https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_50deddb02e6753252a13ee8a8_o.jpg
2-3 may 2026-cı il tarixlərində İçərişəhərdə keçirilən Beynəlxalq Xalça Festivalı çərçivəsində “AzerGold” QSC xalça konsepsiyalı sərgi stendi ilə təmsil olunub.
“Azərxalça” ASC, İçərişəhər Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsi, İqtisadiyyat Nazirliyi və AZPROMO-nun dəstəyi ilə təşkil edilən festivalda dövlət şirkətinin 13 çeşiddə qızıl və 5 çeşiddə gümüş sikkələrdən ibarət kolleksiyaları, eləcə də investisiya məhsulları təqdim edilib.
“AzerGold” stendində xalçaçılıq elementlərini özündə ehtiva edən qızıl və gümüş məhsullar nümayiş etdirilib. Burada, həmçinin Azərbaycanın tarixi şəxsiyyətlərini, milli və mənəvi dəyərlərini əks etdirən numizmatika nümunələri və müxtəlif mövzularda hazırlanmış sikkələr təqdim olunub.
“AzerGold” və “Azərxalça” birgə layihə əsasında ziyarətçilərə “ipəklə gümüşün harmoniyası” adlı fərqli vizual təcrübə təqdim edib. “Smartminting” (yüksək relyefli zərb texnologiyası) ilə ərsəyə gətirilən və nəsli kəsilmək təhlükəsi altında olan fauna növlərinə həsr edilmiş “Nadir fauna növləri” adlı yeni nəsil gümüş sikkələr və bu kolleksiyanın xalça interpretasiyası izləyicilərin böyük marağına səbəb olub. Azərbaycan Respublikasının “Qırmızı Kitab”ı, o cümlədən Beynəlxalq Təbiətin Mühafizəsi İttifaqının “Qırmızı Siyahı”sının nəsli kəsilmək təhlükəsi olan canlılar kateqoriyasına daxil edilmiş nadir fauna növləri – ceyran, bəbir və bezoar keçisi haqqında yerli və xarici qonaqlara ətraflı məlumat verilib. Stenddə “Bəbir” xalçasının kəsim prosesi də interaktiv şəkildə nümayiş etdirilib.

https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_50deddb02e6753252a13ee8a8_o.jpg
Within the framework of the International Carpet Festival held in Icherisheher on May 2-3, 2026, "AzerGold" CJSC was represented with an exhibition stand designed in a carpet-weaving concept. At the festival, organized with the support of "Azerxalcha" OJSC, “Icherisheher” State Historical-Architectural Reserve Administration, the Ministry of Economy, and AZPROMO, the state company’s collections consisting of 13 types of gold and 5 types of silver coins, as well as investment products, were presented.
The "AzerGold" stand displayed gold and silver products that incorporate carpet-weaving elements. Gold and silver coins featuring Azerbaijan’s historical figures, national and spiritual values, and various thematic designs were also showcased here.
A collaboration between "AzerGold" and "Azerxalcha" offered visitors a unique visual experience titled "The Harmony of Silk and Silver." The "Rare Fauna Species" collection—new-generation silver coins created using "Smartminting" (high-relief minting technology) and dedicated to endangered fauna species—along with the carpet interpretations of this collection, drew great interest from the audience. Local and foreign guests were provided with detailed information about the rare fauna species included in the "Red Book" of the Republic of Azerbaijan and the IUCN Red List of Threatened Species, specifically the gazelle, leopard, and bezoar goat.
The stand also featured an interactive demonstration of the cutting process for the "Leopard" carpet, further engaging the festival participants.