https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_50deddb02e6753252a13ee8a8_o.jpg
2-3 may 2026-cı il tarixlərində İçərişəhərdə keçirilən Beynəlxalq Xalça Festivalı çərçivəsində “AzerGold” QSC xalça konsepsiyalı sərgi stendi ilə təmsil olunub.
“Azərxalça” ASC, İçərişəhər Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsi, İqtisadiyyat Nazirliyi və AZPROMO-nun dəstəyi ilə təşkil edilən festivalda dövlət şirkətinin 13 çeşiddə qızıl və 5 çeşiddə gümüş sikkələrdən ibarət kolleksiyaları, eləcə də investisiya məhsulları təqdim edilib.
“AzerGold” stendində xalçaçılıq elementlərini özündə ehtiva edən qızıl və gümüş məhsullar nümayiş etdirilib. Burada, həmçinin Azərbaycanın tarixi şəxsiyyətlərini, milli və mənəvi dəyərlərini əks etdirən numizmatika nümunələri və müxtəlif mövzularda hazırlanmış sikkələr təqdim olunub.
“AzerGold” və “Azərxalça” birgə layihə əsasında ziyarətçilərə “ipəklə gümüşün harmoniyası” adlı fərqli vizual təcrübə təqdim edib. “Smartminting” (yüksək relyefli zərb texnologiyası) ilə ərsəyə gətirilən və nəsli kəsilmək təhlükəsi altında olan fauna növlərinə həsr edilmiş “Nadir fauna növləri” adlı yeni nəsil gümüş sikkələr və bu kolleksiyanın xalça interpretasiyası izləyicilərin böyük marağına səbəb olub. Azərbaycan Respublikasının “Qırmızı Kitab”ı, o cümlədən Beynəlxalq Təbiətin Mühafizəsi İttifaqının “Qırmızı Siyahı”sının nəsli kəsilmək təhlükəsi olan canlılar kateqoriyasına daxil edilmiş nadir fauna növləri – ceyran, bəbir və bezoar keçisi haqqında yerli və xarici qonaqlara ətraflı məlumat verilib. Stenddə “Bəbir” xalçasının kəsim prosesi də interaktiv şəkildə nümayiş etdirilib.

Золотые и серебряные изделия «AzerGold» были представлены на Международном фестивале ковра Золотые и серебряные изделия «AzerGold» были представлены на Международном фестивале ковра
В рамках Международного фестиваля ковра, прошедшего 2-3 мая 2026 года в Ичеришехер, ЗАО «AzerGold» было представлено выставочным стендом в ковровой концепции. На фестивале, организованном при поддержке ОАО «Азерхалча», Управления Государственного историко-архитектурного заповедника «Ичеришехер», Министерства экономики и AZPROMO, были продемонстрированы коллекции государственной компании, состоящие из 13 видов золотых и 5 видов серебряных монет, а также инвестиционные продукты.
На стенде «AzerGold» экспонировались изделия из золота и серебра, воплощающие в себе элементы ковроткачества. Здесь также были представлены нумизматические образцы, отражающие исторические личности, национальные и духовные ценности Азербайджана, и монеты, изготовленные на различные темы.
Совместный проект «AzerGold» и «Азерхалча» под названием «Гармония шелка и серебра» предложил посетителям необычный визуальный опыт. Огромный интерес зрителей вызвали серебряные монеты нового поколения из коллекции «Редкие виды фауны», изготовленные с применением технологии «Smartminting» (технология чеканки с высоким рельефом) и посвященные исчезающим видам животных, а также ковровая интерпретация этой коллекции. Местным и иностранным гостям была предоставлена подробная информация о редких видах фауны, занесенных в «Красную книгу» Азербайджанской Республики и «Красный список» Международного союза охраны природы — джейране, леопарде и безоаровом козле.
На стенде также был интерактивно продемонстрирован процесс резки ковра «Леопард», что вызвало большой интерес у участников фестиваля.