalətin bərpası baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıdığını deyib. O, İrəvana qayıdış məsələsinin də bu kontekstdə mühüm yer tutduğunu bildirərək, gələcək nəsillərin bu tarixi yaddaşı unutmamasının vacibliyini vurğulayıb.

https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_763699839813cf332d84f0030_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) по инициативе членов организации «Волонтеры БГУ» факультета международных отношений и экономики была организована встреча под названием «Западный Азербайджан: история, память и право на возвращение».
Открыв мероприятие вступительной речью, заместитель председателя организации «Волонтеры БГУ» по факультету Исмаил Ибрагимов рассказал об историческом и нравственном значении Западного Азербайджана для нашего народа. Он отметил, что это наследие занимает особое место в нашей национальной памяти, и подчеркнул важность повышения осведомленности по этой теме.
Директор Центра изучения Западного Азербайджана БГУ, член правления Общины Западного Азербайджана Халид Ниязов предоставил участникам обширную информацию об истории Западного Азербайджана. Он, затронув процесс постепенной утраты исторических азербайджанских земель, говорил о важности идеологической и правовой борьбы за возвращение. Халид Ниязов также отметил, что обеспечение права на возвращение имеет особое значение с точки зрения защиты национальной идентичности и восстановления исторической справедливости. Он заявил, что вопрос возвращения в Иреван также занимает важное место в этом контексте, подчеркнув важность того, чтобы будущие поколения не забывали эту историческую память.